Mohlo by vás také zajímat
Česko-britská jaderná spolupráce: Obětované české projekty a zbytečně promrhané miliardy?
Radek Škoda 19. listopadu 2024Česko-britská jaderná spolupráce nabírá na obrátkách, nicméně kvůli ní zřejmě skončí v zapomnění několik českých projektů malých modulárních reaktorů.
Zisk ČEZu slábne, ale navýšil celoroční výhled; inflace v Česku zrychlila a Amazon spustil outlet aneb souhrn ekonomických událostí 46. týdne 2024
Libor Akrman 15. listopadu 2024Spousta zpráv z ČEZu; státní dluhopisy šly na dračku; celosvětový odbyt elektromobilů stoupá; tučná pokuta od EU pro Metu; Čupr…
Trump do Bílého domu; Rohlík v Německu pomůže Amazonu a ČNB i Fed posílají sazby níže aneb souhrn ekonomických událostí 45. týdne 2024
Libor Akrman 9. listopadu 2024Škody po povodních dosáhnou až 50 mld. Kč; Toyota otevřela v Kolíně obří hub; softwarové společnosti Y Soft pomůže EIB;…
Windfall tax v Česku od roku 2023, Tesla trhá rekordy, Netflix znovu na koni aneb souhrn 42. týdne 2022
Windfall tax až od roku 2023; Británii už neřídí Liz Trussová; Netflix se vrací na výsluní; Tesla chce útočit na valuační pozice Saudi Aramco a Apple; Bělorusko nesplácí zahraniční dluhy; obří investice BMW do USA na elektroauta; růst emisí CO2 letos mizivý; analytici kritizují rozpočet; inflace v EU zvýšila rekordní výši; Plzeňsko je pro gigafactory VW stále ve hře, jasno bude do konce roku; HARDWARIO slaví úspěšný vstup na burzu; Muskův Starlink nabídne internet do letadel; Twitter po převzetí Muskem zřejmě čeká vlna propouštění; Němci nechají běžet jádro do jara a výsledková sezona se naplno rozeběhla.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
mlčeti zlato, mluviti stříbro. Myslím, že o tomhle jsem – v kontextu politických vyjádření – na těchto řádcích již psal (možná i vícekrát). A znovu k tomu musím dodat cimrmanovské: rozmohl se nám tu takový ošklivý a skoro bych řekl zlý, zlý, nepěkná věc. Tentokrát si politici pustili pusu na špacír v souvislosti s daní z mimořádných zisků a termínem jejího zavedení. A dokonce tím dali vydělat pozorným investorům, protože slova o tom, že by daň mohla platit již za letošek, poměrně výrazně srazila akcie firem z dotčených oborů. Když o několik hodin později ministr financí Stanjura prohlásil, že se o ničem takovém neuvažuje, že termín zavedení je až rok 2023, museli si mnozí ťukat na hlavu. A investoři, kteří stihli po propadu akcií nakoupit, si museli mnout ruce, jak lehce lze přijít k penězům. Bohužel (nejen) od té doby, co mohou i politici používat sociální sítě, se každým vyjádřením přísloví z mého úvodu přibližuje do propadliště dějin. Možná by každý politik měl (vlastní krví) podepsat citát exprezidenta a dramatika Václava Havla: Politika by neměla hrát roli estrády.
Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz
Stanjura: Vláda chce windfall tax od roku 2023
Vláda se kloní k tomu, aby daň z neočekávaných zisků platila od roku 2023, přestože evropské nařízení umožňuje ji uplatnit už od letoška. Zavedení daně kabinet podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) spojí s daňovým balíčkem, který čeká druhé čtení v Poslanecké sněmovně. Vláda účinnost tzv. windfall tax projednávala i s ústavními právníky a platnost daně i pro letošní rok by podle jejich názoru nebyla protiústavní. Stanjura ale označil za bezpečnější cestu zavést účinnost daně od roku 2023. Příjmy z daně podle něj mají sloužit k pokrytí mimořádných nákladů, které stát bude mít na zastropování cen energií.
EU se shodla, jak zkrotí vysoké ceny energií
Prezidenti a premiéři zemí EU se shodli na opatřeních proti vysokým cenám energií. Po zhruba 10hodinovém jednání to oznámil předseda Evropské rady Charles Michel. Série dohodnutých kroků má podle něj snížit ceny energií, zajistit bezpečnost dodávek a omezit spotřebu. Podle šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové dohoda obsahuje společné nákupy plynu či mechanismus cenové korekce. Případné zastropování ceny plynu, na něž mají členské země stále různé názory, lídři spojili se splněním několika podmínek.
