Mohlo by vás také zajímat
Jak ovlivní Trumponomika 2.0 vývoj kurzu koruny?
Dominik Rusinko 20. listopadu 2024Donald Trump se vrací do Bílého domu a s ním i obavy o evropskou ekonomiku. Jaké dopady by mohla mít…
Fialův slib „německých mezd“ by mohl vést k bankrotu Česka
Lukáš Kovanda 18. listopadu 2024Premiér Petr Fiala (ODS) v Otázkách Václava Moravce prohlásil, že Češi do několika let budou mít mzdy srovnatelné s těmi…
Zisk ČEZu slábne, ale navýšil celoroční výhled; inflace v Česku zrychlila a Amazon spustil outlet aneb souhrn ekonomických událostí 46. týdne 2024
Libor Akrman 15. listopadu 2024Spousta zpráv z ČEZu; státní dluhopisy šly na dračku; celosvětový odbyt elektromobilů stoupá; tučná pokuta od EU pro Metu; Čupr…
Už milión Ukrajinců mimo domov, ČNB intervenuje a ceny benzinu letí vzhůru aneb souhrn 9. týdne 2022
Válka na Ukrajině pokračuje, což má i řadu ekonomických důsledků; ČNB začala intervenovat kvůli oslabující koruně; ceny PHM raketově rostou; s Ruskem končí celá řada firem, včetně českých; Fed zřejmě zvedne sazby v březnu; Tesla může konečně spustit linky v Německu; Erste i její dcera Česká spořitelna si loni polepšily; vláda schválila tendr na Dukovany; Saúdové chystají další obří IPO; evroská inflace posunula rekord; autem roku je Kia EV6.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
bývalý americký prezident Ronald Reagan kdysi prohlásil: „Dějiny nás učí, že války začínají, když vlády uvěří, že cena agrese je nízká.“ Těžko říci, jak nízkou cenu své současné válečné invaze odhadnul Vladimir Putin. Rozhodně je již nyní jasné, že to bude cena velmi vysoká. Samozřejmě, že nejvyšší cenu platí svými oběťmi lidé, zejména na straně napadnutých Ukrajinců. Nemluvě o ekonomických škodách, které s sebou nesou „hrozny válečného hněvu.“ Doufejme však, že si Putin, co nejdříve uvědomí, že cena ruské agrese rozhodně nízká není a její účty bude Rusko platit ještě dlouho poté, co tato válka skončí. Kéž by to ale bylo co nejdříve…
Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz
Válka na Ukrajině v několika vybraných bodech
- Z Ukrajiny už uprchlo více než milión lidí
- Ruská armáda se snaží dobýt velká ukrajinská města
- v noci na čtvrtek Rusové obsadili jadernou elektrárnu v Záporoží
- Západ pokračuje v sankcích proti Rusku
- Ratingové agentury S&P, Fitch a Moody’s prudce snížily rating Ruska do neinvestičního pásma
- Macron telefonval s Putinem – „to nejhorší Ukrajinu teprve čeká,“ řekl poté
- byznys v Rusku opouštějí zahraniční firmy – i ty české jako např. Škoda Auto
- globální ekonomika by kvůli válce mohla snížit celosvětový HDP o půl procenta až procento a zvýšit inflaci
- 7 ruských bank bylo odpojeno od SWIFTu: VTB, Bank Rossiya, Otkritie, Novikombank, Promsvjazbank, Sovkombank a VEB.RF.
ČNB intervenuje proti oslabování koruny
Česká národní banka začala intervenovat na devizovém trhu proti oslabování koruny. Koruna vůči oběma hlavním světovým měnám prudce oslabuje od pondělí 21. února. Tehdy ruský prezident Vladimir Putin podepsal dokumenty uznávající nezávislost území na východě Ukrajiny ovládaných proruskými separatisty. „Tento krok je plně v souladu s předchozí komunikací ČNB. Ta zdůrazňovala připravenost reagovat na nadměrné výkyvy kurzu jejími nástroji, a to v souladu s režimem řízeného plování kurzu,“ uvedla banka. Další podrobnosti k operacím na podporu koruny ČNB nebude sdělovat.
GRAF: Vývoj kurzu koruny vůči euru
Od půli února 2022 do 4. března 2022.
