Donald Trump na vývoji jaderných zbraní šetřit nebude a je připraven je použít jako první i proti konvenčním zbraním. I tak by mohl znít základní závěr, který si mnozí vezmou z nové americké jaderné doktríny. A vzápětí dodají, že je namířena proti Rusku.
Nový plán jaderných sil USA, tzv. Nuclear Posture Review (NPR), byl publikován na začátku února. Je to po osmi letech od minulého NPR z roku 2010 velká změna, která ukazuje, že USA v následujících letech:
a) budou výrazně investovat do nových, inovovaných jaderných zbraní;
b) přijmou doktrínu jaderné odpovědi na nejaderný útok.
Oba tyto body znepokojují jak Rusko, tak i Čínu. Je spravedlivé napsat, že není divu. Jistě to byl záměr.
Jaderná triáda jako základ
Strategický jaderný program USA je založen na takzvané jaderné triádě: 1) ponorky, 2) ze země odpalované rakety, 3) bombardéry.
1) USA v současné době provozují 14 ponorek s jadernými raketami třídy OHIO. Ty budou postupně nahrazeny minimálně 12 ponorkami nové třídy COLUMBIA. Ponorky budou nově vybaveny též raketami s plochou dráhou letu SLCM.
VIDEO: Americká „Tichá síla“
Zdroj: YouTube.com
2) Pozemní strategické rakety USA, to je 400 raket Minuteman III rozmístěných v podzemních silech v několika státech USA. Spojené státy zahájily proces jejich výměny za inovované stroje do roku 2029.
3) Strategické bombardéry USA, to je dnes 46 jaderných B-52H a 20 jaderných B-2A „stealth“ bombardérů. USA zahájily program na vývoj a nasazení nových bombardérů B-21 Raider, které nejprve doplní a nakonec nahradí ty stávající, a to od poloviny roku 2020.
Bombardéry B-21 Raider by měly americkou armádu stát přes 40 miliard dolarů za jeden stroj. Zdroj: NorthropGrumman / Autoevolution.com
Stávající jaderné pumy B83-1 a B61-11 budou uchovány v zásobě, alespoň dokud se neotestuje nový typ B61-12, který bude k dispozici v roce 2020. Počínaje rokem 1982 byly bombardéry B-52H vybaveny jadernými raketami ALCM, pak mohl B-52H zůstat mimo protivzdušnou obranu nepřítele a odpálit jadernou raketu. ALCM je však více než 25 let zastaralá a bude nahrazena novým systémem LRSO.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Seriál o jaderných zbraních
Nezapomeňme na pumy
Strategickou triádu USA doplňují taktické jaderné zbraně (umístěné např. v Itálii, Německu či Belgii). Současná nestrategická jaderná síla se skládá z gravitačních pum B61 nesených převážně letouny F-15E.
Jaderná puma B-61- Zdroj: Commons.wikipedia.org
Spojené státy začlení jaderné pumy do nově uváděného letounu F-35. Nový vývoj se dle NPR zaměří na:
– dokončení programu prodloužení životnosti jaderné hlavice W76-1 do roku 2019;
– dokončení prodloužení životnosti jaderné pumy B61-12 do roku 2024;
– dokončení změn jaderné hlavice W88 do roku 2024;
– úpravu a prodloužení životnosti malé jaderné hlavice W80-4 pro střely LRSO do roku 2031;
– výměny jaderné hlavice W78 do roku 2019;
– prodloužení nasazení jaderné pumy B83-1 přes její plánovanou životnost;
– prozkoumání vývoje nového návratového modulu mezikontinentálních raket, jak námořních, tak i pozemních.
Nejvíce mezinárodního povyku ale nezpůsobily drahé inovace, ale explicitně uvedené odhodlání USA použít jaderné zbraně jako první. Šlo by o taktické jaderné zbraně, kdyby se hrozba či převaha protivníka zdála být neudržitelná.
Jaderný svět se mění
UŽ JSTE SI OBJEDNALI?
|
|
Zde se hodí napsat, že svět jaderných zbraní se mění. Někteří tradiční hráči ustupují (jaderná triáda Velké Británie se po drastických škrtech britského obranného rozpočtu zúžila na rakety Trident), jiní jaderné zbraně inovují (Čína, Rusko) nebo vyvíjejí nové (Severní Korea).
Jaderná doktrína Ruska se například též nebrání použít jaderné zbraně jako první. Jedná se o tzv. eskalaci pro deeskalaci, kdy taktické jaderné rakety Iskander by měly být odpáleny na méně významné cíle, aby odradily protivníka od MAD (mutually assured dectruction –
oboustranně jistá likvidace) při použití strategických jaderných zbraní.
Ti z nás, kteří si pamatují projev Baracka Obamy v Praze v roce 2009, vidí, že svět se posunul jiným směrem, než se tehdy plánovalo.
Chtělo by to „nějakou“ Bílou nemoc…..