Mohlo by vás také zajímat
Jak ovlivní Trumponomika 2.0 vývoj kurzu koruny?
Dominik Rusinko 20. listopadu 2024Donald Trump se vrací do Bílého domu a s ním i obavy o evropskou ekonomiku. Jaké dopady by mohla mít…
Svět se připravuje na Trumpova cla a obchodní válku s Čínou
František Novák 15. listopadu 2024Donald Trump se po čtyřech letech vrací do Bílého domu a spolu s ním se na scénu globální ekonomiky dostávají…
Zisk ČEZu slábne, ale navýšil celoroční výhled; inflace v Česku zrychlila a Amazon spustil outlet aneb souhrn ekonomických událostí 46. týdne 2024
Libor Akrman 15. listopadu 2024Spousta zpráv z ČEZu; státní dluhopisy šly na dračku; celosvětový odbyt elektromobilů stoupá; tučná pokuta od EU pro Metu; Čupr…
Trumpův pokus o světový mír a nová pravidla hypoték aneb souhrn událostí 24. týdne
Jak ČNB brzdí český hypoteční boom a ceny nemovitostí, jak se dařilo loni Seznamu, jak Elon Musk „objevuje“ realitu podnikání, co všichni vidí na 21st Century Fox, proč varuje MMF před Trumpem, jak jsme na tom ekonomicky v Evropě, jaké hlásí výsledky J&T Bank, jak moc podváděl s emisemi Mercedes?
Milé čtenářky, milí čtenáři,
bývalý fotbalista a pozdější manažer FC Liverpool kdysi řekl: „Někteří lidé si myslí, že fotbal je otázka života a smrti. To já odmítám. Můžu vás ujistit, že je mnohem důležitější.“ A přesně v tomhle duchu se pro leckoho po celém světě ponese příštích 30 dní. Pro neznalé – začalo mistrovství světa ve fotbale, které probíhá v Rusku. Takže zejména ženská část populace může očekávat, že s jejich protějšky nebude moc řeč. Na druhou stranu vše jednou skončí a svět se začne točit normálně, a ne podle toho, jak kdo kope.
Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz
ČNB jde znovu proti hypotékám. Česká národní banka od října zpřísní pravidla pro poskytování hypoték. Dluh žadatele o hypotéku by nově neměl překročit devítinásobek jeho ročního čistého příjmu. Žadatel by měl současně na splátku dluhu vynakládat nejvýše 45 % svého měsíčního čistého příjmu. Opatření, které se podle odhadu tuzemských bank dotkne pětiny až třetiny žadatelů o hypotéku, hypoteční trh utlumí. Ceny nemovitostí v Česku rostly po většinu roku 2017 nejrychleji v celé Evropské unii, v průměru o 16 %. Vyplývá to ze Zprávy o finanční stabilitě, kterou ČNB zveřejnila. Podle jejích odhadů se zvyšuje také nadhodnocení cen bytů, které ke konci roku 2017 činilo zhruba 14 %.
VÍCE K TÉMATU: Zpřísnění hypotečních pravidel žádná katastrofa není. Tvrdý úder teprve přijde
Spokojený Lukačovič. Internetová společnost Seznam.cz, která patří podnikateli Ivo Lukačovičovi, loni zvýšila tržby o 11 % na rekordních 4,12 mld. Kč. EBITDA stoupla o 17 % na 1,89 mld. Kč. Dařilo se obsahovým službám, zpravodajství i prodeji tzv. programatické reklamy, tedy reklamy prodané a umístěné prostřednictvím služby Sklik nebo RTB.
Roboti vs. lidé: už si v tom udělejme jasno. Americký výrobce elektromobilů Tesla propustí 3 600 lidí, což je téměř desetina jeho zaměstnanců. Nákladové škrty mají zlepšit hospodaření firmy, která za 15 let fungování nikdy nevykázala roční zisk. Propouštění se má dotknout hlavně zaměstnanců v administrativě, nikoli ve výrobě. To proto, aby nebyla ještě více ohrožena výroba vozu Model 3, jež je už tak ve velkém skluzu.
Musk to nevzdává. Důlní společnost The Boring Company, kterou taktéž vlastní Elon Musk, získala od města Chicago zakázku na výstavbu vysokorychlostního podzemního přepravního systému hyperloop. Ten má spojit čtvrť Loop s O’Hareovým mezinárodním letištěm, které patří k nejvytíženějším na světě. Cesta mezi letištěm a obchodní čtvrtí Loop, která nyní zabere 30 až 45 minut, se tak zkrátí na 12 minut.
