Cena bitcoinu poprvé v historii vystřelila nad 50 tisíc dolarů a tržní kapitalizace této největší kryptoměny přesáhla 900 miliard dolarů. Během prvních dvou měsíců v tomto roce se tak cena bitcoinu zvládla skoro zdvojnásobit.
GRAF: Vývoj ceny bitcoinu
Za posledních 6 měsíců, v USD.
Zdroj: tradingeconomics.com
To se zdá téměř neuvěřitelné. Je pravda, že pandemie připravila bitcoinu podmínky, o kterých se mu na konci roku 2019 mohlo jenom zdát.
Milost velkých jmén
Trhy vyhlíží vakcínou tažené oživení podpořené rekordními rozpočtovými stimuly (v USA skoro další dva biliony dolarů). Tuto nevídanou rozpočtovou expanzi doplňují centrální banky v čele s Fedem nízkými sazbami, a především pokračující politikou kvantitativního uvolňování, kterou nehodlají v tomto roce vůbec měnit.
Fed v posledním roce svoji bilanci opět skoro zdvojnásobil. A to ve chvíli, kdy na rozdíl od velké finanční krize po pádu Lehman Brothers rozhodně není mimo hru inflace.
VÍCE K TÉMATU:
Investoři a akcionáři, pozor. Horší než Bermudský může být investiční rizikový trojúhelník Tesla–bitcoin–Ark
Bitcoin po dvou letech opět raketově roste. A s ním i obavy světa z další gigantické bubliny
Stříbro či GameStop jako symboly nové bubliny. Sociální sítě už manipulují i finanční trhy
To samo by však asi k raketovému růstu bitcoinu nestačilo. Důležité je, že se v posledních měsících také řada velkých jmen od Tesly po Mastercard rozhodla vzít bitcoin “na milost” a umožní s ním svým klientům platit.
Tesla dokonce převedla do bitcoinu část své volné hotovosti. Na druhé straně jsou však regulátoři, kteří se na vzestup kryptoměn dívají podezřívavě a varují před masivním využíváním při praní špinavých peněz. To však zatím trhům příliš nevadí.
Čekání na Fed
Pravý test pro bitcoin i tak pravděpodobně teprve přijde. Stále se zdá, že jde pro většinu “kupujících” hráčů na trzích spíše o spekulativní investici než o platební prostředek.
Pokud tomu tak je, bude pravou zatěžkávací zkouškou pro bitcoin první růst amerických úrokových sazeb.
GRAF: Vývoj základní americké úrokové sazby
Za posledních 5 let, v %.
Zdroj: trdingeconomics.com
Až Fed zdraží dolar, uvidí se, kolik dnešních vlastníků kryptoměn s nimi chce skutečně “platit” a kolik jen “spekuluje na další růst jejich ceny”. Pak se z drahých kryptoměn mohou rychle stát bezcenné holandské tulipány.
Zdá se, že Fed ani ECB ovšem neplánují spustit tento zatěžkávací test brzy…