Zdroj: tradingeconomics.com
Drahota na pumpách
Ceny pohonných hmot stoupají v celé Evropě, včetně Česka. Dle údajů společnosti CCS cena benzinu Natural 95 se v uplynulém týdnu zvýšila o 1,93 Kč na průměrných 39,36 Kč/litr. Nafta stála ve středu v průměru 38,73 Kč/l, což bylo o 2,34 Kč víc než o týden dřív. Některé země stanovily maximální ceny pohonných hmot či snížily daně. Ze zemí visegrádské čtyřky mají díky tomuto kroku nízké ceny například v Polsku a Maďarsku. Řidičům z Česka se vyplatí tankovat především v Polsku, kde mohou ušetřit více než sedm korun za litr.
VW a automobilky s Ruskem končí
Německý automobilový koncern Volkswagen až do odvolání zastavuje výrobu aut v Rusku. Firma, která je největším výrobcem aut v Evropě, to zdůvodnila invazí ruských vojsk na Ukrajinu. Opatření se týká i dalších obchodních aktivit, zastaven až do odvolání je tak i vývoz aut ze skupiny Volkswagen do Ruska, včetně Škody Auto. K podobnému kroku v minulých dnech sáhly i některé další globální automobilky.
Knihy od Amazonu jen on-line?
Americký internetový prodejce Amazon plánuje, že uzavře všech svých 68 kamenných knihkupectví, takzvané pop-up shopy, které se otevírají na krátkou dobu, a také čtyřhvězdičkové obchody ve Spojených státech a Británii. Firma, která začínala prodejem knih na síti a postupně začínala ohrožovat konkurenční kamenná knihkupectví, aby si nakonec otevřela vlastní, to sdělila agentuře Reuters. Amazon tak ukončí své nejdéle trvající experimenty s tímto typem kamenných obchodů, zcela se jich ale nevzdá.
USA plánují další zvýšení sazeb
Šéf americké centrální banky (Fed) Jerome Powell počítá s tím, že banka ještě tento měsíc zvedne poprvé od vypuknutí koronavirové pandemie základní úrokovou sazbu. A to navzdory válce na Ukrajině. Zvýšení úrokové sazby na příštím zasedání Fedu za dva týdny je podle něj adekvátní vzhledem k vysoké inflaci a extrémně silnému trhu práce.
Konec evropské divize Sberbank
Ruská Sberbank uvedla, že odchází z Evropy. Zdůvodnila to velkým odlivem hotovosti z dceřiných firem a ohrožením bezpečnosti zaměstnanců a majetku, ruskou invazi na Ukrajinu ve svém vyjádření nezmínila. Banka informovala, že už není schopna zajistit likviditu evropských dceřiných společností, ale úroveň jejího kapitálu a kvalita aktiv jsou dostatečné na to, aby mohla vyplatit peníze všem vkladatelům. ČNB již předtím oznámila, že zahájila kroky k odebrání bankovní licence Sberbank CZ, která má vazby na Rusko a jejímž hlavním akcionářem je Sberbank Europe se sídlem ve Vídni. Od 9. 3. 2022 začne garanční systém prostřednictvím poboček Komerční banky vyplácet náhrady vkladů klientům Sberbank CZ. Ta má v ČR 25 poboček a zhruba 120.000 klientů.
Spořka i Erste v plusu
Rakouské bankovní skupině Erste loni vzrostl zisk ze 783,1 mil.eur na 1,92 mld. eur. Erste těžila z dobrých provozních výsledků i z nižších nákladů na rizika. Erste rovněž navrhla zvýšit dividendu za loňský rok na 1,6 eura na akcii z 1,5 eura na akcii v roce 2020, její výplatu navrhne na květnové valné hromadě.
Výrazný nárůst zisku zaznamenala také dceřiná Česká spořitelna. České spořitelně se loni zvýšil konsolidovaný čistý zisk o 41,7 % na 14,2 miliardy korun. Výsledek byl ovlivněn nižší tvorbou opravných položek a celkovým zotavením po pandemii covidu-19. Provozní zisk byl vyšší o 4,4 % a dosáhl 22 miliard korun.
