Turecká centrální banka tento týden nevyužila šanci posílit vlastní kredibilitu a ve světle tlaku staronového prezidenta Erdoğana demonstrovat svoji nezávislost.
Na svém zasedání totiž oproti očekávání ponechala úrokové sazby beze změny, což vzhledem k rychle rostoucí inflaci a výrazným vnějším nerovnováhám trhy znovu znejistilo a liru poslalo na historická minima.
GRAF: Vývoj kurzu turecké liry vůči euru
Za posledních pět let
Zdroj: Tradingeconomics.com
Pod vlivem Erdoğana
Naposledy se turecká centrální banka odhodlala zvedat sazby na počátku června, kdy se ekonomika pohybovala na pokraji měnové krize.
Již tehdy nicméně sílily obavy o její nezávislost, zejména s ohledem na předvolební komentáře prezidenta Erdoğana, toužícího po větší kontrole nad měnovou politikou.
Zvýšení sazeb společně s výrazným zjednodušením jejich struktury sice trhy na chvíli uklidnilo, nicméně se znovuzvolením Erdoğana, který bude nově sám jmenovat guvernéra centrální banky, začala nervozita opět stoupat. A tento týden se pochyby dále prohloubily…
GRAF: Vývoj základní úrokové míry v Turecku
Za posledních deset let, v procentech
Zdroj: Tradingeconomics.com
Turecká centrální banka ve svém komentáři argumentuje, že není potřeba dále zvedat již tak vysoké úrokové sazby (aktuálně 17,75 procenta – viz graf). Odůvodňuje to tím, že snížení aktuálně více než 15procentní inflace zajistí zpomalující ekonomika a nový vládní ekonomický program.
Základem získání funkce je loajalita
To se však zdá být až příliš ambiciózní předpoklad, jednak ve světle nedávných fiskálních stimulů, ale hlavně proto, že Turecko čekají již na jaře příštího roku komunální volby.
A v těch půjde Erdoğanovi znovu o hodně, což potřebnou fiskální restrikci značně komplikuje.
Na důvěryhodnosti pak samozřejmě nepřidá ani fakt, že ministrem financí je Erdoğanův zeť Berat Albayrak a hlavní kvalifikací ostatních ministrů je spíše než erudice jejich loajalita prezidentovi.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ:
Osmanská říše jako vzor pro nové Turecko pod Erdoğanem?
Hospodářská politika chybí
To je samozřejmě zvlášť nebezpečné v situaci, kdy je země silně závislá na zahraničním financování a potýká se s výraznými vnějšími nerovnováhami.
Investoři totiž více než cokoli jiného oceňují kredibilní a předvídatelnou hospodářskou politiku, které se nyní Turecku akutně nedostává.
S ohledem na dále akcelerující inflaci – na hony vzdálenou pětiprocentnímu cíli centrální banky – lze proto očekávat, že i v následujících měsících zůstane turecká ekonomika nadále pod nemalým tlakem.
Erdogan je zaostalý diletant a svou politickou kariéru vybudoval čistě na nenávisti a náboženském fanatismu. Bohužel pro Turky, platí jedno základní pravidlo – chce-li někdo ekonomicky zlikvidovat stát, stačí když začne prosazovat islám. Islám je jako jediné náboženství na světě pro každý stát likvidační proto, že jde víc o ideologii, než o náboženství. Vyznávat islám znamená dodržovat zaostalá středověká pravidla ve všech aspektech života a pokud začne tyto pravidla dodržovat významná skupina lidí, jde ekonomika státu do hajzlu… Zaostalá pravidla, zaostalí lidé, zaostalý stát… Vsadil bych na hyperinflaci do 10let…
Írán je muslimský, šíitský a nebýt sankcí, prosperuje bezvadně. Má zdroje ropy a v čele státu nejsou zrovna diletanti. Jinak souhlasím.
Větší zdroje ropy než Írán má Venezuela a ta je v prdeli ne kvůli islámu, ale kvůli stejně zhoubné socialistické ideologii. Všechny tyto ideologie ale raději budou hledat vnitřního a vnějšího nepřítele, než aby přiznaly, že jejich vize je zhovadilá.