Mohlo by vás také zajímat
Vysílat se nebude! Apple narazil s „drtící“ reklamou na nový iPad
Libor Akrman 10. května 2024Na americkou společnost Apple se na internetu snesla vlna kritiky kvůli reklamě, ve které jsou předměty, včetně hudebních nástrojů a…
Kyberzločinci umí i „romantické podvody“, těží hlavně z údajů na sociálních sítích
Libor Akrman 2. května 2024První máj, potažmo celý květen, je tradičně vnímaný jako čas lásky a romancí. Zároveň ale toto období nahrává kyberpodvodníkům, kteří…
Jak udržet Čínu na uzdě? V hlavní roli americká firma, která pokládá podmořské kabely
František Novák 26. července 2023Omezit geopolitický a technologický vliv Číny pomáhá neznámá americká firma SubCom, která pokládá optické kabely na dně moří a oceánů.…
- Analýza
V jednotě je síla (a kvalita). Platí to i pro lokální poskytovatele internetu
Používat internet si zvykl skoro každý z nás. Zatímco ve velkých městech není s připojením problém, v malých obcích jde zpravidla o záležitost nadšenců nabízejících wi-fi sousedům. V Česku jsou takových „wifinářů“ stovky, nicméně trend patrný i v západních zemích směřuje ke konsolidaci do větších subjektů. Výhodné je to jak pro poskytovatele, kteří mohou lépe investovat do rozvoje, tak i pro zákazníka, který dostane lepší kvalitu připojení.
Žijeme v době internetové, kdy si řada z nás nedokáže svůj život bez připojení ani představit. O to větší je to problém mimo velká města, kam zatím většinou nedosáhnou velcí hráči z řad operátorů. Lidé se na takových místech proto musí spoléhat na malé firmy poskytující wi-fi připojení. Nicméně i v tomto dílčím segmentu se dějí velké změny.
Příkladem může být aktuální akvizice společnosti Suntel Net, která kupuje firmu KeyNet, což je internetová divize holdingu NWT. A i když nejde o žádný obří nákup, je to ukázka, jak pomalu, ale jistě dochází ke konsolidaci trhu poskytovatelů připojení v malých obcích.
„Holding NWT převedl svou divizi včetně zaměstnanců, zákazníků, smluv a majetku skupině Suntel Net poskytující služby v oblasti elektronických komunikací. Kapitál z prodeje plánujeme opětovně využít pro rozvoj oborově příbuzných služeb, které budou v souladu s naší vizí: přinášet lidem ty nejnovější světové technologie,“ řekl k transakci David Vítek, generální ředitel NWT. A dodal, že investovat budou především
do zkvalitňování služeb zákazníkům ICT řešení, do elektromobility, inovací a „nových příležitostí, které trh aktuálně nabízí“.
Suntel Net jako součást skupiny DRFG Telco se již nějaký čas zaměřuje právě na menší moravské poskytovatele, z nichž chce vytvořit silnějšího hráče, který zákazníkům poskytne kvalitní služby. Ty budou minimálně na úrovni jejich stávajícího drobného providera, ale spíše s perspektivou vylepšení služeb a dalšího rozvoje ve směru tzv. smart technologií.
Suntel Net | NWT (divize internetu KeyNet) |
Počet zákazníků: cca 53 500 Lokalita působnosti: Jihomoravský kraj, Zlínský kraj, Olomoucký kraj Tržby: 183 mil. Kč (za rok 2017) Počet zaměstnanců: 200 |
Počet zákazníků: cca 6 600 Lokalita působnosti: Zlínský kraj, Olomoucký kraj (jih) Tržby: 31,5 mil. Kč (za rok 2017) Počet zaměstnanců: 22 |
Konsolidace na jihu Moravy
Dokončením akvizice bude Suntel Net obsluhovat přes 60 tisíc zákazníků. Ambice má ale ještě větší.
„Jsme rádi, že se nám podařilo zrealizovat akvizici KeyNet z portfolia NWT, čímž jsme udělali významný krok na cestě ke splnění našeho letošního cíle. Tím je do konce roku překročit hranici sto tisíc zákazníků,“ dodává Roman Řezníček, který je jedním z investorů celého projektu Suntel Net.
MAPA: Pokrytí oblastí Moravy Suntel Netem a NWT
Zdroj: Suntel Net, NWT
Na jižní Moravě v současnosti působí zhruba 200 „drobných“ poskytovatelů internetu, respektive je nutné je rozdělit na dvě skupiny s ohledem na jejich velikost.
Ti malí mají maximálně jednotky tisíc zákazníků a využívají ve většině případů bezdrátovou technologii wi-fi v bezlicenčním pásmu 2,4 a 5 GHz. Jejich tržby se pohybují v řádu nižších jednotek milionů korun. A pak jsou velcí poskytovatelé, kteří ovládají větší část lokálního trhu. Minimálně třetina zákazníků je připojena pomocí optických sítí, zbytek funguje na wi-fi.
Telekomunikační obchod roku? |
Britská telekomunikační společnost Vodafone Group se v květnu dohodla na koupi aktivit poskytovatele kabelové televize a širokopásmových služeb Liberty Global v České republice, Německu, Maďarsku a Rumunsku. Liberty Global mimo jiné vlastní v Česku a na Slovensku kabelovou společnost UPC. Cena celé transakce dosáhne 18,4 mld. eur. |
Jak už bylo částečně řečeno v úvodu, trend bude směřovat k další konsolidaci na obou úrovních, čímž budou vznikat větší subjekty poskytující internetové připojení.