Kdo s koho. Americký telekomunikační a mediální konglomerát Comcast nabídl 65 mld. USD (1,4 bilionu Kč) za převzetí zábavních aktivit společnosti 21st Century Fox. Na jejich koupi se už koncem loňského roku dohodla firma Walt Disney. Ta za televizní a filmová studia nabízí zhruba 52 mld. USD. Comcast předložil svůj návrh pouhý den poté, co telekomunikační operátor AT&T získal od amerického soudu svolení k převzetí mediální společnosti Time Warner za 85 miliard dolarů. Soud odmítl tvrzení vlády, že spojení těchto podniků by omezilo hospodářskou soutěž a poškodilo spotřebitele.
Trumpa se obávají už i v MMF. Mezinárodní měnový fond (MMF) varoval, že obchodní politika amerického prezidenta Donalda Trumpa by mohla podkopat světový obchodní systém a poškodit ekonomiku Spojených států. Trump splnil své hrozby a po oceli a hliníku uvalil další cla na čínské zboží. Postihnou obchod v hodnotě až 50 miliard dolarů, tedy zhruba 1,1 bilionu korun. Peking chystá opatření obdobných rozměrů a intenzity. MMF upozornil rovněž, že hospodářský růst v USA sice bude v letošním i příštím roce podpořen snížením daní a rozsáhlými vládními výdaji, později však na něj bude mít negativní dopad stoupající státní dluh.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Proč míří Trumpova obchodní (celní) válka i do vlastních řad?
Jiří Hofrichter (KVIKYMART): Posunuli jsme obchodování s autodíly do 21. století
Jsme prostě dobří. Česká republika byla v 1. čtvrtletí podle dostupných dat pátou nejrychleji rostoucí ekonomikou v EU. Vyšší meziroční růst v prvním čtvrtletí vykázaly Lotyšsko, Polsko, Slovinsko a Maďarsko. Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí zpomalila meziroční růst na 4,4 % z 5,5 % v loňském čtvrtém čtvrtletí. Mezičtvrtletně vzrostl hrubý domácí produkt o 0,4 %. Vývoji hrubého domácího produktu pomáhala domácí spotřeba, stejně jako investice.
Dobré zprávy z J&T. Tuzemská banka, která poskytuje služby privátního bankovnictví, zdvojnásobila v prvním čtvrtletí meziročně čistý zisk na 665 mil. Kč. Bilanční suma banky vzrostla od počátku roku o 8 % na 154 mld. Kč.
I ty, Mercedese? Podle německého listu Bild existuje podezření, že nepovoleným softwarem pro regulaci emisí je vybaveno kolem tří milionů naftových automobilů značky Mercedes. Koncern Daimler, který mercedesy vyrábí, ale tvrzení listu odmítá. Německé ministerstvo dopravy již předtím oznámilo, že v Evropě je nepřípustným softwarem pro regulaci emisí vybaveno zhruba 774 000 automobilů Mercedes. Bild však s odvoláním na zdroje z podniku uvedl, že nyní budou přezkoumány další miliony vozů této značky.
ECB končí s QE. Evropská centrální banka rozhodla, že do konce roku skoncuje s masivním nakupováním veřejných a firemních dluhů. Snaží se tak podpořit ekonomiku eurozóny už od roku 2015. Podle Rady guvernérů ECB už není další skupování dluhopisů třeba, přesto nákupy nezarazí najednou, ale postupně. Napřed s platností od začátku října omezí nákupy z 30 na 15 miliard eur měsíčně. Toto rozhodnutí je klíčové i pro ČNB.
Poručí Brusel větru i slunci? Podíl obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny v Evropské unii by měl v roce 2030 činit 32 %. Podle agentury Reuters se na tom shodli vyjednavači EU. Podle původního návrhu Evropské komise, který byl kompromisem členských států, měl podíl obnovitelných zdrojů na energetickém mixu v roce 2030 činit 27 %. Nicméně některé vlády členských států i Evropský parlament však prosazovaly alespoň 35 %.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Jak si Donald a Kim zadělali na Nobelovu cenu míru
Ekonomický pohled na fotbalový svátek světa. Občas bude hrát David s Goliášem
V jednotě je síla (a kvalita). Platí to i pro lokální poskytovatele internetu
Koruna oslabuje. Kurz koruny vůči euru nadále oslabuje a nevyvíjí se podle prognózy ČNB. Také květnová inflace se vrátila nad cíl centrální banky. Z těchto důvodů by mohla ČNB přistoupit ke zvýšení sazeb už v průběhu léta místo očekávaného konce roku.
