Mohlo by vás také zajímat
Svět se připravuje na Trumpova cla a obchodní válku s Čínou
František Novák 15. listopadu 2024Donald Trump se po čtyřech letech vrací do Bílého domu a spolu s ním se na scénu globální ekonomiky dostávají…
Německá budoucnost? V únoru předčasné volby a přetrvávající ekonomická mizérie
Dominik Rusinko 13. listopadu 2024Jako první věc na seznamu priorit bude muset nová německá vláda řešit, jak zvýšit konkurenceschopnost ekonomiky a nakopnout hospodářský růst.
Dřív kopírovala Čína světové výrobce. Dnes kopírují evropské a japonské automobilky Čínu a EU zavádí cla
Jan Staněk 11. listopadu 2024Od konce října platí v zemích Evropské unie vyrovnávací cla až 35,3 procenta na dovoz bateriových elektromobilů z Číny. Brusel…
Vláda protlačila daňový balíček sněmovnou, Walmark kupují Němci a Maxy opět vzlétnou aneb souhrn událostí 45. týdne
Sněmovna ve středu večer schválila i přes obstrukce pravicové opozice takzvaný daňový balíček. Od příštího roku tak podraží tabákové výrobky a lihoviny. Český výrobce vitaminů a dalších doplňků stravy Walmark mění majitele. Koupí ho německý farmaceutický koncern Stada. Boeingy 737 MAX by se po nucené odstávce mohly vrátit do vzduchu v prvním čtvrtletí příštího roku. Přinášíme pravidelný víkendový souhrn zpráv. Hezké čtení.
Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
Českem se „prohnala“ učitelská stávka, jejímž cílem bylo (jak už to u stávek bývá) zvýšení platů, respektive zvýšení ve větší míře, než vláda odsouhlasila. Místo ještě na jaře premiérem Andrejem Babišem slibovaného navýšení platů učitelů o 15 procent totiž v reálu vláda přiklepla jen deset procent. Na jednu stranu tedy nelze učitelům nic vyčítat, na straně druhé asi řadu lidí napadne pořekadlo „kdo chce víc, nemá nic“. Na čí straně je tedy pravda? Osobně mám pocit, že motivem stávky nemělo být jen všude deklarované zvýšení platů, ale spíše snaha o systémové změny. Tak aby byli učitelé, popřípadě zájemci o toto zaměstnání motivováni ho vykonávat co nejlépe. A aniž bych se chtěl kohokoli dotknout, pro řadu škol bohužel platí „umíš – umíš, neumíš – učíš“. Nicméně zůstávám optimistou, že naše školství má před sebou světlé zítřky.
Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz
Kuřáky zdanit, rodičům přilepšit. Sněmovna ve středu večer schválila i přes obstrukce pravicové opozice takzvaný daňový balíček. Od příštího roku tak podraží tabákové výrobky a lihoviny. Jejich vyšší zdanění státní pokladně v roce 2020 přinese 7,7 miliardy korun. Podobnou částku získá rozpočet zdaněním technických rezerv pojišťoven. Sněmovna odhlasovala i navýšení rodičovského příspěvku. Ten od ledna zřejmě vzroste o 80 tisíc na 300 tisíc korun. Oba návrhy míří k posouzení do Senátu.
Zpět do vzduchu. Uzemněná letadla Boeing 737 MAX by mohla v Evropě začít znovu létat v prvním čtvrtletí příštího roku. Uvedla to Evropská agentura pro bezpečnost létání, která očekává, že jim udělí povolení k letům v lednu. Obnovení komerčních letů však mohou o dva měsíce zpozdit přípravy jednotlivých národních úřadů a leteckých společností. „Maxy“ byly celosvětově odstaveny z provozu letos v březnu. Na vině byla vada softwaru letounů.
NAPSALI JSME PRO VÁS:
Nečekané námluvy: co stojí za spojením automobilek PSA Group a Fiat Chrysler?
