Mohlo by vás také zajímat
Deindustrializace v praxi: německý byznys model se vyčerpal. Nastane úpadek země do bezvýznamnosti?
František Novák 25. listopadu 2024Automobilový průmysl, chemický průmysl i strojírenství v Německu upadají. Německu se nedaří vrátit k ekonomickému růstu před covidem-19.
Google bude bez Chromu?; ve VW se čekají bouře a EDF se odvolává u ÚOHS aneb souhrn ekonomických událostí 47. týdne 2024
Libor Akrman 22. listopadu 2024Pozor na AI, varuje ECB; MMR dostalo pokutu za zpackanou digitalizaci; EDF podala rozklad u ÚOHS; prezidentu Pavlovi e nezdá…
Česko-britská jaderná spolupráce: Obětované české projekty a zbytečně promrhané miliardy?
Radek Škoda 19. listopadu 2024Česko-britská jaderná spolupráce nabírá na obrátkách, nicméně kvůli ní zřejmě skončí v zapomnění několik českých projektů malých modulárních reaktorů.
Zbrojovka chce na burzu, Hongkong zaostřuje na City a EET všem aneb souhrn událostí 37. týdne
České zbrojovce z Uherského Brodu roste sebevědomí. Podle informací Hospodářských novin chystá vstup na pražskou burzu a výraznou zahraniční expanzi. V pátek sněmovna přehlasovala senátní veto a stvrdila vládní novelu zákona o elektronické evidenci tržeb. Ta se rozšíří i na zbývající obory. Nezahálela ani Evropská centrální banka, která snížila svou depozitní úrokovou sazbu na nové rekordní minimum. Apple zase veřejnosti představil nové výrobky a služby. Ačkoli sliboval řadu inovací, nové produkty jsou poměrně konzervativní. Přesto však nepochybujeme, že nové iPhony budou patřit mezi nejžádanější vánoční dárky. Přinášíme náš rychlý souhrn zpráv uplynulého týdne.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
bývalá primátorka Adriana Krnáčová to kdysi schytala za výrok o „zpovykaných Pražácích“, když reagovala na kritiku omezení dopravy v Praze kvůli rekonstrukcím. Dění kolem sochy sovětského maršála Ivana Koněva v Praze-Bubenči tento výrok dost oprašuje. Nemluvě o tom, že se ona zpovykanost dá vztáhnout i na Rusy, kteří přilévají olej do ohně ostošest. Jednu věc této „kauze“ nelze upřít – je dokonalou ukázkou vytváření dezinformací na všech frontách. Snad tedy rozhodnutí zastupitelstva Prahy 6 o zbudování nového památníku a přesunu Koněva jinam tyhle výstupy ukončí. Nicméně se obávám, že (nejen) ruským dezinformacím neunikneme ani poté.
Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz
ČEZ zahájil „odsun“ z Rumunska. Energetická společnost nabídla k prodeji sedm tamních firem. Nechat si chce pouze společnosti zabývající se aktivitami v moderních energetických službách a část tradingu. Zájemci o rumunská aktiva se o ně mohou hlásit do 25. září, následovat bude výzva k předložení nezávazných nabídek, uvedla mluvčí ČEZ Alice Horáková. Zájem o převzetí majetku ČEZ už projevil rumunský státní provozovatel vodních elektráren Hidroelectrica.
EET se rozšíří na další odvětví. Elektronická evidence tržeb (EET) se rozšíří na zbývající obory. V pátek tak rozhodla sněmovna, která i přes nesouhlas opozice přehlasovala senátní veto a stvrdila vládní novelu zákona o EET. Nyní ji dostane k podpisu prezident. Do spojené 3. a 4. vlny EET by se měli zapojit výrobci, dopravci, zemědělci, svobodná povolání jako lékaři či advokáti nebo poradci. Evidovat tržby tak budou všichni podnikatelé, kteří přijímají hotové peníze. Některé služby a zboží, například vodné a stočné nebo audioknihy, se přesunou do nejnižší, desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty.
ECB vytahuje svoji bazuku. Evropská centrální banka (ECB) snížila svou depozitní úrokovou sazbu na nové rekordní minimum –0,5 procenta z dosavadních –0,4 procenta. Zároveň oznámila, že od listopadu obnoví nákupy dluhopisů, a to v objemu 20 mld. eur (cca 517 mld. Kč) měsíčně. Banka tak reaguje na zpomalování hospodářského růstu a nízkou inflaci v eurozóně. Sazby na současných nebo nižších úrovních zůstanou do doby, než se inflace v měnovém bloku dostane k cíli v blízkosti dvou procent.
