Mohlo by vás také zajímat
Google bude bez Chromu?; ve VW se čekají bouře a EDF se odvolává u ÚOHS aneb souhrn ekonomických událostí 47. týdne 2024
Libor Akrman 22. listopadu 2024Pozor na AI, varuje ECB; MMR dostalo pokutu za zpackanou digitalizaci; EDF podala rozklad u ÚOHS; prezidentu Pavlovi e nezdá…
Česko-britská jaderná spolupráce: Obětované české projekty a zbytečně promrhané miliardy?
Radek Škoda 19. listopadu 2024Česko-britská jaderná spolupráce nabírá na obrátkách, nicméně kvůli ní zřejmě skončí v zapomnění několik českých projektů malých modulárních reaktorů.
Zisk ČEZu slábne, ale navýšil celoroční výhled; inflace v Česku zrychlila a Amazon spustil outlet aneb souhrn ekonomických událostí 46. týdne 2024
Libor Akrman 15. listopadu 2024Spousta zpráv z ČEZu; státní dluhopisy šly na dračku; celosvětový odbyt elektromobilů stoupá; tučná pokuta od EU pro Metu; Čupr…
Tykač kupuje Slavii, síť Threads už běží v EU a globální odklon od fosilních paliv je na světě aneb souhrn ekonomických událostí 50. týdne 2023
Stát pomůže velkým firmám s elektřinou; Netflix poprvé odtajnil sledovanost; končí sklárna v Květné; ECB i Fed sazby nesnížily; Campari kupuje Courvoisier; průmyslová výroba v EU zmírnila pokles; Bavorsko propojí s Českem elektrickou síť; ČSOB věští pokles inflace v Česku; ČEZ přebuduje elektrárnu v Mělníku na plyn; ČEPS dotáhl nákup NET4GAS; Maďarsko reformuje soudy, chce odblokovat dotace EU; Tesla svolá dva miliony vozů; EU se rozroste, zahájí rozhovory s Ukrajinou a Moldavskem.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
tento týden došlo k historické události, kterou možná ne každý zaznamenal. Na summitu OSN o klimatu COP28 v Dubaji vznikla globální politická dohoda o odchodu od využívání fosilních paliv. Tedy konec spalování ropy, uhlí i plynu. Nicméně navzdory zápisu do historie zde zůstává několik ale… Dohoda je fajn, ale (první) bude potřeba teprve nastavit reálná opatření, která k výše uvedenému závazku skutečně povedou. Také ale (druhé) bude potřeba nastavit a hlavně zajistit financování tohoto bohulibého cíle. Nemluvě o tom, že máme sice globální dohodu, ale (třetí) tento závazek je dobrovolný. Je super, že se na takto významném kroku, který by měl zlepšit život na Zemi, politici dohodli, ale (čtvrté) časový termín, kdy k tomu dojde, je tak nějak zatím stále ve hvězdách. (Navíc tu ale (páté) už mohla tato dohoda dost možná být daleko dříve, problém s oteplováním není novinka). Otázkou zůstává i to, nakolik jde o politickou dohodu. Ale (šesté) i autor těchto řádků věří, že je to dobrý záměr, který otevírá dveře ke konci fosilních paliv. Tak snad se průchodu těmito dveřmi lidstvo dočká v rozumné době…
Globální odklon od fosilních paliv
Představitelé téměř 200 zemí se na klimatické konferenci COP28 v Dubaji shodli na nové dohodě, která vyzývá k postupnému omezování fosilních paliv s cílem odvrátit klimatické změny. Jde o historický krok, protože je to poprvé, kdy text výslovně zmiňuje ropu, zemní plyn a uhlí, které jsou považovány za hlavní příčiny změn klimatu. Podle kritiků ale v dokumentu chybí výzva k úplnému ukončení využívání těchto paliv, což chtěla více než stovka států, včetně EU a USA, nebo zmínka o metanu, který patří k nejnebezpečnějším skleníkovým plynům.
