Mohlo by vás také zajímat
Svět se připravuje na Trumpova cla a obchodní válku s Čínou
František Novák 15. listopadu 2024Donald Trump se po čtyřech letech vrací do Bílého domu a spolu s ním se na scénu globální ekonomiky dostávají…
Zisk ČEZu slábne, ale navýšil celoroční výhled; inflace v Česku zrychlila a Amazon spustil outlet aneb souhrn ekonomických událostí 46. týdne 2024
Libor Akrman 15. listopadu 2024Spousta zpráv z ČEZu; státní dluhopisy šly na dračku; celosvětový odbyt elektromobilů stoupá; tučná pokuta od EU pro Metu; Čupr…
Trump do Bílého domu; Rohlík v Německu pomůže Amazonu a ČNB i Fed posílají sazby níže aneb souhrn ekonomických událostí 45. týdne 2024
Libor Akrman 9. listopadu 2024Škody po povodních dosáhnou až 50 mld. Kč; Toyota otevřela v Kolíně obří hub; softwarové společnosti Y Soft pomůže EIB;…
Zasnoubení Monety s Air bank, USA na steroidech a EU zpět v recesi aneb souhrn událostí 17. týdne
Sňatek Monety s PPF bude, už jen říci za kolik; český HDP dál padá; výsledky technologických obrů jsou veleúspěšné; Babiš je ve střetu zájmů; zisk České spořitelny pokračuje v pádu; ekonomika EU je zpět v recesi, ale ekonomická nálada roste; Nestlé bude prodávat i vitamíny; Wood & Company kupují Aupark v Bratislavě; dědici Samsungu se při placení dědické daně prohnou; Berlín a Paříž jsou pro globální korporátní daň; Toyota koupí od Lyftu divizi technologií pro autonomní auta; čtvrtletní smršť firemních výsledků a další zprávy z byznysu v našem pravidelném přehledu.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
tak jsme minulou neděli vyslechli slovo prezidenta ke kauze Vrbětice. Dlouho jsem dumal, jestli to nějak komentovat, až jsem zaslechl z rádia píseň Pražského výběru s názvem Snaživec. Její text (starý bezmála 40 let) by mohl být tesán (nejen) do zdí Hradu:
„Znal jsem jednoho takovýho chlápka, co moudrosti moc nepobral a studu ani kapka a lhal. A přesně jak se říká, rozum mdlý, vůle chabá, ale touha po novotách veliká, tak ten pán se o vše nové velmi interesoval. A nebyl to pán, z pána jen klobouk měl, a nemyslel to snad ani zle – starosta, však bohužel, na co šáh, tam sto let tráva nerostla.“ A přichází refrén: „Ten si to krásně zavařil, nikdo ho neměl rád, kdyby se tolik nesnažil, akorát.“ Dnes to bude o něco delší, neb i druhá sloka je trefná: „A čím víc se snažil pomáhat, tím víc ten chudák škodil, a když mu to někdo naznačil, tak hrách jen na zeď hodil. A ještě jednu vlastnost měl, že byl splachovací. Jedněmi dveřmi ho vykážou, už druhými se vrací.“
Každopádně doporučuji si to pustit i s hudbou. A když nad tím tak dumám, nemusí jít jen o pána z Hradu…
Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz
Svatba Monety a Air Bank: „do roka a do dne”
Hloubkový audit plánu PPF sloučit Monetu Money Bank s Air Bank, česko‑slovenskou částí Home Creditu a startupem Benxy je hotový. Strany nyní pracují na dohodě o ceně, za kterou se spojení uskuteční. V České televizi to řekl šéf Monety Tomáš Spurný. Pokud by došlo k dohodě, vznikl by na trhu druhý největší prodejce spotřebitelských úvěrů se dvěma miliony zákazníků. PPF by v nové skupině získala podíl kolem 57 procent. Návrh budou akcionáři Monety posuzovat na mimořádné valné hromadě, která se uskuteční možná už v květnu. Případná akvizice by pak mohla proběhnout v létě, dokončení spojení pak Spurný předpokládá „do roka a do dne”. V prvních letech by měly fungovat souběžně obě značky.