Učitelská stávka očima ekonoma: Data OECD ukazují, že protest je oprávněný
Jana Siber (Arriva): Hranice mezi různými typy dopravy se velmi rychle stírají
Splynou dvě blednoucí technologické hvězdy? Americký výrobce tiskáren Xerox podal nabídku na převzetí výrobce osobních počítačů HP za zhruba 33 miliard dolarů v hotovosti a v akciích. Agentuře Reuters to řekly zdroje obeznámené se situací. Společnost HP potvrdila, že od Xeroxu nabídku na převzetí obdržela, nezveřejnila však její finanční podmínky. Dodala, že při zvažování nabídky bude brát zřetel na zájmy svých akcionářů. Xerox informace o nabídce odmítl komentovat.
Připravme se na horší zítřky. Evropská komise snížila odhad růstu české ekonomiky na letošní rok na 2,5 procenta. Ve své nejnovější makroekonomické prognóze uvedla, že slabší budou i následující léta. V příštím roce zpomalí české tempo růstu HDP na 2,2 procenta, což je o 0,3 p. b. méně než v červencové předpovědi. V roce 2021 by pak české hospodářství mělo růst tempem 2,1 procenta, předpovídá komise. Ke zhoršení odhadu růstu české ekonomiky se ve své prognóze uchýlilo i Ministerstvo financí, které odhaduje, že příští rok bude tempo růstu domácí ekonomiky 2 procenta.
Nezadržitelná PPF. Skupině PPF, kterou ovládá nejbohatší Čech Petr Kellner, stoupl v letošním prvním pololetí meziročně čistý zisk o 160 procent na 14,6 miliardy korun, když ve stejném období loni firma vydělala 5,6 miliardy korun. Celková aktiva skupiny se letos zvýšila o 5 procent na 1,2 bilionu korun. PPF prostřednictvím dceřiných společností podepsala před týdnem dohodu se společností Central European Media Enterprises o jejím plném převzetí. Kupní cena se podle spekulací trhu pohybuje kolem 2 miliard dolarů.
Investiční skupina zároveň upsala prostřednictvím dceřiné firmy PPF Arena 1 pětileté dluhopisy za 500 milionů eur, v přepočtu asi 12,75 miliardy korun. Získané peníze použije PPF Arena 1, která sdružuje telekomunikační investice skupiny, k částečnému refinancování úvěru.
Walmark spolknul farmaceutický obr. Českého výrobce doplňků stravy, společnost Walmark, kupuje německý farmaceutický koncern Stada. Transakce, jejíž cena nebyla zveřejněna, má být dokončena v prvním čtvrtletí příštího roku. Walmark má silné postavení na trzích střední Evropy i v pobaltských republikách. Stada ale míří i do postsovětského prostoru. Za v přepočtu asi 15 miliard korun koupila také část aktivit japonské farmaceutické společnosti Takeda. Ta je významným hráčem na trhu s léčivy v Rusku, Gruzii, Ázerbájdžánu a dalších zemích.
Sazby beze změny. Česká národní banka na listopadovém zasedání rozhodla o ponechání úrokových sazeb na nynějších úrovních beze změny. Dvoutýdenní repo sazba tak zůstala na 2 procentech. Dva ze sedmi členů bankovní rady hlasovali pro zvýšení sazeb. Zastánci zvýšení sazeb se podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka obávají především toho, že by inflace příští rok mohla dočasně přesáhnout 3 procenta. „Samozřejmě argumentem bylo také to, že jestliže dlouhodoběji nebudeme následovat doporučení prognózy, hrozí i déletrvající doba, kdy bude inflace nad dvouprocentním cílem. A jako nová věc se objevoval argument, že ze zahraničí přicházejí spíše mírně uklidňující zprávy,“ uvedl Rusnok.