Stát pomůže velkým firmám s elektřinou
Stát uvolní na pomoc energeticky náročným firmám s cenami energií 3,5 miliardy korun. Peníze použije na snížení plateb firem na hladině vysokého a velmi vysokého napětí za obnovitelné zdroje energie, a to v průměru o dvě třetiny. Pomoc je určena pro téměř 25.000 odběrných míst. Pomoc sníží příspěvek na platby za obnovitelné zdroje subjektům připojeným na hladině vysokého napětí o 107 Kč za odebranou MWh bez DPH a subjektům připojeným na velmi vysoké napětí o 167 Kč. Pomoc bude odpočítávána podle rezervovaného příkonu. Příspěvek na obnovitelné zdroje bez započtení státního příspěvku obvykle dosahuje výše 495 Kč za odebranou MWh bez DPH.
Tykač si k uhlí pořídí i Slavii
Miliardář Pavel Tykač, majitel energetické a uhelné společnosti Sev.en Energy, chce koupit od čínského majitele CITIC Group fotbalový klub Slavia Praha. S informací o možném prodeji slavného pražského klubu přišel jako první v úterý týdeník Euro. Investiční výbor čínského majitele již prodej schválil, uvedl web Seznam Zprávy, podle nějž jde o první ze tří kroků, kterými návrh na prodej Slavie musí na čínské straně projít. Tykač by měl podle informací Eura získat 99,98 procenta akcií klubu. Cenu transakce média vyčíslila na dvě až 2,5 miliardy korun.
Threads už jede v EU
Americká internetová společnost Meta Platforms ve čtvrtek v Evropské unii spustila svou sociální síť Threads, kterou se snaží konkurovat síti X amerického miliardáře Elona Muska. Meta provoz sítě Threads zahájila už začátkem července, v EU však spuštění sítě odložila kvůli nejistotě ohledně přísné unijní regulace internetových služeb.
Netflix poprvé odtajnil sledovanost
Americká streamovací služba Netflix v úterý poprvé zveřejnila údaje o sledovanosti. V prvním letošním čtvrtletí byl mezi diváky nejoblíbenější seriál Noční agent. Společnost, která se větší transparentnosti léta bránila, na webu uvedla, že data o sledovanosti bude publikovat každý půlrok. První série seriálu o agentovi FBI v Bílém domě vynesla Netflixu od ledna do června více než 812 mil. hodin sledování. Úspěšný byl i komediální hororový seriál Wednesday, thrillerový televizní seriál Ty a prequel k úspěšnému romantickému seriálu Bridgertonovi, který se jmenuje Královna Šarlota: Příběh Bridgertonových.
Končí sklárna v Květné
Sklárna v Květné na Uherskohradišťsku ukončí příští rok v lednu téměř po 230 letech výrobu ručního skla. Propustí 81 z 87 současných zaměstnanců. Důvodem je nárůst cen energií v minulých letech, kvůli kterému podnik orientovaný na vývoz ztrácí na trhu konkurenceschopnost. Majitelem sklárny je společnost Cerva Bohemia. Kromě ruční výroby skla, která je její hlavní činností, se věnuje i opravě, renovaci a pronájmu nemovitostí.
ECB i Fed sazby nechávají
Rada guvernérů Evropské centrální banky na prosincovém měnověpolitickém jednání podle očekávání podruhé za sebou ponechala základní úrokovou sazbu na 4,50 %. Zároveň předpověděla, že inflace v eurozóně bude klesat rychleji, než se očekávalo, a mírně zhoršila výhled vývoje ekonomiky eurozóny na letošní i příští rok. Zopakovala nicméně, že ponechá úroky na dostatečně vysokých úrovních, dokud to bude zapotřebí.
