Zdá se, že obměna bankovní rady bude větším „dobrodružstvím“, než jsme očekávali my i trh. Podle předběžných zpráv z tisku by do čela ČNB měl mířit současný člen bankovní rady Aleš Michl.
Pokud se informace potvrdí, dojde pravděpodobně na výraznější obměnu v bankovní radě.
Jméno nového guvernéra padne ve středu |
Prezident Miloš Zeman jmenuje nového guvernéra České národní banky ve středu 11. května. ČTK to řekl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Jméno nástupce Jiřího Rusnoka, kterému v červnu končí druhý mandát a znovu kandidovat nemůže, Pražský hrad nezveřejnil. (Zdroj: ČTK) |
Signalizovalo by to, že současný guvernér Rusnok u prezidenta neuspěl s návrhy kandidátů, kteří by představovali kontinuitu v současné politice ČNB. Tedy v souladu s prognózou reagovat na akcelerující inflaci utahováním měnové politiky.
Ještě více holubic?
Je proto pravděpodobné, že prezident může dodat novému guvernérovi do bankovní rady i další holubičí hlasy. (Do začátku příštího roku bez Aleše Michla rozhodne o dalších čtyřech jménech.) Pokud se informace potvrdí, je pravděpodobné, že se bankovní rada posune výrazně holubičím směrem.
Co přesně by to však znamenalo, v tuto chvíli lze jen těžko odhadovat. Vyznění poslední prognózy je výrazně jestřábí. I stávající bankovní rada se rozhodla raději jednat podle alternativního scénáře, který nepožaduje další výrazné zvyšování úrokových sazeb a „smiřuje“ se s pomalejším návratem inflace k cíli.
Na druhou stranu stávající většina v bankovní radě jasně vidí rizika tohoto alternativního scénáře jako proinflační. V případě potřeby by proto byla ochotna sáhnout k dalšímu výraznějšímu růstu sazeb. To je v případě „holubičí rotace“ v bankovní radě málo pravděpodobné.
MOHLO BY VŚ ZAJÍMAT:
ČNB překvapuje s jestřábí prognózou, kromě další razance v růstu sazeb
Devizové rezervy jako zbraň pro ČNB proti inflaci? Názory odborníků se různí
Detoxikace české ekonomiky aneb tři důvody, proč bychom měli ČNB děkovat
Nejistota pro trh
Trhy navíc nebudou mít jasno v tom, zda je v případě výrazné diskontinuity ve fungování bankovní rady nečeká „předčasný“ pokles sazeb. Současný hlavní i alternativní scénář počítá se sazbami výrazně nad pěti procenty do konce roku 2023.
Není tedy divu, že v důsledku výrazné nejistoty spojené s obměnou bankovní rady česká koruna slábne.
GRAF: Vývoj kurzu koruny vůči euru v letošním roce
Zdroj: tradingeconomics.com
V případě dalšího zesílení inflačních tlaků nelze vyloučit, že se „nová“ ČNB může dostat „za křivku“. Tím pádem by k vyšším sazbám (podobně jako v minulosti NBP nebo NBH)byla spíše dotlačena ztrátami měnového kurzu.
Navíc koruně po posledním zasedání nepomáhá ani skutečnost, že aktivnější používání devizových rezerv a koruny v boji s inflací je zatím podle slov guvernéra Rusnoka mimo hru.
ČNB chce korunu nadále spíše „pasivně“ bránit proti nadměrným ztrátám. To samo o sobě považujeme za správné rozhodnutí – aktivní politika silného kurzu by nemusela být trhům srozumitelná (úrokový kanál se nevyčerpal).
Navíc by mohla časem přece jen narážet na omezenost devizových rezerv (ty jsou sice vysoké vzhledem k české ekonomice, ale ne vůči velikosti globálních trhů).