Ropný trh zachvátila panika. Sobotní útok na ropné komplexy Abkajk a Churajs vyřadil z provozu více než polovinu saúdské produkce ropy (5,7 milionu barelů denně). Tedy ekvivalent celých pěti procent globální nabídky.
Z historického pohledu jde o zcela bezprecedentní situaci, která překonává výpadky spojené s válkou v Zálivu (1991) a islámskou revolucí v Íránu (1979).
Podobně jako v minulosti má za následek skokový růst cen ropy Brent o aktuálních více než deset procent (při otevření trhu ropa zdražila dokonce o dvacet procent!) na 66 dolarů za barel.
GRAF: Vývoj ceny ropy Brent
Za posledních pět let, v USD
Zdroj: tradingview.com
Eskalace války
Útok zcela paralyzoval největší a pravděpodobně nejdůležitější ropný komplex na světě Abkajk, který je zodpovědný za zpracování sedmi milionů barelů denně.
Byť zatím nejsou k dispozici informace, odkud útok přišel (a zda pomocí dronů, nebo raket), je zřejmé, že se jedná o další eskalaci saúdsko-íránské proxy války.
Ta se odehrává od roku 2015 zástupně na území Jemenu a nyní tak vůbec poprvé citelně zasahuje také území Saúdské Arábie, a to dokonce v jejím nejzranitelnějším bodě.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Proč ropa jako komodita může „cestovat časem“ jen jedním směrem?
Ztrácí Saúdové ropnou nadvládu? Kdo je vítěz a kdo poražený nové dohody OPEC
S ohledem na další cenový vývoj bude klíčové, jak významně je poškozena saúdská infrastruktura a kdy bude obnovena její funkčnost.
Svět se ptá, kdy bude opraveno?
USA uvolní rezervy |
Prudký růst cen zmírnilo hlavně oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že schválil uvolnění ropy ze strategických rezerv, jestliže to bude potřeba. |
Optimistické odhady hovoří o řádu dnů, respektive několika málo týdnů. S ohledem na saúdské zásoby ropy by to nemuselo dramaticky ohrozit dodávky na světové trhy.
Navíc v případě potřeby je na stole další polštář v podobě strategických zásob USA a Mezinárodní energetické agentury (IEA). Popřípadě navýšení produkce spřátelených zemí OPEC+. To vše v kombinaci s aktuálním převisem ropy na trzích by hovořilo ve prospěch krátkodobého cenového šoku.
Zcela jiný vývoj by nastal v případě, kdy by se výpadek saúdské produkce ukázal jako déletrvající, případně by se útoky opakovaly.
Na prahu nové éry
Právě otázka zabezpečení kritické ropné infrastruktury bude přitom zásadní ze střednědobé perspektivy. I v případě svižného obnovení těžby lze totiž předpokládat, že samotná možnost opakování útoku se na cenách ropy podepíše.
Globální ropný trh se tak po měsících relativní stability ocitá na prahu nové éry. Té bude dominovat zvýšená míra nejistoty a návrat rizikové (geopolitické) prémie do cen.