Americká centrální banka na závěr dvoudenní schůzky svého měnového výboru ponechala základní úrokovou sazbu podle očekávání v pásmu 5,25 až 5,50 %, což je nejvyšší úroveň za 22 let. Úroky měnový výbor nechal beze změny potřetí v řadě. Současně banka naznačila, že zpřísňování měnové politiky je u konce a v příštím roce náklady na úvěry sníží.
Campari + Courvoisier = spolu
Italský výrobce lihovin Campari se dohodl se společností Beam Suntori na koupi francouzského koňaku Courvoisier za 1,2 mld. eur. Akvizice je zatím největší transakcí italské skupiny a koňak se stane čtvrtou hlavní částí skupiny, a to vedle aperitivů, bourbonu a tequily. Informovala o tom společnost.
Chystá se souboj o český státní cloud
Americký technologický gigant Amazon rozjel přípravy, aby se mohl stát důležitým dodavatelem připravovaného českého národního cloudu. Stát chce jeho prostřednictvím reformovat e-government a poskytování IT služeb ministerstvům, úřadům a dalším subjektům. Amazon bude chtít na souboj vyzvat zejména Microsoft, který se na národní cloud díky početné lokální pobočce a zástupu tuzemských obchodních partnerů už dlouho připravuje.
Průmyslová výroba v EU zmírnila pokles
Průmyslová výroba v zemích Evropské unie v říjnu podle sezónně přepočtených údajů zmírnila pokles proti předchozímu měsíci na 0,5 %, oznámil v předběžné zprávě statistický úřad Eurostat. V září pokles činil 0,8 %. Česká republika byla s růstem o 2,9 % v sedmadvacítce třetí nejlepší. Ještě lépe na tom bylo Řecko a Portugalsko. Výrazněji klesla produkce kapitálového zboží, jako jsou strojní zařízení. Vývoj signalizuje, že eurozóna už je patrně v recesi.
Bavorsko propojí s Českem elektrickou síť
Distribuční společnost EG.D s bavorskou společností Bayernwerk pracují na projektu propojení elektrických sítí mezi Německem a Českou republikou. Obě strany by mohly využívat v případě nouze elektřinu z druhé země. Náklady na projekt s názvem Gabreta činí 200 mil. eur. Oznámil to Roman Šperňák, mluvčí společnosti EG.D, jež je členem skupiny E.ON v České republice. Modernizace energetické infrastruktury na obou stranách Šumavy potrvá pět let. Projekt Gabreta získal dotaci 100 mil. EUR z evropských fondů.
ČSOB: Inflace v Česku klesne
Inflace v Česku příští rok významně klesne, ale zůstane nad 2% cílem České národní banky (ČNB). Za celý rok bude průměrně 2,9 % po letošních 10,7 %. Ekonomika se dočká oživení po letošním celoročním poklesu, růst hrubého domácího produktu ale bude slabý, kolem 1,4 %, zejména kvůli problémům s exportem. Na setkání s novináři to uvedli analytici z ČSOB.
Manpower: Zaměstnavatelé budou více nabírat než propouštět
Čeští zaměstnavatelé plánují v 1. čtvrtletí příštího roku více nabírat zaměstnance než propouštět. Optimismus na trhu práce ale proti minulému čtvrtletí opět klesl. Vyplývá to z pravidelného průzkumu společnosti Manpower mezi 525 zaměstnavateli v soukromém i veřejném sektoru v ČR. Přijímat nové zaměstnance plánuje podle průzkumu 27 % zaměstnavatelů, naopak 22 % očekává snižování jejich počtu. Čistý index trhu práce podle společnosti Manpower činí +5 %. V předchozím čtvrtletí to bylo +10 %. ČR je v globálním měřítku na předposledním místě u náborových plánů, za ní je pouze Argentina.