Dlužíme zase více
Dluhy českých domácností u bank v lednu vzrostly proti prosinci o téměř 11,2 mld. Kč na 2,06 bil. Kč. Zadlužení nefinančních podniků zůstalo téměř beze změny na 1,2 bil. Kč, zvýšilo se zhruba o 370 mil. Kč. Meziročně byly dluhy domácností ke konci ledna vyšší o 192 mld. Kč a dluhy firem stouply o téměř 61 mld. Kč. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnila ČNB.
Tendr na Dukovany schválen
Vláda Petra Fialy (ODS) na středečním jednání schválila, aby ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) podnikl potřebné kroky k vyhlášení tendru na výstavbu bloku v Jaderné elektrárně Dukovany. Na rozhodnutí kabinetu se čekalo, nyní ho akceleroval ruský útok na Ukrajinu a související hrozba energetické krize.
Covid a restrikce loni přiškrtily TMR
Slovenský provozovatel sportovních středisek a zábavních parků Tatry Mountain Resorts (TMR) zveřejnil výsledky hospodaření za účetní rok 2020/2021, který skončil k 31. říjnu 2021, a zahrnuje tak celou loňskou zimní sezónu. Tržby se společnosti meziročně propadly o 42 % na 63,5 mil. eur kvůli dopadům pandemie covidu-19 a vládních restrikcí na turistický ruch. Firma výrazně snížila provozní náklady (především personální), i tak však zisk před odpisy (EBITDA) klesl o 80 % na 7 mil. eur. Úrokové náklady společnosti byly relativně stabilní a TMR vykázala čistou ztrátu 45,9 mil. eur.
Podnikatelem roku je Tomáš Čupr
Titul EY Podnikatel roku 2021 získal zakladatel a výkonný ředitel společnosti Rohlik Group Tomáš Čupr. Porota ocenila mimo jiné jeho přístup k udržitelnému podnikání, technologiím i nadstandardnímu servisu pro zákazníky. Čupr bude Českou republiku zastupovat v celosvětovém klání, které se uskuteční v červnu v Monte Carlu. Poradenská firma EY (dříve Ernst & Young) pořádá soutěž ve světě od roku 1986. V České republice se koná podvaadvacáté.
Česko loni rostlo přes 3 procenta
Česká ekonomika loni vzrostla meziročně o 3,3 %, potvrdil v úterý zveřejněný zpřesněný odhad Českého statistického úřadu (ČSÚ). O rok dříve hrubý domácí produkt (HDP) klesl o 5,8 %, což byl nejvýraznější propad za dobu samostatného Česka. V samotném čtvrtém čtvrtletí loňského roku meziroční růst HDP zrychlil na 3,6 % z revidovaných 3,5 % ve třetím kvartále. Mezičtvrtletně HDP vzrostl o 0,9 %.
Saúdové jdou znovu megalomansky na burzu
Největší saúdskoarabská síť lékáren Nahdi Medical plánuje primární veřejnou nabídku akcií (IPO), která bude největší v zemi od vstupu ropného gigantu Saudi Aramco na burzu v roce 2019. Z nabídky chce Nahdi získat až 5,11 mld. rijálů (cca 31 mld. Kč), uvedla agentura Reuters. Nahdi plánuje prodat 39 mil. akcií, což představuje asi 30procentní podíl. Společnost stanovila cenové rozpětí pro nabídku na 119 až 131 rijálů za akcii.
Dividendy loni rekordně
Celosvětový objem dividend vyplacených akcionářům v loňském roce vzrostl o téměř 17 procent na rekordních 1,47 bil. USD. Uvedla to britská investiční společnost Janus Henderson. Předpověděla rovněž, že v letošním roce se objem dividend opět zvýší, a to na 1,52 bil. USD. Tempo jeho růstu by tak nicméně mělo zpomalit na zhruba tři procenta. Šéf investiční společnosti Witan Investment Trust Andrew Bell uvedl, že letošní vývoj bude záviset na tom, do jaké míry a na jak dlouho ruská invaze na Ukrajinu zasáhne růst světové ekonomiky.