Ostatně ke konsolidaci dochází i u velkých operátorů. Jako zářný příklad můžeme zmínit nedávnou akvizici operátora Vodafone, který koupil společnost Liberty Global, jež v Česku provozuje UPC (viz box).
To, co dělá Suntel Net na jižní Moravě, se děje i v dalších částech Česka. Například v jihočeském regionu konsoliduje trh skupina Starnet podnikatele Martina Ambrože.
„Současný stav rozdrobeného trhu je pro malé firmy neudržitelný hlavně z hlediska neustálých investic do technologií. Myslím, že pod křídly větších skončí v průběhu příštích několika let celá řada lokálních poskytovatelů internetu,“ poznamenává Řezníček.
Následujeme západní trend
Česko v tomto směru následuje trend západní Evropy. Podle odhadů si lokální poskytovatelé internetu ukrajují zhruba poloviční podíl na celkových tržbách za připojení, což je v rámci Evropy naprostá rarita. V průměru se tento podíl totiž pohybuje podle serveru Statista.com na úrovni deseti procent, například v sousedním Německu je to zhruba osm procent.
MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT:
Internet změnil zvyky Čechů: ráno e-maily, v poledne zprávy a večer video
Čtvrtstoletí na českém internetu v číslech. Je co slavit?
Velkou roli v tom hraje vývoj technologií i rostoucí požadavky zákazníků jdoucí ruku v ruce s nárůstem spotřeby dat. Požadavky zákazníků na rychlost a stabilitu internetového připojení znamenají pro poskytovatele internetu nutnost modernizace sítí a investic do dalšího rozvoje.
Podle průzkumu společnosti AIM z přelomu letošního a loňského roku je až pro 30 procent českých domácností důvodem pro přechod k jinému poskytovateli nekvalitní internetové připojení.
S rozvojem stability připojení pak mohou zákazníci očekávat i další rozšiřování nabídky služeb. Asi jako první se nabízí IPTV, což již nyní dělají velcí operátoři. Ale není daleko doba, kdy se součástí nabízených služeb stanou řešení pro IoT (Internet of Things), kterým se předpovídá velká budoucnost.
Přechod na rychlý internet
Reálné připojení je v Česku spíše pomalé |
Podle měření společnosti Seznam.cz z loňského roku má 80 % české populace maximální rychlost internetového připojení do 10 Mb/s. Řada domácností totiž rychlejší připojení vůbec přijímat nemůže. Nejvíce pomalých přípojek je podle měření v Pardubickém kraji (65 % všech připojení s maximální rychlostí do 5 Mb/s), dále pak na Liberecku a Královéhradecku. Rychlostí nižší než 5 Mb/s se připojuje například i bezmála 60 % Pražanů. Naopak internet rychlejší než 30 Mb/s má pouze 2,8 % domácností v hlavním městě. |
Dalším technologickým milníkem poskytovatelů pak bude přechod na síť 5. generace. Ta nabídne rychlost srovnatelnou s připojením přes optický kabel. Součástí této revoluce bude i využívání pásma 3,7 GHz pro wi-fi připojení.
V tomto směru podniká kroky zmíněný Suntel Net spolu s operátorem Nordic Telecom, který je spoluinvestorem projektu. Tato nová, „třísedmičková“ technologie je navíc oproti dosud standardně používanému wi-fi pásmu nenáchylná ke změnám počasí a poskytuje větší stabilitu.
Vzhledem k tomu, že současná úroveň přístupu k vysokorychlostnímu internetu (rychlost vyšší než 30 Mb/s, pozn. red.) je v Česku omezená, byť se neustále zlepšuje, budou z nových technologií těžit jednoznačně zákazníci.
Podle Akčního plánu pro rozvoj digitálního trhu, který schválila vláda, má 100 procent domácností mít do roku 2020 přístup k vysokorychlostnímu internetu. To si žádá velké investice do rozvoje sítí v našich regionech. Podle odhadů by se zlepšení připojení mělo týkat zhruba 3,5 milionu míst v Česku, a to nejen domácností, ale také veřejných institucí a firem.
To jsou zase moudra. Většina lidí rychlý internet má, jen zarputile trvá na distribuci sítě doma po wifi a provádí měření rychlosti v odlehlých prostorech bytu. Co naplat, že lidem dotáhnete domů 100mbit, když to zmrší prehistorickým routerem někde zastrčeným v koutě.
konsolidace trhu….byl jsem více než 5 let u Starnetu a tato „firma“ mi již nevkročí do domu. Odešel jsem po letech k malému poskytovateli a po 1roce jej koupili s tím že automaticky přejdu k nim. Řekl jsem že ani náhodou,to raději iNet zruším úplně.
Za 2roky LTE jsem zjistil že Starnet s jejich optikou se může jít zahrabat, že platím víc je fakt ale připojení stabilní,bez výpadků,bez keců jejich techniků .
Fandím mobilním operátorům,věřím že brzy firmy typu Starnet zlikvidují