ČEZ přebuduje Mělník na plyn
Energetická společnost ČEZ použije na přechod uhelné elektrárny v Mělníku na nový plynový zdroj dotaci 308 mil. eur. Peníze firma získala z modernizačního fondu. Současné uhelné bloky nahradí nový paroplynový zdroj s horkovodní akumulací tepla. Upozornil na to Ekonomický deník. Jde o největší dotaci z modernizačního fondu. Mělnický Energotrans je největším teplárenským zdrojem v Česku, zajišťuje vytápění východní poloviny Prahy, Mělníka a Neratovic. Elektrárna používá hnědé uhlí od roku 1960.
VÍCE K TÉMATU: Česko potřebuje další plynové elektrárny. Jinak hrozí problémy s cenou elektřiny, shodují se lidé z branže
Šoková terapie nového argentinského prezidenta
Argentinská měna ve středu oslabila o více než 50 % zhruba na 801 pesos za dolar. Trh tím reagoval na úterní rozhodnutí administrativy nového prezidenta Javiera Mileie, který se snaží masivními škrty vyvést zemi z vleklé hospodářské a finanční krize. Trh prezidentovu snahu hodnotí relativně optimisticky, uvedla agentura Reuters. Rychlá devalvace následuje po řadě změn, které představil ministr hospodářství Luis Caputo, včetně snížení dotací na energie a zrušení výběrových řízení na veřejné práce. Vláda měnu devalvovala na 800 pesos za dolar, těsně předtím kurz činil 366,50 pesos za dolar.
ČEPS doklepl nákup NET4GAS
Státní podnik ČEPS dokončil nákup a převzetí společnosti NET4GAS Holdings, která v Česku provozuje rozsáhlý systém plynovodů a předávacích stanic. Obchod potvrdily tuzemské i evropské regulační úřady. Za zadluženou společnost zaplatí maximálně pět mld. Kč, konečná suma však bude záviset na hospodaření podniku a splnění nastavených ekonomických parametrů.
Maďarsko reformuje soudy, chce odblokovat dotace EU
Maďarsko zveřejnilo v úředním věstníku další reformy soudnictví, které jsou považovány za klíčové, aby Budapešť získala přístup k zablokovaným miliardám eur z Evropské unie. Evropská komise uvedla, že nejnovější reformy soudnictví v Maďarsku musí být zveřejněny, aby byly plně uzákoněny. To má umožnit uvolnit až 10 mld. eur (asi 245 mld. Kč) pro Budapešť. Prostředky Komise zadržuje kvůli porušování principů demokracie a právního státu za vlád premiéra Viktora Orbána.
Česko: Inflace zpomalila na 7,3 %
Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku v listopadu zpomalil na 7,3 procenta z říjnových 8,5 procenta. Zmírnil se růst cen potravin či elektřiny. Ceny plynu nebo tuhých paliv dokonce oproti loňsku klesly. Oznámil to Český statistický úřad (ČSÚ). Navzdory opětovnému zpomalení inflace po jejím říjnovém nárůstu je růst cen stále vysoko nad dvouprocentním cílem České národní banky.
Tesla svolá dva miliony vozů
Americký výrobce elektromobilů svolá přes dva miliony aut napříč modelovou řadou a upraví jim software. Tesla tím reaguje na problémy s asistenčním systémem Autopilot, který podle zjištění amerického Národního úřadu pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA) dostatečně nezabraňuje nesprávnému použití. Akce přichází dva roky poté, co americké úřady začaly vyšetřovat bezpečnost automobilů po sérii nehod, které nastaly při používání částečně automatizovaného systému Autopilot. Některé z nich byly smrtelné.
Casino získá čas na restrukturalizaci
Zadlužený francouzský maloobchodní řetězec Casino, který kupuje český investor Daniel Křetínský, získá o dva měsíce více času na restrukturalizaci. O rozhodnutí pařížského soudu podle agentury Reuters informovala samotná firma. Snaží se dokončit v říjnu zahájený záchranný program, aby se na začátku příštího roku vyhnula bankrotu. Sedmá největší skupina supermarketů ve Francii podle podílu na trhu se po letech zadlužování a ztrátách tržního podílu dostala na pokraj platební neschopnosti. Kontrolu nad ní se chystá převzít nový tým kolem Křetínského.
