Tuzemská ekonomika v závěru roku nejspíše rostla o přibližně pět procent, což v konečném součtu znamená za celý rok nárůst HDP o 4,4 procenta.
GRAF: Vývoj českého HDP
Meziroční čtvrtletní údaje za posledních pět let, v procentech
Zdroj: Tradingeconomics.com
Že byly poslední měsíce úspěšné, napovídala už říjnová a listopadová data z průmyslu, zahraničního obchodu, a především ta prosincová z trhu práce, kde navzdory sezonnímu nárůstu nezaměstnanosti dál pokračoval trend zvyšování počtu volných pracovních míst.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Ondřej Beránek (Bohemia Sekt): Bublinky odrážejí stav ekonomiky a Čechům letos chutnají
Do nového roku půjde Česko s novým dluhem. Tedy alespoň dle plánu MF
Volná místa, kam se podíváš
S tím, jak firmám chybí stále více zaměstnanců, jsme se dostali na nový historický rekord.
GRAF: Vývoj počtu uchazečů a volných pracovních míst
Jde o údaje evidované Úřadem práce ČR od roku 1991 do konce roku 2017.
Zdroj dat: ÚP ČR, MPSV
Vzhledem k tomu, že statistiky volných míst jsou vedle různých měkkých indikátorů docela dobrým a docela rychle dostupným ukazatelem indikujícím změny trendu ekonomiky, můžeme považovat i start nového roku pro české hospodářství za velmi příznivý.
U většiny z desítky nejžádanějších pozic se počty hledaných zaměstnanců oproti situaci před měsícem dále zvýšily a mírně se vylepšila i nabídka mezd.
„Vynucený“ posun ekonomiky?
Když vezmeme v úvahu odhady růstu ekonomiky pro letošní rok, pohybující se od tří procent výše, je pravděpodobné, že firmy zůstanou pod tlakem nedostatku zaměstnanců i nadále.
Na druhou stranu je však tento tlak může přimět k větším (a žádoucím) investicím do nových technologií, vyžadujících nižší podíl práce, a tedy posunout celou ekonomiku postupně i k tvorbě vyšší přidané hodnoty.
Z podrobných údajů za nefinanční podniky je přitom vidět, že jejich ochota investovat se v průběhu roku 2017 skutečně začala zvyšovat.
Z počátečního tříprocentního nárůstu se investice v běžných cenách ve třetím čtvrtletí zvýšily dokonce o více než devět procent a s velkou pravděpodobností jejich tempo za celý rok překoná výsledky roku 2016.
Ziskovost versus investice
Tuzemské podniky si tak v uplynulém roce udržely nejenom vysokou ziskovost, ale dokázaly přitom myslet i na budoucnost a významnou část svého zisku opět investovaly.
UŽ JSTE SI OBJEDNALI?
|
|
Kliknutím na tlačítko „Přihlaste se“ souhlasíte s
podmínkami.
Ve srovnání s podniky v eurozóně je míra jejich ziskovosti viditelně vyšší (49,3 % vs. 41,5 % za první tři kvartály 2017) při zachování znatelně větší míry investic (29,2 % vs. necelých 23 %).
Nakonec reinvestovaly i podniky pod zahraniční kontrolou, jak je vidět ze zveřejněných výsledků listopadové platební bilance.
Reinvestice zisků jsou vlastně v posledních letech tím největším zdrojem zvyšujících se přímých zahraničních investic v české ekonomice.
Pro úplně nové investory toho však česká ekonomika, i s ohledem na nedostatek lidí, zřejmě nemá až tolik co nabídnout.