Mohlo by vás také zajímat
Česko-britská jaderná spolupráce: Obětované české projekty a zbytečně promrhané miliardy?
Radek Škoda 19. listopadu 2024Česko-britská jaderná spolupráce nabírá na obrátkách, nicméně kvůli ní zřejmě skončí v zapomnění několik českých projektů malých modulárních reaktorů.
Zisk ČEZu slábne, ale navýšil celoroční výhled; inflace v Česku zrychlila a Amazon spustil outlet aneb souhrn ekonomických událostí 46. týdne 2024
Libor Akrman 15. listopadu 2024Spousta zpráv z ČEZu; státní dluhopisy šly na dračku; celosvětový odbyt elektromobilů stoupá; tučná pokuta od EU pro Metu; Čupr…
Průvodce investora prezidentskými volbami v USA
Kristina Hooper 5. listopadu 2024Prezidentský souboj v USA mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a bývalým prezidentem Donaldem Trumpem je zde. Jeho výsledek může mít výrazný…
- ČLÁNEK
Zaváhání zkušených aneb co stojí za Babišovou otočkou ve věci jaderného tendru
Do konce roku by měl být vypsán tendr na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. Vláda letos schválila model financování nového jaderného bloku v Dukovanech za zhruba šest miliard eur (přibližně 162 miliard korun). Jenže jasně nalinkovaný scénář má zřejmě trhliny...
Český jaderný sektor je poměrně předvídatelný. Bylo tomu tak za tendru na nový Temelín před deseti lety a je tomu tak i dnes při současném tendru dukovanském.
Než se ale na něj podíváme, nejprve si dovolím malou historickou odbočku.
Historická prestiž
Za socialismu bylo studium jaderného inženýrství v Československu prestižní, opravdu velmi prestižní. Jediný minus u jedničky znamenal nepřijetí uchazeče ke studiu. Proto v šedesátých a sedmdesátých letech jaderné inženýrství vystudovaly opravdu nejlepší mozky tehdejší ČSSR. Bez přehánění. Bohužel je ale v praxi nečekalo nic odpovídajícího jejich úrovni nadání.
Jakmile se absolventi dostali do praxe, střetli se s šedou socialistickou realitou. Vše bylo pod heslem „sovětský inženýr má vždy pravdu“. A proto také v Československu nikdy nevznikl žádný vlastní jaderný reaktor ani převratný objev v jaderném inženýrství.
Bohužel, nesmělo se, jen se zavádělo „dobré“ sovětské a žádné jiné. Dlužno ale říci, že se zavádělo velmi dobře. Tito bezpochyby velmi nadaní jaderní inženýři rychle získali (a dobře implementovali) sovětskou jadernou zkušenost.
Ztracená jaderná generace
Následně v osmdesátých a devadesátých letech bylo pro nové absolventy velmi těžké se mezi těmito objektivně chytrými (a nyní i zkušenými) inženýry prosadit. Proto mnoho „mladých“ absolventů v letech 1980–2000 odešlo do jiných oblastí (standardně IT, finance). Tento trend se ještě prohloubil s rozpadem sovětského bloku a s přechodem Československa na tržní ekonomiku (potažmo i s naším následujícím rozkmotřením se se Slovenskem).
Důsledkem je celá protříděná generace třicátníků až padesátníků napříč jadernými obory, nebojím se použít připodobnění k literární ztracené generaci Ernesta Hemingwaye a jeho souputníků.
Z tohoto stavu plynou tato dvě poznání:
A/ Kdo je v Česku zkušený jaderný odborník věkem nad 60 let, podporuje sovětskou technologii (a to nejen proto, že žádnou jinou profesně nezná).
B/ V Česku je jen velmi málo odborníků, kteří jim jsou schopni odborně oponovat,
protože většinou ti mladší ještě nestihli nabrat zkušenosti s nesovětskými technologiemi. S běžícími lety skupina B početně roste a skupina A klesá.
Současná situace dle trojdohody
A nyní zpět do dnešní reality. Druhý český jaderný tendr, nesoucí kódové jméno DUKOVANY, má dvě jistoty. Tou první bylo počáteční datum 14. června 2018, kdy se na Pražském hradě dohodlo, kdo, kde a kdy. Druhou jistotou je konečné datum březen 2023, které se velmi shoduje s koncem prezidentského mandátu Miloše Zemana, kdy měl být vyhlášen „vítěz“ tohoto tendru.
Počátek – červen 2018, nad kterým byla snaha roztáhnout mediální mlhu známou akcí „pálíme rudé trenýrky“, dohodl tři pravidla, která se zatím dodržují:
- Premiér nebude šťourat do financí a vedení ČEZu.
