Zatímco Česko žije volbou prezidenta, finanční trhy nechává domácí politický veletoč v klidu.
Víc než výsledek voleb vyhlíží česká koruna zasedání ČNB, na kterém dojde pravděpodobně k dalšímu zvýšení úrokových sazeb.
I proto se nadále pohybuje na dostřel od postintervenčních maxim a nijak ji nevyvádějí z míry ani prudké globální zisky eura, které vůči dolaru zdolalo nejsilnější úrovně za poslední tři roky.
Marná ECB snaha
Mario Draghi se na zasedání ECB přitom snažil dělat, co mohl, aby euro zbrzdil.
Nemohl se ale vyhnout pozitivnímu hodnocení hospodářského růstu, který v druhé polovině roku „překonává“ i optimistická očekávání Evropské centrální banky a který by se podle prognózy ECB měl časem promítnout do inflace.
GRAF: Vývoj HDP eurozóny
Meziroční čtvrtletní údaje za posledních pět let, v procentech
Zdroj: Tradingeconomics.com
Slovní intervence proti euru tak logicky postrádaly potřebnou sílu. Draghi sice zdůraznil, že „euro je zdrojem nejistoty“ pro inflační výhled, ale při stávajícím svižném růstu to podle všeho bude znamenat pouze to, že sazby v eurozóně půjdou vzhůru o něco později.
Co vyhlíží trhy?
Trhy ale tak jako tak budou nadále vyhlížet konec „superuvolněné“ měnové politiky ECB.
A také konec období, ve kterém šla ECB od roku 2014 zcela opačným směrem než americký Fed. Právě kvůli měnověpolitickému rozchodu dvou centrálních bank propadlo euro na frontě s dolarem až do blízkosti parity.
Blížící se konec tohoto období zase naopak žene euro vpřed. A to daleko rychleji, než se pohybují evropské sazby, a tedy i sázky na utahování měnové politiky v eurozóně.
GRAF: Vývoj eura vůči dolaru
Za posledních pět let
Zdroj: Tradingeconomics.com
Euro tak v tuto chvíli mohou kromě technických faktorů zbrzdit v zásadě pouze horší zprávy z reálné ekonomiky v důsledku silného eura nebo výrazný nárůst politického napětí.
Tedy něco, co by ECB přinutilo zvažovat další natažení QE. Nic takového ale zatím na obzoru nevidíme.