ČD usilují o celou ČD-Telematiku
České dráhy (ČD) se chystají ovládnout celý podíl v telekomunikační firmě ČD-Telematika, v níž aktuálně drží 70% podíl. Zbylý podíl chtějí odkoupit od PPF. Představenstvo dalo odkupu akcií zelenou, nyní se jím bude zabývat dozorčí rada a řídící výbor podniku. společnosti schválilo odkup zbylého podílu ve firmě od investiční skupiny PPF. Podle informací serveru Seznam Zprávy bude cena kolem 850 milionů korun. To je skoro čtyřikrát tolik, za kolik mohly ČD získat podíl před sedmi lety. Tehdy mohly stejný podíl získat od společnosti Unicapital miliardáře Pavla Hubáčka, od nějž v roce 2018 koupila právě PPF.
Dukovany bez Ruska a s prověrkou
Stát i přes vyřazení Ruska z tendru na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech nadále počítá s bezpečnostním posouzením uchazečů. Dotazník dostanou výhradně jen současní tři zájemci z Francie, Jižní Koreje a Spojených států. Prověrka je připravena, před jejím zasláním ji ještě posoudí bezpečnostní složky. Uvedl to ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Samotný bezpečnostní test by měl podle něj trvat asi sedm měsíců, tedy do konce listopadu.
HDP Česka dál padá
Česká ekonomika v 1. letošním čtvrtletí klesla meziročně o 2,1 procenta. Proti poslednímu loňskému čtvrtletí HDP klesl o 0,3 procenta. Jde o předběžný odhad ČSÚ. Podle Vladimíra Kermieta z ČSÚ vedla zpřísněná protiepidemická opatření vlády v mezičtvrtletním srovnání k dalšímu propadu spotřebních výdajů domácností. K poklesu přispěla i zahraniční poptávka, kdy se ve srovnání s koncem loňského roku nedařilo udržet rekordní vývozy zboží.
Lépe na tom není ani německá ekonomika. HDP Německa se v 1. čtvrtletí kvůli dopadům pandemie snížil proti předchozím třem měsícům o 1,7 %, oznámil v rychlém odhadu tamní statistický úřad. Propad odpovídá předpokladu německého ministra hospodářství Petera Altmaiera, který ale pro letošní rok počítá s růstem 3,5 procenta.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Vidina rozvolňování zvyšuje optimismus v ekonomice
Diplomatické tabu? Z Kremlu šel mráz už dlouhé roky, ale Česko na to dlouho nedbalo
Michal Kubánek (Kuberg): Elektroodrážedlo bude prodávanější než elektromotorky
USA na steroidech
Ekonomika Spojených států začátkem roku citelně zrychlila růst. Děje se tak zejména díky masivním vládním stimulačním opatřením pro firmy i rodiny. Hrubý domácí produkt (HDP) se podle statistik ministerstva obchodu v prvním čtvrtletí v přepočtu na celý rok zvýšil o 6,4 procenta. Je to druhý nejrychlejší růst od třetího čtvrtletí 2003. Analytici očekávají, že letošní rok bude pro americké hospodářství nejlepší za téměř 40 let.
O2 odolal koronaviru
Největší tuzemský telekomunikační operátor O2 zvýšil v 1. čtvrtletí čistý zisk o 1,9 % na 1,29 mld. Kč. Konsolidované provozní výnosy skupiny vzrostly o 5,4 % na 10,11 mld. Kč. Hlavními zdroji růstu byly výnosy z O2 TV, mobilních dat, ICT a dceřiné firmy na Slovensku. „O2 se daří proplouvat současnou situací spojenou s pandemií dobře. Firma si udržela svou pověst defenzivního obchodního modelu, který jí umožňuje vyplácet zajímavý hrubý dividendový výnos kolem osmi až devíti procent,“ uvedl analytik J&T Banky Milan Vaníček. Majoritním vlastníkem O2 je s asi osmdesátiprocentním podílem investiční skupina PPF.