Černý scénář brexitu děsí. Brexit bez dohody by podle analýzy britské vlády, kterou zveřejnila na žádost poslanců, mohl vést k výraznému zdražení elektřiny, k problémům s dodávkami léků, potravin a způsobit značné komplikace v dopravě přes Lamanšský průliv či nepokoje v Severním Irsku. Dokument u veřejnosti vyvolal značné obavy, které se britský premiér Boris Johnson i ministři jeho vlády snaží tlumit. Vláda podle nich navíc činí kroky, aby naplnění nejhorších předpovědí zabránila. Opozice v reakci na analýzu opět vyzvala vládu, aby okamžitě svolala parlament, jenž by mohl podniknout další kroky k zablokování brexitu bez dohody.
Česká zbrojovka půjde na burzu? Největší český výrobce ručních palných zbraní připravuje podle informací Hospodářských novin vstup na pražskou burzu. Skupina CZG − Česká zbrojovka by prodejem nových akcií mohla získat peníze na rozvoj v USA, kde staví novou továrnu a chce se dostat do soutěží na zbraně pro tamní ozbrojené složky. Už nyní pušky a pistole zbrojovky používají armády od Mexika po Thajsko. Žádné detaily ohledně načasování ani velikosti nabídky však zatím nejsou známy.
Jack Ma jde do „důchodu“. Zakladatel internetového obchodu Alibaba a nejbohatší Číňan Jack Ma v 55 letech opouští post předsedy správní rady společnosti. Chce se věnovat filantropii. V čele společnosti ho nahradí Daniel Čang. Ma však zůstane jedním ze 36 členů skupiny Alibaba Partnership. Ta má právo jmenovat většinu členů správní rady podniku.
Aramco si oťuká investory. Saúdská Arábie plánuje nabídnout akcie ropné firmy Saudi Aramco na domácím trhu v letošním a příštím roce. Nabídnout by měla v obou letech jedno procento akcií. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje. Firma je ve státním vlastnictví, už několik let se ale mluví o uvedení jejích akcií na burzu. Aramco nyní plánuje uskutečnit mezinárodní primární veřejnou nabídku v příštím či přespříštím roce.
Google neunikl francouzskému berňáku. Americká internetová společnost Google odvede do francouzského rozpočtu miliardu eur a ukončí tak čtyři roky probíhající vyšetřování kvůli podezření z neplacení daní. Dohoda by mohla vytvořit právní precedens pro další velké technologické společnosti ve Francii, informovala agentura Reuters. Konečná částka je nižší než 1,6 miliardy eur, které ministerstvo financí požadovalo po firmě v roce 2016, kdy úřady provedly razii v pařížských kancelářích firmy. Tehdy také ministerstvo urovnání sporu s firmou vyloučilo.
NAPSALI JSME PRO VÁS:
Zbytečná hysterie: platit kartou či na internetu půjde i po tomto víkendu
Proč se nedaří alternativním taxislužbám Uber a Lyft?
Proč je v Česku málo učitelů? Statistika OECD je dostatečně vypovídající
Německo zřejmě čeká recese. Pravděpodobnost hospodářské recese v Německu vzrostla na téměř 60 procent, tedy na nejvyšší úroveň od přelomu let 2012 a 2013. Vyplývá to podle agentury Reuters z indexu, který sestavuje německý institut IMK. Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky. Hodnota indexu sledujícího riziko recese v Německu se výrazně zvýšila na 59,4 procenta ze srpnových 43 procent. „Čím dál víc uvadá naděje, že by domácí poptávka mohla zachránit Německo od recese,“ uvedl Sebastian Dullien z IMK.
Do čela MMF zasedne nejspíš Bulharka. Kristalina Georgievová je jedinou kandidátkou na nejvyšší post v Mezinárodním měnovém fondu (MMF). Ten nyní hledá náhradu za svou dosavadní šéfku Francouzku Christine Lagardeovou, která byla nominována do vedení Evropské centrální banky. Georgievovou, jež pochází z Bulharska, navrhla do čela MMF Evropská unie.
Trumpovo vstřícné gesto? Americký prezident Donald Trump ve středu na twitteru oznámil, že o dva týdny odloží navýšení cel na dovoz zboží z Číny v ročním objemu zhruba 250 mld. USD. V platnost tak vstoupí 15. října. Podle americké hlavy státu se jedná o gesto dobré vůle před dalším kolem obchodních jednání, které se uskuteční v říjnu.
