Blízký vesmír v okolí Země začíná být tak trochu přeplněný, a to nejen satelity, raketami a vesmírnými moduly, ale i smetím. Je zřejmé, že nekonečný prostor pod hvězdami se bude rychle zaplňovat.
Může za to oživení vesmírných misí, kdy se k raketám SpaceX v poslední době přidaly turistické lodi Virgin Galactic Richarda Bransona a Blue Origin nejbohatšího muže světa Jeffa Bezose. K tomu je nutné připočítat rozrůstající se trh se satelity, které mají zajistit hlavně šíření internetového připojení.
Tisíce odpadků
S rozvojem tohoto odvětví je zřejmé, že ve vesmíru v okolí Země bude kroužit čím dál víc vesmírného odpadu. Podle odhadů americké vesmírné agentury NASA se zde vyskytuje více než 23 tisíc objektů velikosti softbalového míčku, u nichž agentura hlídá trajektorii jejich letu a možnou srážku s některým ze satelitů nebo i Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS).
To je však jen zlomek vesmírného smetí, další desetitisíce menších objektů nelze monitorovat. A i když NASA bere hrozbu jakékoli srážky vážně, aby redukovala nebezpečí poškození ISS, vše uhlídat nelze.
Například v půli května při pravidelné inspekci ISS astronauti objevili poškození robotické ruky Canadarm 2. Naštěstí šlo jen o závadu tepelného krytu roboruky, zatímco její funkčnost zůstala nedotčena, uvedla Kanadská vesmírná agentura(CSA).
Fotografie poškození robotické ruky Canadarm 2 na ISS. Zdroj: CSA/NASA
Větší vesmírné smetí zahrnuje staré rakety, odhozené sondy, komponenty dřívějších vesmírných misí anebo různé úlomky, které již jsou výsledkem předchozích srážek.
Výzkumník Jonathan McDowell shromáždil dostupná data o tom, co vše se na orbitu nachází. Jeho katalog General Catalogue of Artificial Space Objects (GCAT) sbírá data o tom, jak postupně narůstá počet komerčních objektů – zejména satelitů na orbitu.
A stejně jako v posledních letech přišel boom tohoto odvětví a přibylo ve vesmíru množství těchto zařízení, tak ještě rychleji narůstalo množství vesmírného smetí.
VÍCE K TÉMATU:
Začíná doba vesmírné turistiky a s ní i stamiliardového byznysu
Satelity zaplavují zemskou orbitu. Dnes jsou jich tam dva tisíce, za deset let to bude skoro 60 tisíc
Ekologie v dobývání vesmíru. Japonci už pracují na dřevěných družicích
Vesmírný katalog
Na grafu níže je vidět rostoucí počet objektů evidovaných v katalozích a v databázích objednávek na vynesení zařízení do kosmu v daném roce.
Databáze, která sahá až do roku 1958, eviduje, kdy se předmět na orbit dostal. A také jeho oddělení od nosné rakety, případně jeho zmizení z monitorů nebo srážku s jiným objektem. Celkem databáze čítá 58 tisíc objektů, z toho kolem Země stále krouží skoro dvě pětiny z nich.
GRAF: Vývoj množství vesmírného smetí od roku 1958 do roku 2021
Payload objects – předměty oddělené od transportních raket (zpravidla satelity, nebo vesmírné lodi)
Other objects – komponenty vesmírných misí, odpadky, součásti nosných raket
Zdroj: Statista/ J. McDowel, GCAT
Tohoto počtu předmětů, který do vesmíru vyletěl, dosáhlo lidstvo za posledních více než 60 let. Současný boom však znamená, že k témuž číslu se nyní dobere již za 8 let. Odhaduje to NASA a Evropská vesmírná agentura (ESA), podle nichž by tak do roku 2029 mohlo být na orbitu až 57 tisíc satelitů.
To je podle serveru IBT více než 25násobek aktivních kosmických zařízení, které kolem Země krouží dnes.
Byznysové zájmy
Vesmírné okolí Země totiž začíná být čím dál více zajímavé i z hlediska byznysu. Podle dřívější zprávy asociace Satellite Industry Association hodnota celosvětového trhu s družicovými širokopásmovými a televizními službami v roce 2018 činila 360 miliard dolarů.
V této hodnotě asociace započítala, jak samotné vypouštění družic, tak i průmysl související s tímto oborem, další obslužné služby i tržby související s vesmírným průmyslem, který však přímo se satelity nesouvisí.
Pokud bychom odečetli tuto poslední položku, i tak se tržby pohybují na úrovni 277,4 miliard dolarů. Další miliardy by pak měla nést vesmírná turistika.
Stamiliardy ve výhledu
Analytici Morgan Stanley nedávno odhadli, že tržby ve vesmírném průmyslu i díky turismu vzrostou do roku 2040 ze současných 350 miliard dolarů na více než jeden bilion dolarů.
Analytické oddělení banky UBS je ještě optimističtější, když odhaduje, že do konce desetiletí to bude již 800 miliard dolarů. Podle jejich předpokladu přinese „velký technologický skok“ okamžik, kdy se masově rozšíří cestování při nadzvukové rychlosti.
Snad se dočkáme, že nějaké peníze půjdou i na jakýsi vesmírný úklid.
„Z orbitu Země se stává čím dál víc smetiště.“
Orbit jsou žvýkačky, pravděpodobně máte namysli orbitu.
(Je to ta orbita.)