Microsoft i Alphabet žehnají cloudu
Cloudové služby nejsou v době pandemie zlatý, nýbrž diamantový důl. Těží z něj Microsoft i matka Googlu. Americká softwarová společnost Microsoft tak i ve 3. finančním čtvrtletí zvýšila zisk meziročně o 44 % na 15,46 mld. USD. Na jednu akcii tak připadl zisk 1,95 USD, a to při tržbách 41,71 mld. USD. Jeho hospodářské výsledky podpořila rovněž zvýšená poptávka po osobních počítačích a popularita videoher v době lockdownu. Čistý zisk americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetového vyhledávače Google, v letošním prvním čtvrtletí vzrostl meziročně o více než 160 %, konkrétně na 17,9 mld. USD. Reklamní a cloudové aktivity podniku těžily z ožívání ekonomiky a z rostoucího využívání internetových služeb. Celkové tržby Alphabetu se meziročně zvýšily o 34 % na 55,3 mld. USD.
Konec lockdownu
Všechny obchody a služby budou moci otevřít 10. května, a to bez ohledu na vývoj epidemie. Ve čtvrtek o tom rozhodla vláda. Původně platila podmínka, že k rozvolnění dojde pouze za předpokladu, že počet nakažených klesne pod 100 na 100 tisíc obyvatel. Ve stejný den se mají otevřít zbývající mateřské školy a rotační výuka starších žáků by měla začít i ve zbytku země. Ministerstvo zdravotnictví si ale vymínilo výhradu rozhodnout jinak, pokud by se epidemie v některém regionu ještě zhoršila.
Hypoteční šílenství pokračuje
Dluhy českých domácností u bank v březnu stouply proti únoru o 13,9 mld. Kč na 1,892 bilionu Kč. Meziročně dluhy domácností vzrostly o 121,7 mld. Kč, rostou vytrvale od února roku 2016, a to především kvůli výhodným úvěrům na bydlení. Hypotéky dlouhodobě tvoří více než tři čtvrtiny z celkového objemu dluhů domácností. Vyplývá to z údajů ČNB. Dluhy firem podle centrální banky naopak v březnu o 28,4 mld. korun klesly.
Aupark v Bratislavě mění majitele
Společnost Wood & Company od firmy Unibail-Rodamco-Westfield (URW) kupuje za 450 mil. eur (asi 11,7 mld. Kč) obchodní centrum Aupark v Bratislavě. Obchod by měl proběhnout v první polovině roku. Spolu se svým partnerem Tatra Asset Management Wood & Company nejprve získá podíl 60 procent, zbylá část bude převedena v dohodnutých podílech v letech 2022, 2023 a 2024.
Diess končí v radě Škodovky
Předseda představenstva německého automobilového koncernu Volkswagen Herbert Diess odejde z čela dozorčích rad české divize Škoda Auto a španělské divize Seat. Chce se totiž více soustředit na budování týmu pro vývoj softwaru. Informoval o tom dnes německý list Handelsblatt s odvoláním na zdroje z koncernu.
Propad zisku ČS se nezastavil
České spořitelně (ČS) klesl v prvním čtvrtletí čistý zisk meziročně o 14,8 procenta na 2,7 mld. Kč. Výsledek byl podle banky negativně ovlivněn pokračující koronakrizí. Provozní zisk se snížil o 6,8 procenta na 5 mld. Kč. Banka poskytla meziročně více spotřebitelských úvěrů, rostl objem hypoték, který byl v meziročním srovnání o 9 % vyšší, rostly i spotřebitelské úvěry a výše depozit.