Skandál v Amazonu. Americký internetový prodejce Amazon ničí v Německu značné množství vraceného a dokonce i nového zboží, přestože je funkční. Denně tak v tamních logistických centrech vyhodí výrobky za desítky tisíc eur. Zjistila to německá veřejnoprávní televize ZDF. Bývalí i současní zaměstnanci reportérům sdělili, že do odpadu jde široká škála výrobků včetně ledniček, praček, myček nádobí, mobilních telefonů, tabletů, matrací, nábytků i oděvů. Podle agentury AP se hodnota ničených výrobků denně pohybuje kolem 23 000 eur.
Když jsi to ty, Petře, ta za… Investiční skupina PPF Petra Kellnera podle její výroční zprávy zaplatila za plzeňskou Škodu Transportation 326 milionů eur, což je při kurzu, který platil v době převzetí firmy na konci dubna 8,3 mld. Kč. Média tehdy odhadovala, že nejbohatší Čech za firmu zaplatil až deset miliard korun. Z kupní ceny bylo ještě odečteno 900 milionů, které PPF plzeňskému podniku půjčila. Devět původních vlastníků Škodovky si tak reálně rozdělilo 7,4 miliardy korun.
JAK ŠEL ČAS SE ŠKODA TRANSPORTATION: Škodu Transportation bere nakonec Kellner. Projděte si s námi příběh této firmy
Slovensko má exklusivní „číču“. Britská automobilka Jaguar Land Rover přesune celou výrobu svého vozu Discovery na Slovensko. V Británii bude montovat nové automobily Range Rover. Výrobu chce v závodě u Nitry zahájit 3. září.
Křetínského majetková škatulata. Daniel Křetínský se stahuje z průmyslové skupiny EP Industries. Podíl miliardáře poklesne na 30 %, část jeho podílu získají současní manažeři z EP Industries i EPH. Křetínský už více než dva roky EP Industries, které se zabývají výrobou autobusů, elektromontážemi, železniční infrastrukturou a svozem odpadu, fakticky neřídí. Plně ho zaměstnává řízení energetické skupiny EPH a také skupina Czech Media Invest. Kromě majetkových změn v EP Industries tato skupina aktuálně kupuje také třebíčskou společnost I&C Energo, která se specializuje na dodávky řídicích a kontrolních systémů především pro jaderné elektrárny, napsaly Hospodářské noviny.
Další „české stříbro“ v zahraničních rukou? Kupec skláren Crystalite Bohemia ve Světlé nad Sázavou nejspíš bude ze zahraničí a zaplatí za ně částku výrazně převyšující jednu miliardu korun. Na nabídku majitele Lubora Cervy už reagovali první zájemci, ten chce ale oslovit ještě další zahraniční firmy. Prodej by se mohl uskutečnit ještě do konce tohoto roku.
Další dotační průšvih? Evropská unie chce po Česku sankci zhruba 7,5 miliardy korun za chyby v dotacích pro zemědělce. Podle Evropské komise Česko nedostatečně prověřovalo, zda se příjemci dotací aktivně věnují zemědělské výrobě. Například zda podnikatelé a zároveň příjemci dotací splňují podmínku, že aspoň třetina jejich příjmů pochází ze zemědělství. Ministerstvo pochybení popírá.
DOST bylo byznysu, teď něco pro chvíle odpočinku v podobě kulturního okénka:
- V kinech tento týden startují tyto filmy – životopisné drama o vládci kokainového impéria Escobar, narkobarona Pablo Escobara ve firmu ztvárnil Javier Bardem, americká komedie Máš ji!, americký romantický film Já, Simon, polské psychologické drama Věž. Jasný den a animované snímky Příšerky z vesmíru a Teheránská tabu.
Pokud máte pocit, že jsme na něco zapomněli, tak se na nás nezlobte, výčet zpráv nikdy nebude úplný. A teď už jen odpočívejte.