Turecku, které má zhruba 84 milionů obyvatel, se delší dobu nedaří snížit přírůstky nakažených koronavirem. Protiepidemická opatření se však zatím netýkají turistů, neboť tento sektor je pro tureckou ekonomiku důležitý, a proto se úřady snaží ho nepoškodit.
K tomu je nutno přičíst dění kolem měnové politiky a turecké liry. V březnu prezident Recep Tayyip Erdogan odvolal guvernéra Naciho Agbala kvůli nesouhlasu s jeho přísnou měnovou politikou, nahradil ho Şahap Kavcioglu.
Prognóza řízená inflací
Zatím se Turecko s oběma výzvami vypořádává se ctí, i když vyhráno ještě nemá. Začněme měnovou politikou.
Centrální banka ponechala úrokové sazby na 19 procentech. Zároveň přislíbila, že i v budoucnu budou její úrokové sazby přesahovat inflaci a že k jejich snížení nepřistoupí dříve, než dojde k poklesu inflace z aktuálních 17,2 procent na hodnoty odpovídající její poslední prognóze.
GRAF: Vývoj základní úrokové míry v Turecku
Za posledních 10 let, v procentech.
Zdroj: tradingeconomics.com
Ta pracuje s poklesem na 12,2 procent do konce letošního roku a dále až na 7,5 procenta ke konci roku příštího.
GRAF: Vývoj turecké inflace
Za posledních 25 let, v procentech
Zdroj: tradingeconomics.com
Zatímco setrvalému poklesu do pásma jednociferných hodnot věří málokdo, výrazný pokles v druhé polovině roku možný je. Pokud tedy bude pokračovat stabilizace turecké liry a mírné ochlazení úvěrové expanze.
Co ohrožuje vývoj
Rizika vyšší než centrální bankou očekávané inflace však převažují. V prvé řadě se jedná o rychle rostoucí ceny komodit v čele s potravinami a ropou.
Další výrazné proinflační riziko představuje restart odvětví služeb aktuálně postižených pandemií a souvisejícími restrikcemi.
Stejně jako v jiných zemích může dojít k nárůstu cenových tlaků spolu s tím, jak se firmy a podnikatelé budou snažit kompenzovat ztráty a zvýšené náklady vyvolané pandemií, a jak „hladoví“ spotřebitelé mohou být ochotni růst cen tolerovat.
To nabádá k velké opatrnost při případném uvolňování měnové politiky. Unáhlené snížení úrokových sazeb či intervence na trzích by mohly vyplašit investory. A také dostat pod tlak tureckou měnu a ohrozit slibované snížení vysoké inflace.
GRAF: Vývoj kurzu turecké liry vůči euru
Za posledních 12 měsíců.
Zdroj: tradingeconomics.com
Když centrální banka vydrží, mohlo by se „okénko“ pro snížení úrokových sazeb otevřít v závěru roku.
Kromě domácích faktorů však bude muset centrální banka zvážit i situaci na finančních trzích, neboť v té době již může být FED na cestě k částečné redukci svých opatření na podporu ekonomiky, což může mít pro tradičně zranitelnou liru negativní důsledky.
Největší pandemická vlna
Kromě snah o zajištění měnové stability se Turecko nyní potýká s historicky největší vlnou nákazy covid-19. Stejně jako v jiných zemí se v Turecku v průběhu jara začaly šířit nové nakažlivější mutace koronaviru SARS-CoV-2, které vedly k prudkém růstu nakažených i úmrtí na historicky nejvyšší úrovně.
Přitom si Turecko nepočínalo zvlášť neopatrně, i když k určitému uvolnění na začátku roku došlo. Vláda na kritickou situaci zareagovala výrazným zpřísněním protiepidemických opatření.
Dále omezila provoz služeb a obchod, zavřela školy a zredukovala možnost Turků cestovat v rámci Turecka. Zpřísnění opatření bylo důležité i z důvodu právě vrcholícího ramadánu, který je tradičně spojen s nočním společenským životem a návštěvou blízkých a přátel.
Dále se Turecko snaží maximálně urychlit tempo vakcinace obyvatelstva. Počet podaných dávek aktuálně odpovídá necelým 30 procentům obyvatelstva, což je o trochu méně než v České republice.
SOUVISEJÍCÍ:
Kam Erdogan přivede Turecko a tamní měnu: volný trh nefunguje s autoritářskými tendencemi
Už zase varování před krizí. Tentokrát z úst MMF a na adresu rozvíjejících se trhů
V rukou sultána Erdoğana: krize osmanské říše a její dopad na český byznys
Dodávky vakcín budou
Turecko si dalo za cíl otevřít možnost vakcinace pro všechny dospělé nad 40 let a pro celou populaci do konce léta.
Za tímto účelem země podepsala smlouvy o dodávkách 240 milionů vakcín, z nichž 100 milionů připadá na čínský Sinovac, 90 milionů na konsorcium Pfizer/BioNTech a 50 milionů na ruský Sputnik V. To by mělo bohatě postačovat k proočkování jeho obyvatel.
V sázce je mnoho a zlepšení epidemiologické situace je kritické zejména pro turistický ruch, který se v uplynulém roce téměř zastavil. Odhadujeme, že i návrat počtu návštěvníků na polovinu roku 2019 by mohl přidat k růstu a ke snížení deficitu běžného účtu platební bilance zhruba 1,5-2 procenta HDP.
To by mělo do značné míry vykompenzovat negativní vliv prudce rostoucích cen ropy a komodit na inflaci a bilanci zahraničního obchodu a přinést „tvrdou“ měnu, která je v Turecku tolik potřeba.
Uklidnit investory!
Zvýšení důvěryhodnosti turecké centrální banky a úspěšný restart turismu a ekonomiky jsou nutnou podmínkou pro obnovu důvěry zahraničních i domácích investorů v Turecko. I pro to, aby země nespadla z trajektorie oživení do víru měnových turbulencí a nezůstala po řada let uvězněna v inflační pasti.
Aktuální snahy vlády a centrální banky hodnotíme pozitivně. Další hazard s důvěrou by vyšel Turecko velice draho. Na místě je ovšem velká opatrnost, neboť znalost a respektování základních pravidel měnové a hospodářské politiky nepatří mezi silné stránky prezidenta Erdogana.