Zarezlé kohouty Gazpromu
Čistý zisk ruského plynárenského gigantu Gazprom loni padl o 89 % na 135,3 mld. rublů (asi 39 mld. Kč). Hospodaření negativně ovlivnily nižší ceny a prodej, stejně tak obrovský růst nákladů a nepříznivý vývoj směnných kurzů. Tržby se snížily o 18 % na 6,3 bilionu rublů (1,8 bilionu korun).
PŘEČTĚTE SI TAKÉ:
Volby se blíží, přidávat se prostě musí! Komu? No hádejte…
Praha se při řešení bytové krize může inspirovat Hamburkem či Vídní, klíčové je využít brownfieldy
Ekonomické partnerství s Ruskem není nijak objemné. Kauza Vrbětice by se na něm projevit neměla
Lufthansa stahuje ztrátu
Německým aerolinkám Lufthansa se v prvním čtvrtletí podařilo díky masivním nákladovým škrtům snížit čistou ztrátu meziročně o bezmála polovinu na 1,05 mld. eur. Aerolinky, které tvrdě zasáhla koronavirová pandemie, o téměř pětinu snížily počet zaměstnanců, provozní náklady stáhla o polovinu. Lufthansa počítá se 40 procenty úrovně kapacity, kterou dosahovala před pandemií. Koronavirová pandemie drtí i výrobce letecké techniky. Airbusu už se v prvním čtvrtletí podařilo vrátit k zisku, hospodaření ale podpořila hlavně výroba komerčních letadel a helikoptér. Čistý zisk činil 362 mil. eur po ztrátě 481 mil. ve stejném období loni.
iPhony šly na dračku
Apple ve 2. finančním čtvrtletí více než zdvojnásobil zisk na 23,6 mld. USD. Tržby se meziročně zvýšily o 54 % na 89,6 mld. USD. Výsledky podniku podpořila silná poptávka po iPhonech. Tržby z jejich prodeje stouply o 66 % na 47,9 mld. USD. Daří se zejména nové řadě iPhone 12. Silný růst tržeb ale Apple zaznamenal rovněž u počítačů Mac a tabletů iPad.
Facebook těží z pandemie
Americká společnost Facebook těží z pandemie, která způsobila vzestup aktivity na internetu a firmě zajistila vyšší příjmy z reklamy. Jen v letošním první čtvrtletí téměř zdvojnásobil čistý zisk na 9,5 mld. USD. Celkové tržby firmy se v prvních třech měsících zvýšily o 48 % na 26,17 mld. USD. Překonaly tak očekávání analytiků, kteří je podle průzkumu firmy Refinitiv odhadovali v průměru na 23,67 miliardy dolarů.
Zomato míří na burzu
Indická Zomato, která se specializuje na rozvoz jídla, požádala o povolení k primární veřejné nabídce akcií v hodnotě až 82,5 mld. rupií (asi 24 mld. Kč). Firma chce těžit ze současné koronavirové situace, kdy zájem o nákup jídla přes internet prudce vzrostl. Podle výzkumné společnosti RedSeer je hodnota indického trhu rozvozu jídla 4,2 mld. USD, dominují mu dva hráči Swiggy a právě Zomato.
Dědici Samsungu vysypou trezory
Rodina bývalého šéfa jihokorejského konglomerátu Samsung Group musí zaplatit rekordní dědickou daň. Očekává se, že pozůstalí odvedou na dani více než polovinu z majetku zesnulého předsedy, což v přepočtu představuje téměř čtvrt bilionu Kč. Jižní Korea má totiž jednu z nejvyšších dědických daní na světě. Předseda správní rady firmy I Kun-hi zemřel loni v říjnu ve věku 78 let.
Deutsche Bank zpět v černých
Největší banka v Německu Deutsche Bank se v 1. čtvrtletí vrátila k zisku. Pomohly jí velmi dobré výsledky divize investičního bankovnictví, které převážily nad dopady koronavirové pandemie a restrukturalizace podniku. Banka má za sebou má nejsilnější první kvartál od roku 2014, když dosáhla čistého zisku 908 mil. eur, ve stejném období loni měla ztrátu 43 mil. eur.
