Americký prezident Donald Trump je ve vztahu k hospodářské politice Spojených států poněkud rozpolcenou osobností. Proč?
V roce 2017 jako republikánský prezident schválil obrovské daňové škrty. O rok později nicméně rozpoutal obchodní válku s Čínou a dalšími národy, údajně proto, aby ochránil americký průmysl.
Tento týden například naplnil očekávání a oznámil zavedení nových cel zaměřených na dovoz zboží z Číny v ročním objemu 200 miliard dolarů. V záloze má podle jeho vlastních slov další tarify v případě, že bude Peking pokračovat v dosavadním kurzu obchodní politiky.
Na republikány je to trochu moc
Trumpova nacionalistická mise ovšem dalece přesahuje hranice priorit typických pro republikány.
Jejich politika je totiž zaměřena na zvýšování produkce a zaměstnanosti změnou podmínek, za nichž jsou zboží a služby dodávány, zejména pak opatřeními, která zapojování vlády do ekonomiky omezují a naopak umožňují fungování volného trhu.
Což úplně neodpovídá Trumpově roli coby „obchodníha válečníka,“ spíše mu to podráží nohy.
Trumpův fiskální stimul (tj. kombinace jeho daňových škrtů a mamutí rozpočet, který podepsal jen krátce poté), dělá z jeho snahy porazit obchodní deficit USA jen neuskutečnitelný sen. Napovídají tomu i poslední data z trhu.
GRAF: Vývoj deficit obchodní bilance USA
Od roku 1992 do současnosti, v mld. USD.
Jak je z grafu patrné, deficit se v červenci prohloubil na nejvyšší hodnotu od dob krize.
Zdroj: Atlas a US Census
Americká obchodní bilance se ve druhém čtvrtletí prohloubila, čímž se zvýšil americký HDP. V červenci se ovšem obchodní schodek zvýšil na neuvěřitelných 50,1 miliardy dolarů.
Data tak udávájí zajímavé informace o dopadu Trumpovy politiky na americkou ekonomiku.
Nulový vliv na export
Obchodní politika americké hlavy státu nedokáže zvýšit export. Poslední červencová data hovoří o meziročním růstu vývozu (očištěného od cenových vlivů) ve výši 5,1 procenta, což je nejméně od ledna 2018.
Čísla tak jen potvrzují názor výzkumné společnosti Oxford Economics, která tvrdí, že růst světové poptávky postupně klesá.
Bohužel pro Trumpa, poslední červencové údaje také naznačují, že jeho politika zvyšuje dovozy – opak toho, co USA potřebují, aby se zavíraly nůžky obchodu se zahraničím. Dovoz v červenci vzrostl meziročně o 5,9 %. Ještě v červnu přitom bylo tempo růstu dovozu o něco nižší – 5,1 %.
GRAF: Vývoj dovozu USA
Za posledních 5 let, v mil. USD.
Zdroj: tradingeconomics.com
„Za tím vším stojí hlavně silná domácí poptávka, která „polyká“ dovozy a vyrovnává tak nárůst vývozu,“ píše Ian Sherpherdson, hlavní ekonom Pantheon Macroeconomics.
Falešný úspěch
„Deficit obchodní bilance bude v příštích měsících pravděpodobně vyrovnaný, čímž vrátí zpět většinu nebo část dosaženého poklesu ve druhém čtvrtletí. Což také prezident uvedl jako důkaz úspěchu svých obchodních politik, ale nebylo tomu tak,“ dodal.
Ve skutečnosti totiž nejde o žádné překvapení. Politické strategie navržené tak, aby se upravily objemy vývozu a dovozu, pravděpodobně nezmění obchodní bilanci, dokud se nezmění makroekonomické veličiny, které ji utvářejí.
Jmenovitě tedy úroveň úspor a investic. A jak poznamenali ekonomové po Trumpových daňových škrtech a rekordním rozpočtu, výsledný fiskální stimul by mohl zhoršit obchodní bilanci tak tím, že ochladí poptávku po úvěrech.
Zdá se, že přesně to se také děje. Vzhledem k tomu, že americká ekonomika funguje téměř na plný výkon a kapacitu, tj. výrobci z USA nemohou držet krok s rostoucí poptávkou plynoucí ze snížení daní, tak Američané místo toho jednoduše nakupují produkty ze zahraničí.
Ironií je, že korunní úspěch republikána Trumpa prohlubuje tutéž ekonomickou nerovnováhu, která pomohla tomuto „obchodnímu válečníkovi“ do úřadu.
/Text je volným překladem příspěvku Gwynna Guilforda pro server Quartz.com./