Mohlo by vás také zajímat
ECB povolila měnové kohouty, rozpočtový schodek se prohloubil a dolarových boháčů přibylo aneb souhrn ekonomických událostí 23. týdne 2024
Libor Akrman 7. června 2024Soukromníci dobývají vesmír; skupina Creditas jde na Slovensko; dolarových boháčů přibývá; v podílových fondech mají Češi poprvé přes bilion; hodnota…
Německo se stalo zemí větrných turbín. Nikde v Evropě se nestaví víc, Česko zaostává
František Novák, Libor Akrman 4. dubna 2024Po předchozím útlumu se v roce 2023 v Německu postavilo 745 nových větrných turbín o celkovém instalovaném výkonu 3,6 GW.…
Z propadlíka pomalu premiantem? Česko se sune k zemím s nejnižší inflací v EU
Petr Dufek 18. března 2024Míra inflace v Evropě má nadále sestupnou tendenci. Česko se z nedávné pozice země s nejvyšší inflací v EU posunulo…
- Analýza
Uvažujete o vlastním bydlení? Jak se projevuje růst cen v různých částech Česka
Ceny bytů a domů v Česku míří několik let vzhůru, místy raketovým tempem. Poptávka po novém bydlení je stále vysoká a ti, kteří chtějí nemovitost koupit nebo naopak prodat, přemýšlí, zda má ještě smysl čekat na to, až se cena bytů a domů pohne tím směrem, který by se jim vyplatil. Jak se tedy vyvíjely ceny v poslední době a jak jsme na tom v porovnání s Evropou?
Není to moc dlouho, co se Česká národní banka rozhodla uvést v platnost další regulaci hypotečního trhu. Jejím cílem je zamezit vzniku hypoteční a realitní bubliny a rovněž omezit zadlužování českých domácností.
O ZMĚNĚ PRAVIDEL JSME PSALI: Zpřísnění hypotečních pravidel žádná katastrofa není. Tvrdý úder teprve přijde
I přesto všechno ale ceny nemovitostí napříč celou Českou republikou neustále rostou. Zmapovali jsme proto, kam se ceny za poslední rok posunuly.
Jediným krajem, kde v rámci meziročního srovnání ceny nemovitostí poklesly, je Královéhradecký kraj (– 2,1 procenta). Naopak jinde rostou a někde výrazně. O více než deset procent vzrostly ceny dokonce ve čtyřech krajích: v Libereckém kraji (+ 16,5 procenta), Olomouckém kraji (20,9 procenta), Ústeckém kraji (11,5 procenta) a ve Zlínském kraji (12,6 procenta).
TABULKA: Vývoj cen bytů v Česku podle krajů
Za poslední rok, ceny jsou v Kč. Jde o srovnání průměrných cen bytů o velikosti 60 m2
Zdroj: Comsense, ČSÚ
Při stejném srovnání jen od počátku roku 2018 pak vzrostly ceny nemovitostí v podstatě ve všech regionech. Kromě Pardubicka, kde ceny nemovitostí poklesly o 3,5 procenta, a Karlovarska, kde se ceny od počátku roku v podstatě nezměnily.
GRAF: Změna cen nemovitostí v Česku od počátku roku 2018
Od ledna do června 2018, jde o srovnání průměrných cen po krajích, v procentech
Zdroj: Comsense, ČSÚ
Zdražovací pražské perpetuum mobile
Zajímavý je také pohled na cenový vývoj za posledních 12 měsíců do současnosti v hlavním městě.
V Praze ceny nemovitostí začaly klesat jen v nejexponovanějších čtvrtích, jako je Praha 1 a Praha 2. V ostatních čtvrtích ceny nemovitostí zatím pořád rostou, přičemž nejvýrazněji rostou v Praze 4 a Praze 6.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Jací jsou Češi investoři? Starší více konzervativní, u mladých jsou v kurzu rizikovější věci
Konec venkova? Jaká budoucnost čeká dnešní světová velkoměsta?
České realitní fondy za evropskými zaostávají velikostí, jsou však lepší ve výkonnosti
Jde přitom o čtvrti, kde až donedávna ceny nemovitostí rostly v celopražském srovnání pouze mírně. Svědčí to tak o jevu, že se poptávka po volných bytech přesunuje i do dříve méně oblíbených čtvrtí.
V Praze 1 a 2 se byty staly pro průměrně vydělávající lidi v podstatě nedostupnými. Lidé se tak při koupi bytů poohlížejí i v dalších čtvrtích dále od centra.
GRAF: Změna cen nemovitostí v pražských částech
Meziroční srovnání červen 2017 / červen 2018, v procentech
Zdroj: Comsense, ČSÚ
Podle dat z Českého statistického úřadu vzrostly ceny nových bytů napříč celou republikou o zhruba 30 procent. Jak je ovšem z grafu patrné, nejvýraznější růst byl zaznamenán v posledních 2,5 roku.
Od roku 2010 do prvního kvartálu 2015 ceny bytů v podstatě stagnovaly, místy i klesaly. Nicméně od roku 2015 však nepřetržitě rostou.
GRAF: Index růstu cen nových bytů v Česku
Od roku 2010 do roku 2018, čtvrtletní srovnání, průměr roku 2010 = 100.
Zdroj: ČSÚ
Zdražují i starší byty
Nedostatečná nabídka bytů se projevuje i v růstu cen starších bytů na druhotném trhu. Ceny starších bytů tak rostou v podstatě stejně rychle jako ceny u novostaveb.
Oproti roku 2010 ceny starších bytů vzrostly o zhruba 29,9 procenta, v Praze vzrostly ceny dokonce o 37,1 procenta.
GRAF: Index růstu cen starších bytů
Od roku 2010 do roku 2018, čtvrtletní srovnání v Praze a celé ČR (průměr), rok 2010 = 100
Zdroj: ČSÚ
V Evropě jsme nejdražší
Abychom měli srovnání komplexní, podívali jsme se i na statistiky evropského statistického úřadu (Eurostat).
Jeho data v podstatě potvrzují národní statistiky. Dle údajů z Eurostatu rostly ceny nemovitostí v České republice nejrychleji z celé Evropy, skoro o 12 procent. Více než o deset procent rostou meziročně ceny jen u nás a v Irsku.
GRAF: Růst cen nemovitostí v Evropě za rok 2017
Zdroj: Eurostat
Přitom v předcházejícím roce (2016) se Česká republika v růstu cen umístila na šestém místě za Maďarskem, Švédskem, Rakouskem, Lotyšskem a Irskem.
GRAF: Srovnání růstu cen nemovitostí v Evropě
Srovnání let 2016 a 2017, v procentech.
Zdroj: Eurostat
Cenový trend pokračuje
A jaký lze tedy čekat další vývoj? Řada lidí se domnívá, že ceny nemovitostí již dosáhly svého maxima. Nicméně i vývoj z letošního roku napovídá, že růst ještě neskončil.
„Často se setkávám s názorem, že se nacházíme v cenové bublině, která splaskne a s ní dojde k poklesu cen nemovitostí. V některých oblastech v ČR k poklesu cen opravdu může dojít, ale osobně se domnívám, že v Praze budou ceny bytů růst i v letošním roce, i když ne již takovým tempem, jako v předchozích dvou letech,“ tvrdí Petr Podlešák, manažer realitní kanceláře RE/MAX Alfa.
Zpomaleni rustu cen tezko prijde. Pokud mzdy rostou +-7% tak neni moc duvod aby nemovitosti nerostly stejne, dokud se lidem dari a tam kde se nestavi mohou rust snadno i rychleji