Pilulka s vavříny
Společnost Pilulka Lékárny v letošním 1. čtvrtletí dosáhla rekordních výsledků. Tržby provozovatele sítě „růžových” lékáren rostly meziročně o 56 % na 670 mil. Kč, EBITDA marže poskočila z 2,5 % na 4,9 %. Za silným růstem tržeb podle firmy stál pokračující silný růst podílu on-line tržeb v rámci lékárenského trhu a také pokračující vliv koronavirové pandemie, která podporuje prodeje kategorií, jako jsou ochranné pomůcky, antigenní testy a respirátory. Na základě těchto výsledků firma také zvýšila výhled. Letos očekává růst tržeb o 39,5 % na 2,5 mld. Kč, do roku 2024 pak očekává růst tržeb na 4,96 mld. Kč.
NAPSALI JSME PRO VÁS:
Rusko-ČEZské jádro: Rusové vstupenku k informacím o dostavbě Dukovan už dávno mají
Pomohou brownfieldy snížit nedostatek bytů v Praze?
Biden posílí berňák
Americký prezident Joe Biden usiluje o lepší a efektivnější výběr daní v zemi, kde superbohatí před berními úředníky zatají až pětinu svých příjmů. Biden proto požaduje dalších 80 miliard dolarů do rozpočtu berňáku. Dodatečné prostředky by úřadu umožnily omezit daňové úniky, neboť by se mohl zaměřit na audit lidí s vysokými příjmy a velkých korporací a dokázal od nich vybrat více daní. Vybrané peníze pak mají následně sloužit na financování předškolní péče a placené dovolené pro zaměstnance, napsal deník The New York Times. Daňová politika USA má mezinárodní přesah. Ministryně financí USA Janet Yellenová navrhla, aby ve světě existovala minimální firemní daň 21 procent. Pro návrh se už vyslovili její protějšci z Francie, Německa i Rakouska. Česká ministryně financí Alena Schillerová se konceptu korporátní daně staví pozitivně, návrh USA je ale podle ní ještě nutné podrobně konzultovat. Pro nová pravidla, o kterých se nyní jedná mezi členskými zeměmi Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), se pro nadnárodní firmy uvažovalo o dani 12,5 procenta.
EU je zpět v recesi
Hrubý domácí produkt (HDP) Evropské unie v 1. čtvrtletí kvůli dopadům pandemie klesl o 0,4 procenta. Navázal tak na propad o půl procenta z posledního čtvrtletí loňského roku. Vyplývá to z prvního rychlého odhadu Eurostatu. V zemích eurozóny byl hospodářský pokles ještě výraznější – dosáhl 0,6 % proti poklesu o 0,7 % ve 4. čtvrtletí loňského roku. Eurostat v pátek zveřejnil také statistiky nezaměstnanosti za březen. Průměrná míra nezaměstnanosti v EU v tento měsíc klesla na 7,3 %, zatímco v únoru se držela o desetinu procentního bodu výš. Podobná byla situace i v eurozóně, kde ukazatel poklesl o 0,1 p. b. na 8,1 %. se míra nezaměstnanosti rovněž snížila o 0,1 procentního bodu a činila 8,1 procenta.
GRAF: Mezičtvrtletní vývoj HDP Evropské unie
(v procentech)
Zdroj: tradingeconomics.com
Lyft odstřihne Otesánka
Americký provozovatel alternativní taxislužby Lyft prodá svoji divizi zabývající se technologií pro samořídící auta Level 5. Za 550 mil. USD ji koupí japonská automobilka Toyota Motor. Lyft si díky odstřižení nákladné divize se 300 zaměstnanci splní svůj cíl ziskovosti o čtvrtletí dříve, než původně plánoval. Dohoda by měla být dokončena ve třetím čtvrtletí.
