Mohlo by vás také zajímat
Jak ovlivní Trumponomika 2.0 vývoj kurzu koruny?
Dominik Rusinko 20. listopadu 2024Donald Trump se vrací do Bílého domu a s ním i obavy o evropskou ekonomiku. Jaké dopady by mohla mít…
Česko-britská jaderná spolupráce: Obětované české projekty a zbytečně promrhané miliardy?
Radek Škoda 19. listopadu 2024Česko-britská jaderná spolupráce nabírá na obrátkách, nicméně kvůli ní zřejmě skončí v zapomnění několik českých projektů malých modulárních reaktorů.
Fialův slib „německých mezd“ by mohl vést k bankrotu Česka
Lukáš Kovanda 18. listopadu 2024Premiér Petr Fiala (ODS) v Otázkách Václava Moravce prohlásil, že Češi do několika let budou mít mzdy srovnatelné s těmi…
Zkreslená inflace, ČEZ zosminásobil zisk, propouštění ve Facebooku aneb souhrn 45. týdne
ČEZ zosminásobil čistý zisk; Ministerstvo financí prodalo státní dluhopisy za 12,3 mld. Kč; Tempo inflace v říjnu zpomalilo na 15,1 %; Říjnovou inflaci podle analytiků zkreslilo započítání úsporného tarifu; Musk zakázal zaměstnancům Twitteru práci z domova; Energetické firmy: Stropy pro výrobní ceny elektřiny jsou další zátěží; Síkela vyzval Brusel k rychlejšímu řešení energetické krize; Německo zablokovalo vstup čínských investorů do dvou firem; Majitel Facebooku propustí přes 11 000 lidí; Míra inflace v USA v říjnu překvapivě klesla.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
slunečné a hlavně teplotně přívětivé podzimní počasí nás letos může těšit dvojnásobně. Nejenže příznivě působí na naši psychiku, ale také nám dovolilo se plně připravit na nadcházející a v mnoha ohledech klíčovou zimu.
Spotřeba plynu díky oddalování plného startu topné sezóny v Česku podle vyjádření ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely meziročně klesla o 28 procent. To nám v kombinaci se zajištěním dodávek plynu LNG i obnovováním dodávek plynu z Norska umožnilo nabít důležitou zbraň – zásobníky, které se nám už fakticky podařilo zcela naplnit.
Znamená to jediné – Česko nadcházející zimu z pohledu dostatku plynu přežije i bez nutného omezování, což by znamenalo hlavně postupné odpojování průmyslu od plynové soustavy.
Úkolem číslo jedna se tak nyní stávají hlavně přípravy k plnění zásobníků v příštím roce, kdy nás ještě z pohledu těkavé komodity také čeká náročnější období. Všude v Evropě jsou na tom ale letos podobně a i proto cena energií na burzách postupně klesá. Jestli se ale opravdu blýská na cenově lepší časy, nám ukážou až první skutečné mrazy.
Jan Strouhal
zástupce šéfredaktora Peak.cz
Ministerstvo financí prodalo státní dluhopisy za 12,3 mld. Kč
Ministerstvo financí ve třech aukcích prodalo podle plánu státní dluhopisy za 12,3 mld. Kč. Poptávka investorů výrazně přesáhla nabídku, měli zájem o dluhopisy za 30,5 mld. Kč. Průměrný výnos všech nabízených dluhopisů převýšil pět procent. Vyplývá to z údajů České národní banky, která aukci zajišťovala. Největší poptávka byla po dluhopisech se splatností v roce 2027.
ČEZ od příštího roku zdraží elektřinu
Polostátní energetická společnost ČEZ od začátku příštího roku zdraží elektřinu. Většina zákazníků bude od ledna platit vládou zastropované ceny, klienti si u nejběžnějších sazeb měsíčně připlatí kolem 300 Kč. Zdražení se netýká zákazníků, kteří mají cenu smluvně fixovanou. Platby za plyn zůstanou stejné, protože klienti se smlouvou na dobu neurčitou platí zastropované ceny už nyní. Informoval o tom mluvčí společnosti Roman Gazdík. Zdražení elektřiny od příštího roku už ohlásila například Pražská energetika, chystá ho i E.ON a další dodavatelé. Očekává se, že ceny na úrovni cenového stropu bude mít většina domácností.
Tempo inflace v říjnu zpomalilo na 15,1 %
Spotřebitelské ceny v Česku v říjnu meziročně stouply o 15,1 %. Tempo inflace výrazně zpomalilo, v září byly ceny meziročně vyšší o 18 %. Analytici očekávali zpomalení jen o desetiny procentního bodu. Meziměsíčně ceny klesly o 1,4 %. Vývoj ovlivnilo zejména promítnutí úsporného tarifu a odpuštění poplatku za podporované zdroje energie pro ceny elektřiny, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). „Největší vliv na vývoj cenové hladiny měla v říjnu vládní úsporná opatření pro domácnosti ve formě příspěvku na energie. Díky promítnutí úsporného tarifu do cen elektřiny a nulovému poplatku za podporované zdroje energie se ceny proti září snížily o 1,4 %. Byl to jediný meziměsíční pokles cen od prosince 2020,“ sdělila vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.