Netflix zastavil odliv předplatitelů, akcie posílily
Čistý zisk provozovatele americké streamovací služby Netflix v 3. čtvrtletí meziročně klesl o 4 % na 1,4 mld. USD. Firma ale zvýšila tržby a zastavila úbytek předplatitelů, na což její akcie zareagovaly prudkým růstem. Čtvrtletní tržby se zvýšily o 6 % na 7,9 mld. USD, překonaly tak očekávání analytiků. Firma ve třetím čtvrtletí získala 2,4 mil. nových předplatitelů, zatímco během prvního pololetí o 1,2 mil. předplatitelů přišla. Předpověděla zároveň, že ve čtvrtém čtvrtletí získá dalších 4,5 milionu předplatitelů.
Vláda víc podpoří velké firmy
Podporu kvůli vysokým cenám energií bude moci čerpat více velkých firem, vláda rozšířila program na všechny sektory hospodářství. Podpora se však netýká oborů, u nichž se zvažuje daň z neočekávaných zisků, a podniky, na které se vztahuje zastropování cen elektřiny a plynu. U energeticky náročných firem podle dosavadních informací bude maximální podpora činit 200 mil. Kč, ostatní budou moci získat nejvýše 45 mil. Kč. Na program bylo připraveno 30 mld. Kč.
Výrobní ceny v Německu v září vzrostly opět rekordně
Výrobní ceny v Německu se v září meziročně zvýšily stejně jako v srpnu o rekordních 45,8 %, meziměsíční růst ale díky poklesu cen komodit zpomalil. „Srpen a září tedy zaznamenaly ve srovnání se stejným obdobím loňského roku nejvyšší nárůst výrobních cen od zahájení průzkumu v roce 1949,“ uvedli statistici.
Stejně jako v srpnu měly hlavní podíl na růstu cen drahé energie. Ty byly v září meziročně vyšší o 132,2 %. Částečně i v důsledku obrovského nárůstu cen energií výrazně vzrostly i ceny meziproduktů, investičních statků a zboží dlouhodobé i krátkodobé spotřeby.
Tesla chce útočit na valuační pozice Saudi Aramco a Applu
Americký výrobce elektromobilů Tesla v třetím čtvrtletí navzdory inflaci a obavám z vývoje ekonomiky meziročně zdvojnásobil čistý zisk na 3,29 mld. USD. Tržby byly sice rekordní, ale zaostaly za očekáváním. Firma to uvedla ve středu po skončení burzovního obchodování ve Spojených státech. Tržby stouply o 56 % na 21,45 mld. USD. Analytici přitom odhadovali, že budou činit 22 miliard dolarů.
Šéf Tesly Elon Musk se při konferenčním hovoru s analytiky: „Vypadá to, že budeme mít epický konec roku,“ oznámil a zároveň sliboval „rekordní“ poslední čtvrtletí. Firma je podle něj na cestě překonat z dlouhodobého hlediska burzovní hodnotu společností Apple a Saudi Aramco, což jsou v současnosti nejobchodovanější firmy na světě.
Britové bez šéfky vlády
Britská premiérka Liz Trussová po pouhých 45 dnech v úřadu rezignovala. Jejímu odchodu předcházely zmatky kolem kontroverzních plánů konzervativní vlády, které podkopaly důvěru trhů i britské veřejnosti ve schopnost ministerské předsedkyně vést zemi v době energetické krize, vysoké inflace a nejistoty vyvolané válkou na Ukrajině. Vládnoucí konzervativce čeká nelehké hledání nového lídra nebo lídryně, které by nicméně mělo skončit do 28. října.
Němci nechají běžet jaderky do jara
Německo kvůli energetické krizi umožní provoz svých posledních tří jaderných elektráren až do 15. dubna příštího roku. Členům svého kabinetu to dnes dopisem oznámil spolkový kancléř Olaf Scholz, sdělil novinářům mluvčí německé vlády. Německo původně zamýšlelo všechny tři jaderné elektrárny odpojit na konci letošního roku.