Tesla trhá rekordy
Miliardář a zakladatel a šéf automobilky Tesla Elon Musk může bouřlivě slavit. Výrobce elektromobilů Tesla v letošním 1. čtvrtletí díky růstu prodeje zvýšil čistý zisk na rekordních 438 mil. USD. Ve stejném období loni to bylo pouze 18 mil. USD. Tržby firmy se meziročně zvýšily téměř o tři čtvrtiny na skoro 10,4 mld. USD, což je mírně nad odhady analytiků. Tesla již začátkem dubna oznámila, že její odbyt se v prvním čtvrtletí meziročně více než zdvojnásobil na rekordních 184 800 vozů. Celoroční prodeje by pak měly poskočit o více než polovinu, automobilky totiž počítá se spuštěním produkce v nových továrnách v Německu a v Texasu.
Nestlé aktivovalo vitaminovou bombu
Švýcarská potravinářská skupina Nestlé koupila od výrobce potravinových doplňků The Bountiful Company jeho hlavní značky vitaminů a doplňků. Transakce v hodnotě 5,75 mld. USD (asi 123 mld. Kč) firmě pomůže expandovat v sektoru zdraví a výživy, který roste rychleji než sektor s balenými potravinami. Dohoda zahrnuje značky Nature’s Bounty, Solgar, Osteo Bi-Flex a Puritan’s Pride. Akvizice by měla být dokončena v druhé polovině roku.
Skiet na burze
Jihokorejská společnost SK IE Technology (SKIET), která vyrábí suroviny pro baterie, míří za miliardami na burzu. Z primární veřejné nabídky akcií (IPO) získá více než 2,2 bilionu wonů (42,3 mld. Kč). Její vstup na burzu v Soulu je podle agentury Reuters největší nabídkou akcií od května 2017, kdy na burze debutovala jihokorejská herní firma Netmarble. Firma peníze z primární nabídky použije na investice, aby udržela krok s očekávaným růstem prodeje elektrických aut a materiálem pro baterie, mezi její klienty patří i Volkswagen, Ford či Hyundai.
Potvrzeno: Babiš je ve střetu zájmů
Český premiér Andrej Babiš je ve střetu zájmů, neboť ovládá svěřenské fondy, do nichž vložil svůj majetek. Konstatuje to závěrečná zpráva unijního auditu, který souvisí s dotacemi pro firmy z holdingu Agrofert. Z projektů kritizovaných auditem Evropské komise vyplatilo Česko firmám holdingu Agrofert ze státní pokladny zhruba 155 milionů korun. Uvedl to server iROZHLAS.cz. Unii tak Česko nic vracet nemusí, uvedl serveru mluvčí Agrofertu . Zpráva je konečná a Česko její závěry může napadnout již pouze u soudu. Babiš střet zájmů znovu odmítl. Jde podle něj o účelový a zmanipulovaný audit uměle vyvolaný „profesionálními udavači“ z řad Pirátů.
Lukašenkův režim se mstí
Bělorusko minulý pátek zakázalo dovoz výrobků automobilky Škoda Auto, německého výrobce motorových olejů Liqui Moly, i společnosti Beiersdorf, vlastníka řady kosmetických značek včetně Nivey. Nařízení nabyde účinnosti příští týden a seznam zakázaných výrobků bude platný šest měsíců, upřesnila běloruská vláda, která krok vysvětlila potřebou zabezpečit národní zájmy a uvedla, že k němu přistoupila s přihlédnutím k „nepřátelským krokům vůči běloruskému národu”. Zmínění výrobci totiž odmítli sponzorovat mistrovství světa v hokeji, pokud se bude konat v Minsku. Vedoucí komunikace automobilky Tomáš Kotera tehdy ČTK sdělil, že pro podnik je důležité dodržovat, chránit a prosazovat všechny předpisy, které ochraňují lidská práva.
POSLECHNĚTE SI NÁŠ PODCAST: