Mohlo by vás také zajímat
Nejdřív covid, pak válka na Ukrajině a teď další nečekaný ekonomický šok: Trump
Dominik Rusinko 1. dubna 2025Dva a půl měsíce působení Donalda Trumpa jako prezidenta USA se projevuje v globální ekonomice a na finančních trzích především…
Může se Rheinmetall stát evropskou Nvidií v obranném průmyslu?
Charu Chanana 24. března 2025Společnost Rheinmetall představuje díky růstu obranného rozpočtu evropských zemí, přezbrojování NATO i vlastní expanzi do oblasti munice a bojových technologií…
Fed oddálil snížení sazeb, zaměří se na snížení napětí na peněžním trhu
Jan Čermák 20. března 2025Americká centrální banka (Fed) podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu v pásmu 4,25 až 4,50 procenta. Předseda Fedu Jerome Powell…
- ANALÝZA
Výhled Fidelity International: Globální ekonomika k recesi nemíří, ale čeká ji i nadále hrbolatá cesta
Jaká jsou tržní očekávání pro zbytek roku 2024? Základním scénářem zůstává měkké přistání, ale vyšší volatilita pokračuje. Případné výkyvy v ekonomice se bude snažit zmírnit další měnová a vládní podpora. Americké „mid-caps“ a státní dluhopisy rozvíjejících se trhů jsou dvě rizikovější oblasti, které mohou v současné situaci dosahovat dobrých výsledků.

Globální růst se podle OECD stabilizuje, protože se zmírňuje vliv zvyšování úrokových sazeb, zatímco ústup inflace zvyšuje příjmy domácností. Zdroj: MMF
Po pěti letech, kdy se kola globální ekonomiky točila díky vydatné podpoře vlád, se vracíme zpátky na zem. Trhy a globální ekonomika už od pandemie prokázaly odolnost, ale v posledních měsících se zvyšuje volatilita.
„V tuto chvíli se domníváme, že horší data z nedávné doby spíše naznačují jen slabší období než vážný pokles. Nicméně investoři reagují a my pozorně sledujeme ukazatele růstu a trh práce, zda se zde neobjeví známky dalšího zhoršení,“ nastiňuje svá očekávání Henk-Jan Rikkerink, globální ředitel divize Solutions & Multi Asset ve společnosti Fidelity International.
Světová ekonomika podle Fidelity International nesměřuje k bezprostřední recesi, a pozorujeme známky toho, že máme před sebou spíše rotaci než vyloženě změnu směru.“
„Centrální banky musely přiložit ruku k dílu, aby porazily inflaci. Většina dat z posledních měsíců potvrzuje, že se ji do značné míry zkrotit podařilo. Očekáváme, že bude vyšší a volatilnější, než tomu bylo v éře kvantitativního uvolňování, ale zdá se, že rizika stagflace z minulého roku byla úspěšně zažehnána,“ podotýká Rikkerink.
FED vrací úder
Cenou za to ale podle něj je, že americký trh práce zvolna oslabuje. Zároveň tamním domácím spotřebitelům dochází dech – přesněji řečeno úspory. Bude nutné proto velmi pozorně sledovat, zda se neobjeví známky dalších škod.
Zářijové snížení amerických a dalších úrokových sazeb však podle analytiků Fidelity dává naději na zklidnění situace. Rozsah dalšího uvolňování měnové politiky v letošním roce představuje stále otazník, ale klíčové podle nich je, že Fed reaguje.
„A pokud se zbaví obav z vyšší hladiny inflace, tak lze čekat pokračovaní v podobě další uvolňování,“ dodává Rikkkerink.
Čínské stimuly
Na druhé straně Tichého oceánu čínské problémy mají také ještě daleko k vyřešení. „Pozorně sledujeme, jak dopadne oznámení čínské centrální banky o ekonomických stimulech,“ dodává šéf divize Solutions & Multi Asset.
V Číně nedávno představila Čínská lidová banka stimulační balíček, který snížil úrokové sazby, sazby hypoték. Zároveň zavedl nové měnové nástroje na podporu akciového trhu. To vše by podle Fidelity mohlo mít pozitivní dopad na ceny aktiv.
„Dlouhodobou výkonnost akcií však určují zisky podniků, a to se teprve ukáže, jestli tato nejnovější opatření postačí k posílení dlouhodobého hospodářského výhledu,“ doplňuje Rikkerink.
Směr vývoje je však podle něj jasný: míříme k dalšímu cyklu měnové a vládní podpory, která se bude snažit zmírnit případné výkyvy v ekonomice.
„Investoři se přizpůsobují poklesu sazeb a naše kvantitativní modely již neobhajují prorizikový postoj. Budeme se snažit využít případných poklesů trhu nebo vrcholů volební nejistoty, protože ceny směřují k cyklickému vzestupu inspirovanému Fedem. Prozatím představují americké „mid-caps“ a vládní dluhopisy rozvíjejících se trhů dvě rizikovější aktiva, která podle nás mohou nyní dobře fungovat,“ upozorňuje.
Globální obavy
Divokou kartou je podle něj celkově složitější kombinace geopolitických rizik. „Nebyli jsme jediní, kdo před rokem poznamenal, že rok 2024 bude nejvýznamnější rokem kvůli celé řadě voleb, což s sebou obnáší vysoká politická rizika za poslední desetiletí,“ popisuje jeden z faktorů Rikkerink.
Úspěchy krajní pravice v Německu a Francii vyvolaly v evropské politice otřesy, které mohou brzdit rozhodování v EU. Konflikty na Blízkém východě a na Ukrajině pokračují a jejich konec je v nedohlednu. A za dveřmi jsou (5. listopadu, pozn. red.) prezidentské volby v USA. Významnou roli bude do budoucna hrát politika vůči Číně, což ovlivní následný obchod. Stejně jako podoba fiskálních politik v době, kdy se omezování dlouho přebytečné likvidity na trzích stalo skutečností.
„Strukturální témata minulého roku zůstávají podle všeho stále aktuální. Komercializace technologií umělé inteligence se bude nadále rozvíjet rychlým tempem. Vlády lijí miliardy do modernizace elektrických sítí a zdravotnictví je stále dobrým defenzivním i dlouhodobým tématem,“ upozorňuje Rikkerink.
Podle něj se nacházíme ve středu cyklu či na jeho konci, s některými klíčovými neznámými. To obvykle přináší pozitivní výnosy, i když s vyšší volatilitou. „Stále věříme, že „měkké přistání“ je nejpravděpodobnější, ale když jste portfolio manažer, je důležité být pohotový a využít příležitostí, jakmile se objeví,“ uzavírá.