Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejnil výsledky konjunkturálních čtvrtletních průzkumů. Čerstvě zveřejněná data ČSÚ rozebírají mimo jiné situaci ve stavebnictví.
„Důvěra podnikatelů ve stavebnictví oproti předchozímu měsíci výrazně vzrostla. Indikátor důvěry se zvýšil o 9,9 bodu na hodnotu 124,3. Podíl podnikatelů hodnotících svou současnou poptávku po stavebních pracích jako nedostatečnou se meziměsíčně výrazně snížil. Respondenti očekávají v příštích třech měsících roku 2022 výraznější růst tempa stavební činnosti a zároveň zvýšení stávajícího počtu zaměstnanců,“ uvedl ČSÚ.
Největším problémem coby bariérou růstu ve stavebnictví je podle respondentů nedostatek zaměstnanců.
GRAF: Bariéry růstu ve stavebnictví
Jde o srovnatelná lednová data v letech 2005 až 2021, v procentech
Zdroj: ČSÚ
Během koronakrize jsme si zvykli hlad stavebních firem po pracovní síle svádět na to, že mnozí ze zahraničních pracovníků, v tomto odvětví tolik oblíbených, se vrátili do svých domovských zemí.
Navíc se prozatím nemohli nebo nechtěli vydat zpět za prací do Česka. (Už se objevují i obavy, že nedostatek lidí z Ukrajiny by se mohl ještě zhoršit v souvislosti s přípravou Ukrajiny na ozbrojený konflikt s Ruskem.) A že Čechům se k lopatám a míchačkám nechce.
VÍCE K TÉMATU:
Česká revoluce ve stavebnictví: 17 tun betonu, 22 hodin 3D tisku a nový typ domu je na světě
Inflace na realitním trhu nebere konce, český růst cen patří k nejvyšším v EU
Klid před bouří, nebo se situace na českém trhu práce skutečně uklidňuje?
Gastarbeitři jsou zpět
Nuže, tak to (už) není. Co se týče počtu cizích zaměstnanců v českém stavebnictví, ten se už koncem roku 2020 dostal nad úroveň cca 58 tisíc. To je úroveň, na které byl před příchodem covidu.
V polovině loňského roku už byl výše dokonce o deset tisíc, tj. o dobrých 16 procent (celkově se počet zaměstnanců ze zahraničí v Česku od prosince 2019 do června 2021 zvýšil o téměř 60 tisíc).
GRAF: Vývoj počtu zaměstnanců ze zahraničí v ČR
Srovnání dat za prosinec 2019 a červen 2021, v počtu fyzických osob
Zdroj: ČSÚ, vlastní výpočet autora
Tato data se týkají jen zaměstnanců. Zrovna ve stavebnictví je ale docela vysoký podíl podnikatelů. Sice jde často nejspíš o podnikatele švarcsystémového typu, ale z hlediska faktického objemu pracovní síly ve stavebnictví toto není podstatné.
GRAF: Podíl počtu podnikatelů v jednotlivých sektorech ekonomiky
K červnu 2021, v procentech
Zdroj: ČSÚ
Maká se víc…
Nelze tedy vyloučit, že zatímco cizinců zaměstnanců přibylo, cizinců podnikatelů (o nichž data nejsou k dispozici) ubylo. Neboli že mnozí dřívější cizinci podnikatelé překlopili z nějakých důvodů své postavení z podnikání do zaměstnání, takže celkově cizinců ve stavebnictví nepřibylo nebo třeba i ubylo.
Ať už je to s cizinci a podnikateli ve stavebnictví jakkoli, celkový objem pracovní síly měřené odpracovanými hodinami byl ve stavebnictví ve třetím kvartálu 2021 po sezonním očištění větší než kdykoli v průběhu roku 2019.
GRAF: Vývoj počtu odpracovaných hodin ve stavebnictví
V letech 2019 až 2021, sezonně očištěná data, v tis. hodin
Zdroj: ČSÚ
…protože se víc staví
Jinak řečeno, stavebnictví aktuálně touží po lidech už ne proto, že by jich mělo oproti dobám před covidem méně (tak tomu bylo jen do druhého kvartálu 2021), nýbrž proto, že tomuto odvětví oproti oněm dobám přibyla poptávka. Vzhledem k loňskému boomu hypoték by nebylo divu.
Divu bude ještě méně, až (tedy pokud) se letos bude chtít rozjet zároveň vlna postpandemických firemních investic.
A zároveň dojde i na vlnu veřejných investic financovaných v rámci dobíhajícího programového období EU fondů 2014–2020 a v rámci nedávno schváleného Národního plánu obnovy.