Hongkong zaostřuje na City. Provozovatel hongkongské akciové burzy Hong Kong Exchanges and Clearing (HKEX) podal nabídku na převzetí londýnské burzy London Stock Exchange (LSE) za 31,6 mld. GBP. Spojením podniků by vznikl nový globální gigant v oblasti finančních trhů. Akcionáři LSE by podle podmínek nabídky za každou svou akcii obdrželi 20,45 libry v hotovosti a 2,495 akcie HKEX. Nabídka je podmíněna tím, že se neuskuteční dohoda LSE o převzetí poskytovatele finančních informací Refinitiv za 27 mld. USD.
Inflace v srpnu se udržela pod třemi procenty. Spotřebitelské ceny v srpnu meziročně vzrostly stejně jako v červenci o 2,9 procenta, uvedl v úterý Český statistický úřad. Inflace byla o 0,3 procentního bodu vyšší, než odhadovala v aktuální prognóze Česká národní banka. Odchylka od prognózy byla podle ředitele sekce měnové ČNB Petra Krále způsobena stejně jako v červenci vyšší než očekávanou jádrovou inflací, která nezahrnuje sezónní vlivy, vliv změn regulovaných cen či daňových úprav. Stejným směrem v srpnu působil i mírně rychlejší meziroční růst cen potravin a v menším rozsahu i mírnější než odhadovaný pokles cen pohonných hmot.
GRAF: Míra inflace v Česku
(v procentech)
Zdroj: tradingeconomics.com, ČSÚ
Zkrachovalé aerolinky Aigle Azur už mají potenciální kupce. Francouzsko-nizozemská letecká společnost Air France-KLM podala nabídku na převzetí zkrachovalých francouzských aerolinek Aigle Azur. Ty minulý týden náhle ukončily provoz, a narušily tak plány zhruba 19 tisíc cestujících. Zájem o některé jejich aktivity projevil i britský nízkonákladový letecký přepravce easyJet. Podle francouzské vlády se ale rýsují i další zájemci. Aigle Azur má zhruba 1 200 zaměstnanců a vláda by tato pracovní místa ráda zachránila. Rostoucí náklady na pohonné hmoty a zostřující se konkurence vedly v uplynulých třech letech k řadě krachů menších evropských leteckých společností, včetně firem Air Berlin, Germania, Monarch, Primera Air či SkyWork, poznamenala agentura Reuters.
Další manažer Nissanu rezignoval. Výkonný ředitel japonské automobilky Nissan Motor Hiroto Saikawa se rozhodl odstoupit z funkce. Tlak na jeho rezignaci zesílil minulý týden, kdy vyšly najevo nesrovnalosti v jeho příjmech. Saikawa přiznal, že byl v rámci systému vytvořeného propuštěným předsedou správní rady Carlosem Ghosnem přeplacen. Popřel ale, že to nařídil, nebo že o tom věděl. Zároveň slíbil, že veškeré neoprávněně vyplacené finanční prostředky vrátí. Nissan jmenuje nového výkonného ředitele příští měsíc.
Míra nezaměstnanosti se drží na rekordním minimu. Nezaměstnanost v Česku v srpnu stagnovala, když se udržela na červencových 2,7 procenta. Bez práce bylo necelých 205 tisíc lidí, což je nejnižší srpnový údaj od roku 1996. Uchazečů o práci nepatrně ubylo. V hojném počtu se do evidence v srpnu dostali absolventi škol, hlavní vlnu ale úřady očekávají až v září. Nabídka volných pracovních míst se opět rozšířila, zaměstnavatelé nabízeli přes 350 tisíc pozic. Vyplývá to ze statistik Úřadu práce ČR.
GRAF: Míra nezaměstnanosti v Česku
(v procentech)
Zdroj: tradingeconomics.com, MPSV
PŘEČTĚTE SI TAKÉ:
(Skoro) zastaveno. Andrej Babiš a Čapí hnízdo: šest důvodů k obžalobě premiéra
Stanou se ze zaměstnanců kyborgové? Firmy už očipovaly stovky zaměstnanců
Pohled pod pokličku indexu S&P 500: pár technologických obrů zastiňuje stovky pěšáků
DOST bylo byznysu, teď něco pro chvíle odpočinku v podobě kulturního okénka:
- V kinech tento týden odstartovaly tyto filmy – drama režiséra Václava Marhoula Nabarvené ptáče, britské drama Panství Downton, americká krimikomedie Zlatokopky, horor Takové krásné šaty a rodinný animovaný snímek Playmobil ve filmu.
Pokud máte pocit, že jsme na něco zapomněli, tak se na nás nezlobte, výčet zpráv nikdy nebude úplný. A teď už jen odpočívejte.