Někteří investoři považují akcie Unipetrolu za zajímavou příležitost. Řada z nich ho ale přehlíží, přičemž trnem v oku jim je strategie polského majoritního majitele PKN ORLEN. Jak je na tom Unipetrol nyní a jaké má vyhlídky?
Před rokem a půl se o Unipetrol zajímala všechna média především v souvislosti s havárií etylenové jednotky jeho chemičky v Záluží u Litvínova. Na tragédii již je zdá se zapomenuto včetně toho, že již vypořádala pojistné plnění ve výši necelých osmi miliard korun a obdobná částka z plnění se očekává i letos.
To již ovlivnilo výkon firmy, když společnost koncem ledna zveřejnila překvapivě dobré výsledky za poslední čtvrtletí loňského roku, na což akcie reagují růstem na šestiletá maxima.
Rok 2016 společnost zakončila čtvrtletním ziskem ve výši 4,17 miliardy korun. Tržby vzrostly Unipetrolu meziročně o 15 procent, především vlivem mnohem vyšších prodejních objemů petrochemických produktů díky obnovenému provozu etylenové jednotky a vyšším cenám ropy.
Celoroční zisk za 2016 dosáhl téměř osmi miliard korun. Objem zpracované ropy se meziročně zvýšil z 1 568 na 1 955 tisíc tun. Míra využití rafinérských kapacit vzrostla ze 72 na 90 procent.
Akcie zase rostou
To vše se v posledních dnech odrazilo také na akciích společnosti, které vzrostly na hodnotu poblíž 200 Kč za akcii, což je nejvíce od roku 2011. Od hodnot z období před finanční krizí v roce 2008 je ovšem Unipetrol stále velmi vzdálený.
GRAF: Vývoj akcií Unipetrolu
Od roku 2010 do současnosti, v korunách
Zdroj: Akcie.cz
Na pražské burze se přitom na Unipetrol trochu zapomíná. S tržní kapitalizací „pouze“ 36 miliard českých korun stojí Unipetrol přesně uprostřed indexu PX.
Šest společností má v Praze vyšší tržní kapitalizaci, šest společností nižší. Přesto zaujímá v indexu podíl pouze 2,75 procenta. V roce 2016 se jednalo až o 8. nejobchodovanější emisi na pražské burze cenných papírů.
Dividendový výnos 2,8 procenta je na české poměry spíše nižší a s devíti procenty ČEZu nebo sedmi procenty Komerční banky se aktuálně nedá srovnávat.
TABULKA: Srovnání společností a jejich výkonnosti na Burze cenných papírů Praha
Jde o firmy seřazené podle tržní kapitalizace, údaje jsou ke konci obchodování 14. 2. 2017.
Zdroj: Comsense, BCPP
Levné akcie
I na těchto hodnotách jsou akcie Unipetrolu v porovnání s trhem velmi levné. České akcie v posledních letech rostly výrazně méně než akcie společností ze západní Evropy nebo Ameriky.
Na druhou stranu jsou tak v dnešní době mnohem levnější a základní valuační ukazatele pro ně vyznívají mnohem příznivěji.
I mezi českými akciemi se však Unipetrol řadí k těm levnějším. Jen málo společností se v současnosti obchoduje pouze za 4,5násobek tržeb.
V indexu PX aktuálně nenajdeme nižší poměr ukazatele P/E u žádné ze společností. A to se do budoucna očekává ještě jeho snížení. Tržní hodnota společnosti je pak o zhruba 15 procent nižší než její účetní hodnota, i v tomto ohledu se řadí mezi nejatraktivnější tituly v indexu PX.
Za poslední rok se v případě Unipetrolu jednalo o druhou nejlepší investici, na kterou šlo v rámci jednotlivých emisí v indexu PX dosáhnout.
Akcie společnosti si jen za posledních 12 měsíců připsaly 26,47 procenta. Unipetrol v tomto ohledu překonala pouze rakouská Erste Group Bank s necelými 28 procenty.
Čekání na březen
Sám Unipetrol očekává, že se mu bude v příštích letech dále dařit. Potenciál růstu tak mají i akcie společnosti.
Vlastnická struktura Unipetrolu |
|
Unipetrol je společnost působící v sektoru rafinerií. Prostřednictvím svých dceřiných společností produkuje a prodává rafinérské a ropné produkty, alkoholy, agrochemikálie a další energetické produkty. |
Otázkou také je, jak bude probíhat komunikace mezi většinovým vlastníkem a těmi menšinovými.
Majoritním vlastníkem Unipetrolu je od roku 2005 s 62,99 procenta společnost Polski Koncern Naftowy ORLEN. Dalších přibližně 20 procent vlastní společnost Paulinio Limited, za kterou stojí finanční skupina J&T, a zbytek drží menšinoví akcionáři.
A právě těm se nelíbí některé kroky, které Poláci s Unipetrolem dělají. Mimo jiné dividendová politika firmy, kdy Unipetrol dividendu vyplatil loni poprvé po osmi letech. Nicméně se jim nelíbila výše. PKN Orlen totiž prosadil výplatu dividendy ve výši 5,52 koruny na akcii, zatímco další akcionáři prosazovali trojnásobnou částku i vyšší.
Další vadou na kráse je podle nich celkové řízení společnosti, například nedávná zpětná koupě neratovické Spolany nebo výše investic. To podle nich bylo i příčinou havárie etylenové jednotky.
Největší minoritní akcionář petrochemického holdingu, společnost Paulinino dokonce před pár týdny obvinila ORLEN, že firmu dlouhodobě systematicky tuneluje.
Investorům může ohledně budoucího vývoje napovědět i střednědobá strategie firmy včetně finančního výhledu, kterou společnost plánuje zveřejnit v březnu.
Ziskovost není udržitelná. Současná ziskovost je tažena marží petrochemického segmentu. Petrochemie je cyklické odvětv s délkou cyklu zhruba 8 let. Cyklus je v současné chvíli na vrcholu.