1. Tvrdý brexit
„Vláda bude dodržovat literu článku 50 a opustí jednotný trh i celní unii,“ cituje Société Générale článek z roku 2014, kdy se o brexitu a referendu uvažovalo pouze v teoretické rovině.
„Tento scénář by mohl v následujících deseti letech způsobit zpomalení růstu HDP o více než 0,5 procentního bodu ročně,“ míní banka a dává tomuto scénáři 70procentní šanci na uskutečnění.
2. Měkký brexit
Podle banky by k tomuto scénáři mohlo dojít, kdyby vláda Theresy Mayové pochopila výsledek voleb jako jasnou zprávu, že voliči chtějí odchod z EU s nejasným cílem získání části ztracené suverenity při zachování úplného přístupu na jednotný trh a členství v celní unii.
Pravděpodobnost naplnění je podle Société Générale na úrovni 15 procent.
3. Brexit na hraně
Theresa Mayová tvrdí, že pokud jde o brexit, pro Británii je lepší žádná dohoda než špatná dohoda. A to je přesně třetí scénář.
Když jednání nedospějí k dohodě, bude Británie obchodovat se všemi zeměmi podle pravidel Světové obchodní organizace (WTO). Tento scénář má podle banky desetiprocentní šanci na úspěch.
4. Žádný brexit
Tento scénář nastane v případě, když britská vláda rozhodne, že pro Británii bude lepší zůstat v EU.
Podle Société Générale by si v tomto případě vláda naplno uvědomila negativní důsledky brexitu pro Spojené království a doporučila by voličům (prostřednictvím druhého referenda nebo dalších voleb), aby země zůstala v unii.
A voliči by s tímto návrhem souhlasili. Šance je ale podle banky pouze okolo 4 procent.
5. Zpět ke stolu
Nejméně pravděpodobný scénář (1 procento), který by nastal, pokud by Britové hlasovali ve druhém referendu opět ve prospěch brexitu.
Voliči by od vlády požadovali, aby se pokusila dosáhnout lepší dohody o brexitu. Pokud by se ale jednání protahovala až ke dvouleté lhůtě, mohl by se celý proces nestihnout a naplnil by se třetí scénář.