Bělorusko nedokáže splácet zahraniční dluh
Bělorusko oznámilo, že kvůli sankcím, které vůči němu zavedly USA a EU, nedokáže splácet dluh v cizí měně. Informovala o tom agentura Reuters. Již v pondělí Světová banka (SB) uvedla, že s okamžitou platností zařadila všechny půjčky poskytnuté Bělorusku do kategorie nesplácených, protože se Minsk opozdil s platbou 68,43 mil. USD. Za nesplácené jsou považovány všechny půjčky, které Bělorusku poskytla nebo které garantuje Mezinárodní banka pro obnovu a rozvoj (IBRD) spadající pod SB. Zbývající dluh, který má Bělorusko IBRD zaplatit, činí 967 mil, USD.
BMW bude vyrábět elektrovozy v USA
Německý výrobce luxusních aut BMW investuje 1,7 miliardy dolarů do výroby elektromobilů ve Spojených státech. Plánuje, že od roku 2030 tam bude vyrábět nejméně šest modelů plně elektrizovaných vozů. Společnost hodlá vložit miliardu dolarů do továrny ve Spartanburgu v Jižní Karolíně, aby ji připravila na výrobu elektromobilů. Dalších 700 000 dolarů utratí za nové zařízení pro montáž vysokonapěťových baterií v nedalekém Woodruffu, kde vytvoří 300 pracovních míst.
„Je to naše zatím největší jednotlivá investice,“ řekl generální ředitel automobilky Oliver Zipse. Dodal, že japonský výrobce bateriových článků Envision AESC v regionu postaví továrnu na baterie, která bude BMW zásobovat. Roční kapacita tohoto závodu bude podle něj až 40 gigawatthodin.
Německý regulační úřad optimistou
Zásobování Německa zemním plynem je nyní na lepší úrovni, než se ještě v létě předpokládalo, země proto v případě snížení spotřeby o 20 % a pokračujícího příznivého vývoje může přečkat zimu bez nedostatku této energetické suroviny, oznámila Spolková agentura pro sítě, která má v Německu funkci regulačního úřadu. Ještě v srpnu analýzy očekávaly, že v případě chladné zimy a bez dodávek plynu z Ruska plynovodem Nord Stream 1 po dně Baltského moře by se Německo mohlo ocitnout bez plynu ještě před koncem listopadu. Nyní takový krizový scénář počítá s koncem února. Úspory a příznivé faktory ale nedostatku plynu mohou předejít.
IEA: Růst emisí CO2 letos mizivý
Celosvětové emise oxidu uhličitého ze spalování fosilních paliv se letos asi zvýší o méně než procento, protože rozmach výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů (OZE) a využívání elektromobilů převáží nad zvýšenou poptávkou po uhlí. Předpověděla to Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Uvedla také, že v EU by letos emise měly klesnout. Globální emise letos podle agentury zřejmě vzrostou téměř o 300 mil. tun na 33,8 mld. tun, zatímco loni stouply téměř o dvě miliardy tun. Za růstem emisí letos stojí zejména výroba elektřiny a letecká doprava zotavující se z útlumu po pandemii covidu-19.
Rezignovala vláda na rozpočtovou umírněnost?
Vláda rezignovala na rozpočtovou umírněnost a nesnaží se dosáhnout ozdravení veřejných financí. V reakci na úterní novelizaci letošního státního rozpočtu, která znamenala zvýšení deficitu na 375 mld. Kč z původně plánovaných 280 mld. Kč, se na tom shodli analytici. Premiér Petr Fiala (ODS) zdůvodnil zvýšení schodku následky válečného konfliktu na Ukrajině. „Vláda zdědila veřejné finance v příšerném stavu – částečně ovšem vlastním přičiněním – a rozhodla se je v příšerném stavu i předat dále,“ uvedl hlavní ekonom společnosti Cyrrus Vít Hradil.
Akcie v Hongkongu jsou nejníže od roku 2009
Hlavní akciový index v Hongkongu je nejníže od finanční krize v roce 2009. Vytrvale klesá už téměř dva roky a za jeho nejnovější potíže může podle analytiků postoj nového správce Hongkongu. Ten podle nich nenastínil žádný konkrétní plán, jak zastavit sílící vliv jiných finančních center v Asii, zejména pak Singapuru. Investoři se také obávají zpomalení růstu globální ekonomiky, vzhledem k tomu, že centrální banky po celém světě zvyšují úrokové sazby, aby se vypořádaly s vysokou inflací. Jeden z analytiků v Hongkongu serveru BBC řekl, že panický výprodej akcií už je směšný.
