Kontrast, který vidíme v Česku, ve vývoji nálad i tržeb mezi průmyslem a službami, není v evropském měřítku nijak výjimečný. Potvrdily ho i v pátek zveřejněné předběžné indexy nákupních manažerů ve vybraných zemích eurozóny.
Nepřekvapily slabší výsledky PMI za služby, na které primárně směřují restrikce, ale spíš velmi silná čísla u průmyslu.
Německý průmysl se drží
Když se podíváme třeba jen na Německo, jako na nejsilnější ekonomiku eurozóny a našeho hlavního obchodního partnera, vidíme nejenom tříleté maximum PMI v průmyslu. Výrazné jsou totiž i silné zahraniční zakázky slibující velmi dobré výsledky tohoto odvětví i pro další měsíce.
GRAF: Vývoj indexu nákupních manažerů v Německu
Za posledních pět let, v bodech.
Zdroj: tradingeconomics.com
Pozitivní vývoj dokonce i v případě zaměstnanosti, nicméně určité negativní signály přehlédnout rozhodně nelze.
Především jde o nedostatek vstupů a dopravní kapacity, které mohou prodlužovat realizaci zakázek a stimulovat výrobní inflaci. Komplikace s plynulostí výroby by v každém případě byla velmi nepříjemnou komplikací, neboť průmysl je de facto jediným odvětvím, které zadržuje německou, respektive evropskou ekonomiku před dalším poklesem.
Důvěra ve vakcinaci
Firmy nicméně zůstávají ohledně blízké budoucnosti velmi pozitivně naladěné, což lze nepochybně přičíst víře v úspěch vakcinace.
Už dnes tento optimismus potvrdil i Ifo, a to především pokud jde o subindex očekávání.
GRAF: Vývoj podnikatelské důvěry v Německu – Ifo
Za posledních 5 let, v bodech.
Zdroj: tradingeconomics.com
Asi nepřekvapí slabé výsledky za služby, nicméně silný průmysl by měl jejich negativní efekt výsledek zcela eliminovat. Tento týden přijde na řadu inflace v eurozóně, která by se mohla podle trhů dostat do blízkosti jednoho procenta. Z pohledu ECB však tento posun nebude asi nijak významný, protože měnově politická linie je v podstatě pevně narýsovaná.
Česká vlna pandemie
Český dluhopisový trh čekají další tři emise státních bondů v hodnotě 14 miliard korun, které mají spoluvytvářet rekordní likviditní balík, jenž bude MF letos potřebovat pro krytí splatných papírů. A především pak na „látání“ plánovaného schodku ve výši půl bilionů korun.
VÍCE K TÉMATU:
České dluhopisy v zahraničí táhnou. Plány vlády směřují k tomu, že by zájem mohl opadnout
Dopad rozbouřené americké politiky na finanční trhy odnesou hlavně dluhopisy
Pozornost u nás si však nejspíše dál udrží aktuální kovidová čísla, která pro Česko nevyznívají zatím nijak nadějně, natož pozitivně. Při pohledu na jejich dosavadní trend se hned tak o nějakém rozvolňování mluvit rozhodně nedá, byť tolik sledované číslo R v neděli symbolicky pokleslo.