Do světových finančních trhů se v posledních týdnech „propsaly“ kolapsy amerických bank i problémy švýcarské Credit Suisse. K tomu ekonomiky ve světě, včetně té české, sužuje vysoká inflace, která se propisuje do jejich výkonu. Stále zde navíc máme ještě dozvuky pandemie covidu i více než rok trvající válku na Ukrajině.
„Dneska je hrozně těžké říct: krize nebude. Určitě jsme se ale poučili od poslední krize v roce 2008, kdy si centrální banky myslely, že není třeba dolévat peníze do ekonomiky. Bohužel jsme si zvykli na to, že problémy umíme řešit tím, že tiskneme stále víc a víc peněz,“ říká v podcastu Peak.cz ekonom Vladimír Pikora z Comfort Finance Group.
Od pohledu na opatření centrálních bank i od problémů bankovního sektoru se téma podcastu stočilo i na veřejné finance ve světě i u nás. Podle Pikory bychom si mohli brát příklad z Estonska, které podle jeho slov má dobré veřejné finance.
„Rozhodně bychom si neměli brát příklad z Francie či Belgie a podobných zemí, které jsou sice dlouhodobě bohaté a vyspělé, ale jejich veřejné finance tomu neodpovídají.“ A kritizuje i současná opatření vlády Petra Fialy. „Když se podíváte na to, jak hospodaří současná vláda, zjistíte, že rozdíl oproti té předešlé vládě Andreje Babiše je minimální. Prostě obě dvě vlády hospodaří špatně.“
V podcastu rovněž rozebíráme pozici a politiku centrálních bank včetně té české a působení Aleše Michla v jejím čele. Dojde i na hodnocení stavu bankovního sektoru nebo na kritiku rekordního deficitu veřejných financí.
DALŚÍ PODCASTY PEAK.CZ
Lukáš Luňák (nextbike): Naší vizí a snem je poskytovat sdílená kola ve stovce měst v České republice
Radek Škoda: Česko má elektřiny nadbytek a není důvod pro to, aby byla dražší. Stačí ji nevyvážet
Jan Pavel (Národní rozpočtová rada): Vyšší sazby se v reálné ekonomice odrazí až s delším časovým odstupem
Pavel Doležal (Avant): Černá labuť jako koronavirus může nastat kdykoli. Nevyhneme se jí ani u investic