Čínu přitahuje ropný gigant. Čína zvažuje, že investuje pět až deset miliard dolarů do akcií saúdskoarabské ropné společnosti Saudi Aramco, které se Rijád chystá prodat v primární veřejné nabídce (IPO). S odvoláním na informované zdroje to uvedla agentura Bloomberg. Peking by podle ní investoval prostřednictvím několika státních firem, mezi nimiž je také investiční fond iniciativy Nové hedvábné stezky. Cena akcií Saudi Aramco pro vstup na burzu bude podle zdrojů Reuters stanovena 5. prosince, obchodovat s akciemi se na burze v Rijádu začne 11. prosince.
Nezaměstnanost v Česku klesla. Míra nezaměstnanosti se v říjnu snížila na 2,6 procenta. Předtím se tři měsíce za sebou držela na úrovni 2,7 procenta. Bez práce bylo v říjnu 196,5 tisíce lidí, což je nejnižší říjnová hodnota od roku 1996. Zaměstnavatelé nabízeli více než 337 tisíc volných pracovních míst, o 8 tisíc méně než v září. Statistiky přinesl Úřad práce ČR. Loni v říjnu byla míra nezaměstnanosti 2,8 procenta.
GRAF: Vývoj míry nezaměstnanosti v Česku
(v procentech)
Zdroj: tradingeconomics.com, MPSV
Uber i přes vyšší tržby prohloubil ztrátu. Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber Technologies prohloubil ve třetím čtvrtletí ztrátu meziročně o 18 procent na 1,2 miliardy dolarů. Firmě sice stouply tržby, ale kvůli silné konkurenci masivně investuje do reklamních akcí a do nových služeb typu donášky jídla Uber Eats. Akcionářům společnost nicméně slibuje, že se do konce roku 2021 dostane do zisku. Tržby se v uplynulém kvartálu zvýšily o 30 procent na 3,8 miliardy dolarů. Akcionáře výrazně zklamal růstem počtu aktivních uživatelů jeho služeb za měsíc – jak cestujících, tak lidí, kteří si objednávají jídlo prostřednictvím Uber Eats.
Na blacklistu o jednoho méně. Evropská unie vyškrtla ze svého seznamu daňových rájů Belize. Středoamerická země podle názoru bloku dostatečně zreformovala daňové předpisy týkající se zahraničních firem. S navrženou změnou podoby unijní černé listiny v pátek bez rozpravy souhlasili ministři financí evropského bloku. Na listině zemí, které z pohledu EU mají pochybné daňové praktiky, tak zůstává už jen osm států, kterým unie zmrazila příspěvky ze svých fondů – Americká Samoa, Fidži, Guam, Omán, Samoa, Trinidad a Tobago, Americké Panenské ostrovy a Vanuatu.
Sbohem a zlatý padák nečekejte… Německá automobilka Daimler chce na celém světě zrušit 1100 manažerských pozic. Výrobce vozů Mercedes to uvedl v dopise zaměstnancům. O firemním plánu už dříve informovaly listy Süddeutsche Zeitung a Handelsblatt. V Německu by tak mělo být zrušeno zhruba každé desáté pracovní místo. Automobilka totiž prochází úspornými opatřeními, podobně jako ostatní výrobci se potýká s poklesem automobilového trhu, výrobními problémy, vysokými náklady na svolávací akce a otázkami kolem budoucnosti dieselového pohonu. Vysoké částky musí vynakládat na investice do elektromobility a do autonomního řízení.
Z prodeje Arrivy zatím sešlo. Německá železniční společnost Deutsche Bahn odložila plánovaný prodej dceřiné společnosti Arriva, který jí měl přinést několik miliard eur. Výnos by byl totiž výrazně pod účetní hodnotou, uvedly koncernové zdroje agentury DPA. Arriva sídlí v britském Sunderlandu a provozuje vlakové a autobusové spojení ve 14 evropských zemích, včetně České republiky. Deutsche Bahn zvažovala prodej, aby získala peníze na snížení dluhu a investice.