Rolls Royce přepisuje historii luxusu
Přenést kouzlo tradičního výrobce aut Rolls-Royce do elektrické éry má za úkol nové elektrické kupé Spectre představující významný milník v historii luxusní automobilky, jež sahá až do roku 1904. Nový model je postavený na platformě Architecture of Luxury, kterou sdílí se současnými konvenčními modely, ale již je připravená i pro baterie. Designéři se inspirovali koncepty moderních jachet, zejména čistými liniemi či využitím efektu odrazu světla. „Karoserie vytváří dojem pohybu již tím, že odráží silnici pod sebou, podobně jako trup závodní jachty zrcadlí mořskou hladinu při rozrážení vln,“ uvedla firma, která plánuje postupně dokončit elektrifikaci celého svého portfolia do roku 2030. Spectre již lze objednávat, první vozy by klientům měly přijít ve 4. čtvrtletí 2023.
Míra inflace v EU zdolala v září další rekord
Míra inflace v Evropské unii v září překonala další rekord, ze srpnových 10,1 % se dostala na 10,9 %, oznámil statistický úřad Eurostat. V Česku tempo meziročního růstu cen stouplo o 0,7 procenta a s hodnotou 17,8 procenta je míra inflace pátá nejvyšší v EU. Nejvyšší inflaci mají pobaltské státy a po nich Maďarsko. Eurostat zároveň zpřesnil na 9,9 % zářijovou hodnotu inflace v eurozóně, kterou v předběžné zprávě před zhruba dvěma týdny odhadl na deset procent. V srpnu inflace v eurozóně činila 9,1 %.
Credit Suisse žehlí půlmiliardou dolarů
Credit Suisse v pondělí oznámila, že se dohodla s generálním prokurátorem státu New Jersey na vyrovnání ve výši 495 mil. USD v souvislosti s transakcemi s cennými papíry krytými rezidenčními hypotékami. Dohoda se týká tvrzení východoamerického státu z roku 2013, že společnost poskytla nepravdivá a zavádějící prohlášení o kvalitě cenných papírů krytých rezidenčními hypotékami v hodnotě více než 10 mld. USD.
Místo gigafactory VW do konce roku, Plzeň dále ve hře
Rozhodnutí o umístění nové továrny na baterie do elektromobilů skupiny Volkswagen, o které se uchází i Česko, by mohlo na úrovni koncernu VW padnout do konce roku. Na Česko-německém ekonomickém fóru to řekl šéf představenstva Škody Auto Klaus Zellmer. O vybudování tzv. gigafactory se uchází Česko nabídkou nové průmyslové zóny v Líních u Plzně. Podle Zellmera je do té doby ještě potřeba vést dialog se zástupci Plzně i vládou o splnění podmínek. Ve hře jsou ještě dvě další lokality v Polsku a Maďarsku.
Vstup na burzu se HARDWARIu povedl
Primární veřejná nabídka akcií (IPO) společnosti HARDWARIO na trhu START pražské burzy skončila upsáním 100 % nabízených akcií. Nový kapitál v hodnotě přesahující 48 mil. Kč společnost investuje zejména do budování celosvětové sítě partnerů nabízejících její ucelenou sadu produktů průmyslového internetu věcí. Celý proces přípravy a realizace IPO si firma pochvaluje i díky získané publicitě, která jí už teď přinesla řadu nových obchodních příležitostí. S akciemi společnosti HARDWARIO se začíná obchodovat na trhu START pražské burzy v pondělí 24. 10. 2022.
Nestabilita sráží potenciál IPO Mobileye
Společnost Mobileye, která je divizí americké společnosti Intel a zaměřuje se na systémy samořízených aut, by při vstupu na burzu mohla být oceněna na téměř 16 mld. USD. To je méně než třetina původně očekávané částky, protože nestabilita na akciových trzích a růst úrokových sazeb snižují zájem o nové emise, uvedla agentura Reuters. Primární nabídka Mobileye by měla být jedním z největších technologických vstupů na burzu v letošním roce. V dubnu Reuters s odvoláním na zdroje uvedla, že vstup na burzu by mohl Mobileye ocenit až na 50 miliard USD.
Moody’s se mračí na CPI
Mezinárodní ratingová agentura Moody’s Investors Service snížila rating dlouhodobých závazků společnosti CPI Property Group, jejímž většinovým vlastníkem je český podnikatel Radovan Vítek. Agentura hlavní rating snížila o jeden stupeň na známku Baa3, krok zdůvodnila slabší kapitálovou strukturou firmy po převzetí rakouských realitních podniků IMMOFINANZ a S IMMO.
