Čeští investoři mají dobrý vztah k drahým kovům. Vnímají je zejména jako investiční nástroj pro uchování hodnoty. Všímají si ale i sbírkového potenciálu, který zlatou minci či medaili zhodnocuje nad rámec ceny kovu.
Přibližně každý šestý Čech (17 %) investoval do zlata za účelem budoucího zhodnocení, každý desátý pak má doma zlatou minci. Pro tři pětiny respondentů (58 %) pak investice do zlata představuje ochranu před inflací, pro nákup drahých kovů lidé preferují kamenné prodejny.
„Na příkladu zlatých mincí v posledních letech vidíme, že si je lidé pořizují spíše z investičních důvodů a jako ochranu před inflací,“ říká obchodní ředitel České mincovny Aleš Brix.
Do jakého kovu z následujících byste investovali? |
|
Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění pro Českou mincovnu provedeného v květnu 2023 společností STEM/MARK na reprezentativním vzorku 1746 dospělých obyvatel ČR. Průzkum vznikl u příležitosti 30 let od založení společnosti.
Investice do drahých kovů
Pro investici do zlata a dalších drahých kovů se více než polovina lidí (56 %) rozhodla sama, častěji muži. Přesně pětině to doporučil bankéř nebo finanční poradce, v 16 procentech to byli přátelé či rodina, 4 procenta dotázaných reagovala na reklamu.
Sami se pro nákup drahých kovů rozhodli spíše muži (64 %) než ženy a spíše vysokoškoláci (71 %), na radu bankéře či finančního poradce dali nejčastěji lidé ve věku mezi 45 a 59 lety. Informace ze světa financí lidé čerpají hlavně z internetu včetně sociálních sítí.
Považujete zlato jako ochranu před inflací? |
|
„Sbírky si tvoří jen čtvrtina těch, kdo cihličky, mince či medaile nakupují. Velmi oblíbenou minci Český lev si koupilo o mnoho více prvozákazníků, než u takovýchto výjimečných edic bývalo dříve obvyklé. Lidé, kteří chtějí hlavně zhodnocovat, si tak kromě zlatých cihliček kupují i mince, kde je nad rámec ceny kovu i značný sběratelský potenciál,“ doplňuje Brix.
Mezi lidmi, kteří si drahý kov v nějaké podobě již někdy koupili, ať už za účelem investice, ochrany hodnoty, či sbírky, vedou vysokoškolsky vzdělaní. Učinil tak zhruba každý pátý z nich (22 %). Nejčastěji (21 %) se jednalo o lidi z domácností s čistým příjmem přes 60 tisíc korun měsíčně.
Více než polovina těchto lidí svou minci, medaili či slitek stále má ve svém držení. Mezi vlastníky má téměř polovina uloženo do 50 tisíc korun, třetina do 150 tisíc korun, desetina pak má uloženo přes půl milionu korun.
VÍCE
Investice pro začátečníky i zkušené. Proč by zlato nemělo chybět v každém portfoliu?
Aleš Brix (Česká mincovna): Zlato Češi ve srovnání se Západem moc nekupují, ale lepší se to
Stále více Čechů investuje do zlata. Jejich počet v posledních dvou letech výrazně roste
Drahé kovy, kryptoměny, zlato „na papíře“
V průzkum dotázaní rovněž srovnávali zlato s kryptoměnami. Tři pětiny respondentů považují zlato za příliš konzervativní investici. Zejména s tímto názorem souhlasí spíše muži (61 %) než ženy.
Na druhou stranu jen pětina lidí považuje investice do kryptoměn za zajímavější než investice do zlata. S tím, že kryptoměny jsou zajímavější investicí než zlato, souhlasí významně častěji lidé ve věku do 29 let (30 procent z nich).
A třetina lidí ví, že je možné investovat do zlata i jen „na papíře“ (stanete se držiteli dokladu o tom, že jste do zlata investovali, fyzicky jej však nemáte). Vnímají ale tuto možnost spíše jako méně bezpečnou a jako stejně či méně výhodnou.