- ČEZ pomůže vybrat „vítěze“, jak chce prezident.
- A prezident nebude šťourat do premiéra.
Tato trojdohoda 1 + 2 + 3 pak v lednu 2019 dostala i personální obsazení vykonavatelů v dosazené osobě zmocněnce pro jadernou energetiku a jeho pomocníků (všichni zkušení, tedy skupina A) i orchestru v pozadí (a.k.a. stálý výbor).
Hledaná lokace? Dukovany!
Přesun z Temelína do Dukovan odstranil logickou otázku, proč utratit čtyři miliardy korun a něco vybírat, když už bylo v roce 2013 pro Temelín vybráno. Zároveň „odstranil“ ze soutěže „nevhodné“ účastníky s reaktory o výkonu nad 1 200 MWe. Tedy reaktory, které se do Dukovan technicky nevejdou (jmenovitě jde o korejský APR1400 a evropský EPR).
Dále už příběh známe i s odbočkou zvanou malé modulární reaktory, které měly být jen krycím manévrem pro zmatení nebo uchlácholení veřejnosti.
Nakonec ale, když se ukázalo, že japonský typ BWRX-300 je pro Dukovany velmi vhodný, bylo rychle rozhodnuto, že se dá do tendru omezující podmínka – limit minimálního výkonu 1 000 MWe, aby se snad tento reaktor nemohl soutěže účastnit.
Faktor prezident
Pamatujete? Pravidlo 2: „vítěze“ určuje prezident. Ironické je, že i nejčastěji ukazovaný obrázek nové elektrárny z dílny ČEZu (viz titulní obrázek výše), dokládá nesmyslný stav čtyř stávajících a dvou nových velkých reaktorů v provozu (ze všech chladicích věží se kouří).
Již dříve jsem o tom psal, že by velmi rychle došlo k vysušení nejen dalešické přehrady pod Dukovany, ale i celé řeky Jihlavy. Buď to kreslíři ČEZu vědí a vysmívají se vybíracímu týmu (který má jasné zadání), anebo tendru nevěří. Nicméně úkol zněl jasně – vybrat jen jeden reaktor dle bodu 2.
V průběhu minulých dvou let se proto pro Dukovany měnilo snad vše: financování, model společnosti, model finanční podpory atd.
Ať už byly vládní dokumenty k tendru sebešílenější (jako například finanční podklady na vládu 20. července 2020, které obsahovaly nepředstavitelně optimistická data růstu HDP a inflace z předcovidových dob na dalších deset let dopředu), vždy je ve všech dokumentech jisté a konstantní jen poslední datum rozhodnutí – začátek roku 2023.
Jaderný zmatek posledních týdnů
Nicméně tento pevný bod poslední dobou dostal vážné trhliny. U prezidenta defiluje ředitel ČEZu Daniel Beneš, francouzská delegace lobbuje na vládě a premiér veřejně prohlásí, že uvažuje o tom, že tendr odloží. Tím by se ovšem klíčový termín 2023 nestihl.
Dohoda 1 + 2 + 3 padá. Hradní muži si proto zřejmě musí rychle dojet pro nové noty. Možných variant, proč se tak stalo, je více. Prvotní (nereálné) vysvětlení je snaha se zavděčit všem uchazečům.
Po nedávné listopadové návštěvě EdF se začalo hovořit o možnosti do tendru zapojit francouzské subdodavatele jako doplněk ruské varianty. A upřímně, snaha „vyřadit“ Francouze byl jeden důvod přechodu od Temelína k Dukovanům (i jen jeden francouzský reaktor EPR je na Dukovany moc velký).
Například v Maďarsku celou jadernou část stavějí Rusové, elektrickou část mají Němci a Francouzi dodávají část IT. To jsou ale jen kulisy, o všem v Maďarsku reálně rozhodují Rusové. Dlužno dodat, že takto je to u všech jaderných elektráren – ten, kdo dělá jadernou část, má hlavní slovo (i příjmy).
Optimismu rozhodně není nazbyt
Druhá varianta (výrazně reálnější) je snaha vlády přežít parlamentní volby na podzim 2021. Pokud by je nevyhrálo ANO a nedostalo se opět k moci (tento předpoklad výrazně zasáhl faktor jménem covid-19 a neschopnost se s ním nějak slušně poprat), logicky jeden účastník dohody 1 + 2 + 3 zmizí.
Třetí možnost je tlak na premiéra z jiných stran. Ale tu by mohli potvrdit jen účastníci těchto tlaků.