Stellantis oznámil elektroplány pro Evropu
Automobilová skupina Stellantis hodlá v Evropě od roku 2030 prodávat pouze elektromobily. Firma to uvedla v prezentaci svého strategického plánu. Dodala, že podíl elektromobilů na jejím celkovém prodeji ve Spojených státech by se měl do roku 2030 vyšplhat na 50 %. Stellantis hodlá do roku 2030 rozšířit svou nabídku elektromobilů na více než 75 modelů a dosáhnout prodeje pěti milionů elektromobilů ročně. Do roku 2038 chce pak firma dosáhnout takzvané uhlíkové neutrality.
Místo Nord Streamu 2 nový terminál na LNG
Německá společnost Tree Energy Solutions (TES) vybuduje v německém přístavním městě Wilhelmshaven v Severním moři terminál na zkapalněný zemní plyn (LNG). Napsal to ve středu list Handelsblatt, podle nějž mají investice do terminálu do roku 2045 činit zhruba 25 miliard eur (637,3 miliardy Kč), do provozu pak má být zařízení uvedeno za tři roky. Firmu TES zaštiťuje belgická společnost AtlasInvest.
Evropské ceny na rekordu
Míra inflace v zemích eurozóny v únoru vystoupila na 5,8 %, což je další rekord od zavedení eura před dvaceti lety. Ve svém rychlém odhadu to ve středu uvedl statistický úřad Eurostat. Stejně jako v předchozích měsících se zvyšovaly hlavně ceny energií a potravin. V lednu inflace činila 5,1 %. Rychlý odhad neobsahuje data za celou Evropskou unii. Míra inflace tak zůstává vysoko nad cílem Evropské centrální banky (ECB), která jej stanovila na dvě procenta.
GRAF: Vývoj inflace v eurozóně
Za posledních 5 let, v procentech.
Zdroj: tradingeconomics.com
Německé linky Tesly mohou vyrábět
Americký výrobce elektromobilů Tesla získal od ministerstva životního prostředí spolkové země Braniborsko povolení zprovoznit v Německu svůj první závod na výrobu automobilů. Tesle se tak podařilo dokončit schvalovací řízení, což ale neznamená, že automobilka může okamžitě zahájit výrobu. Ta by ale patrně i tak mohla začít už brzy. Bez uvedení zdroje o tom informoval německý list Handelsblatt.
I další zpráva se týká Tesly. Japonská společnost Panasonic oznámila, že chce ve Spojených státech zakoupit pozemek pro velkou továrnu na výrobu nového typu baterií pro elektromobily Tesla. Místo pro závod za několik miliard dolarů firma údajně volí mezi státy Oklahoma a Kansas, které jsou blízko Texasu, kde Tesla připravuje novou továrnu na elektromobily.
Banky Ukrajincům
K co nejjednoduššímu procesu přijímání ukrajinských „vyhnanců“ se připojily i největší tuzemské banky. ČSOB nabízí ukrajinským občanům běžný účet s několika výhodami, včetně finanční pomoci ve výši 2 500 Kč na nově založený účet, a to pouze na základě cestovního pasu. Pro okamžité placení mohou klienti využít virtuální platební kartu. Také Česká spořitelna nabízí příchozím lidem z Ukrajiny založení a vedení účtu zdarma. Osobní účet lze založit na jakékoliv pobočce Spořitelny a stačí mít u sebe cestovní pas.
Nová správní rada VZP zná složení
Předsedou správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) byl zvolen poslanec a lékař Tom Philipp (KDU-ČSL). Místopředsedou bude bývalý šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. Správní rada se sešla poprvé v novém složení, v minulém období ji vedla poslankyně ANO Věra Adámková. Rada se chce více věnovat zdravotní péči v regionech.
Autem roku Kia EV6
Vítězem evropské ankety Auto roku 2022 se stal elektrický crossover Kia EV6. Tuzemská Škoda Enyaq iV skončila na pátém místě, stejně jako loni Škoda Octavia. Vyplývá to z hlasování odborné poroty. Loňským vítězem byla Toyota Yaris. Kia EV6 je jako první elektromobil značky postavený na globální modulární platformě E-GMP, kterou sdílí například s Hyundai Ioniq. Vůz pohání elektromotor s výkonem 125 kW a na jedno nabití ujede necelých 400 km. Silnější provedení s 168 kW ujede až 528 km.