EU se rozroste
Summit Evropské unie rozhodl o zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou a Moldavskem. „Je to vítězství pro Ukrajinu. Vítězství pro celou Evropu. Vítězství, které motivuje, inspiruje a posiluje,“ napsal vzápětí na síti X ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Prezidenti a premiéři zemí Unie také podpořili udělení kandidátského statusu Gruzii. Maďarský premiér Viktor Orbán jednání téměř celý den blokoval, v klíčový okamžik po domluvě s ostatními odešel ze sálu. Maďarsko ale stále ještě odmítá schválit balíček finanční pomoci pro napadenou zemi.
Realitním fondům Woods & Company to jde
Realitním fondům WOOD & Company se daří držet příznivý výnosový trend z loňska. I letos směřují k dosažení cílovaných ročních výnosů 8 až 10 %, když podfond orientovaný na kancelářské budovy WOOD & Company Office si k 30. září připisoval v korunové třídě výnos 7,34 % a podfond zaměřený na maloobchodní centra WOOD & Company Retail za stejné období v korunové třídě dokonce 8,88 %. V letošním roce rozšířila skupina své produktové portfolio o další realitní podfondy. S prvním WOOD & Co. Logistics podfondem vstoupila do segmentu logistiky a developmentu průmyslových parků. Druhý nový fond WOOD & Company Realitní – otevřený podílový fond je určen pro retailové investory a nabízí drobným investorům možnost participovat na silném portfoliu zavedených realitních fondů WOOD & Company.
Další ropná fúze v USA
Americká ropná společnost Occidental Petroleum se dohodla na koupi amerického těžaře ropy z břidlic CrownRock za 12 mld. USD včetně dluhu. Occidental díky akvizici posílí svoji pozici na největším břidlicovém poli s ropou v USA. Uvedla to firma Occidental v pondělním prohlášení.
Problémy hutě Liberty Ostrava a dodavatele energií Tameh
Společnost Tameh Czech, která dodává energie huti Liberty Ostrava, na sebe podala insolvenční návrh. Uvedla, že se dostala do sekundární platební neschopnosti, poté co jí Liberty téměř před půl rokem svévolně přestala platit za dodávané produkty. V insolvenčním návrhu zveřejněném v Insolvenčním rejstříku vedla, že má vůči věřitelům závazky po lhůtě splatnosti převyšující 255 mil. Kč. Tameh nemá za co nakupovat uhlí, hrozí proto, že huti za několik dnů zastaví dodávky veškerých energií. Mluvčí Tamehu Patrik Schober uvedl, že Liberty Ostrava dluží v tuto chvíli Tamehu skoro 2 mld. Kč, z toho 1,2 mld. Kč je po splatnosti.
Zájem o hypotéky mírně stoupl
Banky a stavební spořitelny poskytly v listopadu hypoteční úvěry za 16,2 mld. Kč, což je meziroční nárůst o 121 %. Úroková sazba u skutečně nových hypoték bez refinancování klesla v listopadu z říjnových 5,71 procenta na 5,67 %, a byla tak nejníže od července 2022. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
Fingood plánuje evropskou expanzi
Crowdfundingová platforma Fingood počítá po udělení evropské crowdfundingové licence v příštím roce s dalším výrazným růstem. Objem peněz určených pro malé a střední české firmy se příští rok téměř zdvojnásobí. Fingood také díky udělené licenci plánuje zahájit expanzi do dalších zemí Evropské unie. Přes Fingood investoři letos do českých malých a středních firem vloží zhruba 1,1 mld. Kč. V příštím roce by objem investic mohl dosáhnout až 2,1 mld. Kč.