Nejsem optimista. Podle mě ani vítězství ANO ve volbách příští rok tendru na nové reaktory nepomůže – do konce mandátu tohoto prezidenta se reaktor/reaktory pro Dukovany vybrat nestihnou. Je třeba nahradit dohodu 1 + 2 + 3. Tento týden o čtyři roky prodloužený mandát řediteli ČEZu (a to i zástupci vlády a až do konce roku 2025) dává tušit, že se tu rodí nová dohoda: 2 + 3?
Píše se to tu dobře: tahle sovětofilská klika pomalu vymírá a vymře. Letos ještě největší amerikanobijec na poli reaktorů dostal na hradě i státní vyznamenání. Nezapomenu, jak na přednáškách vypráví studentům v Plzni i Praze, kam zamířit minomet, aby se podařilo zničil americký reaktor AP-1000… Вот настоящий ядерный инженер.
Nejsem optimista.
asi tak
Diky za clanek a mam par zvidavych dotazu:
1) Jak moc ten prevod lokality realne komplikuje zivot Francouzum? V jinem clanku zminujete, ze maji i mensi reaktor, ktery by se do Dukovan hodil.
2) Ciste technicky – jsou mezi tema reaktorama generace 3+ nejake zasadni kvalitativni rozdily? Pripadne lze rici, ktery by pro Dukovany byl technicky nejlepsi? Jako pro laika se me nabizi srovnani podle poctu zakazek ve svete – a tam vevodi Rusko a Cina, Westinghouse naopak silne zaostava. Asi je to dost hruba metrika, ale nemuze dat nejake zakladni voditko v tom smyslu, ze to ruske reseni neni vubec spatne a ze ta „sovetska“ generace treba argumentuje proste mj. proto, ze vidi kvalitni reseni, ktere nezaostava, ba mozna prave naopak? Tez ta demonizace ceny se me uplne nezda – beloruska elektrarna byla za podobne penize jako se planuji Dukovany a postavena ve standarnim case. Na druhou stranu nejsem naivka, zvorat a prodrazit jde vsechno, zvlast v Cesku.
3) V jednom clanku jste zminil, ze Necasova vlada byla udajne pripravena vybrat pro dostavbu Temelina Westinghouse. Hodnotite to jako dobrou volbu? Dava pak nejaky logicky smysl teorie o tom, ze to byl duvod padu te vlady? Pripadne, lze aspon naznacit, kdo tehdy tahal za nitky? Vliv Rusu na statni zastupitelstvi a policii se me zda docela sci-fi, ale ja jen obycejny obcan…
Děkuji za dotazy: AD 1/ EPR (1650MW) je postaveno a odzkoušeno, ale vejde se jen do Temelína (klidně 2x). Do Dukovan ne, tam se vejde nové EPR 2 a ATMEA (stavěno spolu s MHI), ty ale ještě nikde nestojí. AD 2/ Jsou všechny technicky dobré (až mi někdy přijde, že GEN III možná až moc dobré = šly by zlevnit), rozdíly jsou hlavně v netechnické části nabídek. AD 3/ Zde Vám moc nepomohu, nemám tvrdá data. Hodnocení ČEZ bylo neveřejné: ale „na body“ vyhrálo AP1000, na cenu MIR1200; co se týče pádu vlády – asi ten, kdo onen pád inicioval, by uměl na Vaši otázku odpovědět lépe.
K tomu že jsme nevyvynuly vlastní reaktor ani nijak neuplatnili své experty v jaderném výzkumu. Tak tady je je jedna jaderka čistě Československé konstrukce https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Jadern%C3%A1_elektr%C3%A1rna_Bohunice_A1
A výzkumák v Řeži je světové uznávaným a repektovaným pracovištěm.
Je pravda že jsme převzali sovětské VVER-ky a dosáhli bezprecedentnich výsledků při jejich výstavbě, ne náhodou jsou Dukovany považovány za nejlépe postavenou elektrárnu rady VVER-440.
Řež a jejich výzkumák teď frčí – dělá do fúze, navrhuje se Slováky, Maďary a Poláky rychlý plynový reaktor ALLEGRO. Navíc má svůj vlastní solný mikroreaktor ENERGY WELL chlazený Co2, o kterém píše i vídeňská MAAE. A ještě k tomu má postavené a připravené smyčky na helium a tavené olovo a hlavně na superkritickou vodu. Tím vlastně tak pokrývá všechny možné varianty 4. pokolení jaderných rektorů. Teď jsme samostatní, ty Bohunice ještě moc ne – A1 sice byla postavena celá v ČSR, ale konstrukce reaktoru KS-150 byla ruská, pardon tedy sovětská.
Chybi jeden poznatek: Zeman vyhnal z UHOS Rafaje a dal si tam Mlsnu. To jmeno si pamatujte – ten umozni tendr ohnout, aby vyhral hradni favorit.