Starlink nabízí internet i pro letadla
Společnost SpaceX miliardáře Elona Muska rozšiřuje služby své divize Starlink o internet na palubách letadel. Služba Starlink Aviation nabízí anténu za jednorázový poplatek 150 000 dolarů a za připojení klient zaplatí 12 500 až 25 000 dolarů. Informovala o tom společnost SpaceX. Terminály začne Starlink Aviation dodávat v polovině příštího roku. Za rezervaci je potřeba zaplatit 5 000 dolarů. Každý terminál může poskytovat rychlost až 350 megabitů za sekundu, což stačí pro videohovory a hry na internetu.
Musk chce ořezat Twitter
Elon Musk chce zrušit 75 % pracovních míst v Twitteru, dotklo by se to více než 5000 zaměstnanců. Uvádějí to zdroje deníku The Washington Post (WP). Nejbohatší muž na světě po několikaměsíčním otálení slíbil, že jednu z nejvlivnějších sociálních sítí planety koupí za 44 mld. USD (1,1 bilionu korun). Firma vzápětí zaměstnance ujistila, že se žádné velké propouštění nechystá.
Státní bumbrlíček zřejmě naroste
Počet míst placených státem se má zvýšit o 7 961. Jen v regionálním školství má přibýt 6239 míst. Na platy zaměstnanců státu by mělo jít ze státního rozpočtu v příštím roce o 17,9 mld. Kč víc, než kolik předpokládá letošní původně schválený rozpočet. Platy by si tak měly vyžádat celkem 264,3 mld. Kč. Průměrný plat zaměstnance státu se má v průměru zvýšit o 2 361 Kč na 42 932 Kč hrubého. Uvedla to vláda v návrhu státního rozpočtu na příští rok, který předložila poslancům. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) vláda trvá na své snaze snižovat počet úředníků, stát ale musí kvůli silnějším ročníkům nabírat učitele, z dlouhodobých strategií pak plyne zvyšování počtů vojáků a policistů.
Skanska postaví bytový „Dřevák“
Skanska připravuje projekt s názvem Radlický Dřevák, který počítá s výstavbou doposud největšího bytového domu ze dřeva v České republice. Vyrůst má na brownfieldu v ulici Radlická v Praze 5. Za architektonickým návrhem stojí přední český ateliér Jakub Cígler Cílem pilotního projektu, který nabídne zhruba 80 bytů velikosti 1+kk a 2+kk, je prokázat funkčnost nového materiálu v rezidenční výstavbě v podmínkách Česka a ověřit jeho potenciál pro budoucí využití s cílem urychlení výstavby a redukce uhlíkové stopy. Následně Skanska plánuje v Radlicích využít dřevo také při výstavbě komerční budovy.
Fintechový kevin. slaví úspěšný rok v Česku
Vůbec první A2A (account-to-account) platba v kamenném obchodě, miliardové investice a spolupráce s lídry e-commerce – evropský startup kevin., jedna z nejrychleji rostoucích TechFin společností v Evropě, již rok úspěšně působí na českém trhu. Platí se jím na v eshopech Slevomat, který dokonce na s infrastrukturou kevin. nabízí vlastní platební bránu Slovmat Pay, či eshop Alensa. Kromě online světa zahájila společnost kevin. také integraci své infrastruktury do POS terminálů, aby umožnila platby A2A v kamenných obchodech.
Němci schválili balík na regulaci cen energií
Německý hospodářský stabilizační fond bude mít na regulaci vysokých cen energií a na financování úlev až 200 miliard eur (takřka pět bilionů Kč). Poslanci Spolkového sněmu dnes souhlasili s vládním návrhem, aby si fond tyto peníze mohl vypůjčit. Podporu z fondu budou mít i německé podniky, což některé evropské státy kritizují, neboť to podle nich německé firmy v konkurenci proti ostatním zvýhodní.
Výsledková sezona je opět v plném proudu:
Potěšily: Tesla; Netflix; AT&T, Bank of America, Bank of New York Mellon, Johnson & Johnson, Goldman Sachs Group, Lockheed Martin, Procter & Gamble, AT&T, American Airlines Group, Renault, Volvo, JP Morgan
Zklamaly: Alcoa, M&T Bank, Snap, Ericsson.