Kapsch neuspěl s námitkami proti mýtnému tendru. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže se nemusí zabývat námitkami společnosti Kapsch proti mýtnému tendru. Krajský soud v Brně totiž zamítl žalobu Kapsche, která projednání firemních námitek proti tendru požadovala. Verdikt se netýká přezkumu nové smlouvy na provoz mýtného systému. Kapsch trvá na tom, že tendr byl plný chyb.
Hyundai snížil výrobu a zavedl nucenou dovolenou. Nošovická automobilka Hyundai omezila výrobu. Každé druhé pondělí až do konce letošního roku budou její zaměstnanci doma se 70 procenty platu. Firma snížením výroby reaguje na pokles prodeje automobilů. Jako první se zprávou přišla Mladá fronta Dnes. „Po čtyřech letech růstu zájmu o naše vozy a překračování výrobních plánů jsme letos poprvé mírně pocítili dopad ochlazení poptávky na trhu automobilů, o němž se již delší dobu hovoří, a snížili jsme výrobní plán o 2,8 procenta,“ uvedl mluvčí nošovické automobilky Pavel Barvík.
Výrobci letadel v obavách. Objednávky na širokotrupá letadla určená pro lety na dlouhé vzdálenosti zřejmě letos klesnou nejvíce od finanční krize v roce 2008. Vyplývá to z průzkumu agentury Reuters. Údaje vyvolávají obavy o další vývoj hospodaření výrobců letadel Boeing a Airbus. Analýza dvou desetiletí objednávek Boeingu a Airbusu podle Reuters ukazuje, že když ekonomika oslabuje, objednávky širokotrupých letadel, která jsou dražší a mají delší dodací lhůtu, klesají mnohem více než objednávky menších letadel.
„Poptávka po širokotrupých letadlech zůstává slabá a není pravděpodobné, že se zlepší, když svět nadále zpomaluje,“ uvedl analytik Andrew Gollan ze společnosti Berenberg. To je špatné pro oba výrobce letadel, protože širokotrupá letadla mají vyšší ziskovou marži. Při ceně více než 200 milionů dolarů jsou letadla Boeing 787 a Airbus A350 dvakrát dražší než menší letadla. Analytici odhadují, že na hrubém zisku výrobců letadel se podílejí zhruba polovinou, zatímco na tržbách jen asi čtvrtinou.
ArcelorMittal vycouval z převzetí italské Ilvy. Společnost ArcelorMittal, která je největším světovým producentem oceli, odstupuje od převzetí italské ocelárny Ilva. Firma se tak rozhodla proto, že jí italská vláda odebrala dříve dohodnuté záruky imunity před trestním stíháním v souvislosti se znečištěním způsobeným továrnou firmy. ArcelorMittal přitom kvůli převzetí ocelárny Ilva prodal svůj podnik v České republice. Rozhodnutí je ranou pro vládní koalici, která doufala, že se jí podaří ocelárenského obra přemluvit, aby od smlouvy neodstupoval. Vyvolává také otázky ohledně spolehlivosti Itálie jako partnera pro zahraniční investice.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Aleš Poklop (ČS – penzijní společnost): Úspory českých domácností by měly podpořit kapitálový trh
Rwanda bojuje proti chudobě. Učí otce, aby projevovali lásku dětem
Jakákoli regulace musí vycházet z tvrdých dat a musí reflektovat i zpětnou vazbu
DOST bylo byznysu, teď něco pro chvíle odpočinku v podobě kulturního okénka:
- V kinech tento týden odstartovaly tyto filmy – český dokumentární snímek Dálava, slovenský dokument Ukradený stát, historické drama Bitva u Midway, drama Pardon, nezastihli jsme vás, česká komedie Ženská na vrcholu, drama s prvky erotiky Divine Love, animovaný snímek Fany a pes a záznam koncertu trash metalové kapely Slayer: The Repentless Killogy, která slaví čtyři dekády na hudební scéně.
Pokud máte pocit, že jsme na něco zapomněli, tak se na nás nezlobte, výčet zpráv nikdy nebude úplný. A teď už jen odpočívejte.