Říjnovou inflaci podle analytiků zkreslilo započítání úsporného tarifu
Říjnovou inflaci zkreslilo započítání úsporného tarifu na energie a odpuštění poplatku za podporované zdroje energie. Bez těchto opatření by růst cen proti září zrychlil na více než 18 %, shodují se analytici, které oslovila ČTK. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) byla v říjnu meziroční inflace 15,1 %, v září bylo tempo růstu cen 18 %. Podle analytika skupiny Natland Petra Bartoně by bez započtení opatření pro snížení cen energií byla říjnová meziroční inflace 18,6 %.
ČEZ zosminásobil čistý zisk na 52,3 mld. Kč
Čistý zisk energetické skupiny ČEZ v prvních třech čtvrtletích letošního roku meziročně stoupl na 52,3 mld. Kč z 6,7 mld. Kč. Za celý letošní rok firma podle zlepšeného výhledu očekává upravený čistý zisk 65 až 75 mld. Kč, což by při současné dividendové politice implikovalo výplatu akcionářům až 112 korun na akcii.
Exportéři: Český průmysl bude propouštět
V příštím roce předpokládá propouštění zaměstnanců 57 % tuzemských firem. Vyplývá to z průzkumu, který mezi svými členy udělala Asociace exportérů. Nedostatečná podpora státu podnikům s vysokými cenami energií podle asociace zásadně sníží konkurenceschopnost českého průmyslu. Téměř devět z deseti z nich by jako vládní pomoc upřednostnilo fixaci cen energií. Na Exportním fóru to řekl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Průmysl podle něj nyní prochází nejbouřlivějším obdobím v novodobé historii a začal vysílat nouzový signál. „Čtrnáct procent firem hodlá zaměstnance přijímat a 29 % neví,“ řekl dále Daněk. Z průzkumu také vyplynulo, že 50 % firem očekává v roce 2023 pokles tržeb.
Část členů ECB chce zvýšit sazby
Část členů Evropské centrální banky chce zvýšit úrokové sazby tak výrazně, aby oslabily hospodářský růst, a tím snížily současnou vysokou inflaci. Jinak podle nich hrozí, že inflace v eurozóně zakoření. Informovala o tom agentura Reuters. Inflace v eurozóně se dostala nad deset procent, v říjnu podle předběžných údajů činila 10,7 %. ECB nyní zvyšuje sazby rekordním tempem, i když ekonomika eurozóny směřuje k recesi. To přimělo některé centrální bankéře, aby začali zvažovat přínosy budoucího zvýšení úroků proti riziku pro hospodářský růst.
Míra inflace v USA v říjnu překvapivě klesla
Míra meziroční inflace ve Spojených státech v říjnu počtvrté v řadě klesla, snížila se přitom až na 7,7 % ze zářijových 8,2 %. Uvedlo to americké ministerstvo práce. Meziměsíčně ceny vzrostly o 0,4 %, stejně jako v září. V obou případech je to příznivější vývoj, než čekali analytici. Meziroční nárůst cen je nejslabší od ledna a poprvé od února se dostal pod osm procent. Naděje, že inflace už byla na vrcholu a nyní by mohla dále slábnout, povzbudila akciové trhy. Investoři totiž doufají, že americká centrální banka už nebude zvyšovat úrokové sazby tak svižným tempem jako doposud.
Britská ekonomika ve třetím čtvrtletí klesla
Britská ekonomika ve třetím čtvrtletí klesla o 0,2 procenta proti druhému kvartálu, ve kterém naopak o 0,2 procenta vzrostla. Ve svém prvním odhadu oznámil britský statistický úřad. Je to mírnější pokles, než očekávali analytici. Očekává se nicméně, že britská ekonomika je na prahu recese. Ekonomové v anketě agentury Reuters očekávali, že britská ekonomika v období od července do září klesne o 0,5 procenta. V samotném září se hrubý domácí produkt (HDP) snížil o 0,6 procenta, k čemuž přispěl i fakt, že během pohřbu královny Alžběty II. byl mimořádně vyhlášen státní svátek.
Musk zakázal zaměstnancům Twitteru práci z domova
Nový majitel Twitteru Elon Musk zaměstnancům napsal, že již nebudou moci pracovat z domova. Očekává od nich, že budou trávit nejméně 40 hodin v kanceláři, a to až na výjimky, které osobně schválí. Musk, nejbohatší člověk na světě, minulý měsíc koupil Twitter za 44 miliard dolarů a ve společnosti od té doby zahájil dramatické změny, včetně propuštění zhruba poloviny zaměstnanců a většiny vedení.
Polská centrální banka ponechala základní úrok na 6,75 %
Polská centrální banka ponechala svou základní úrokovou sazbu beze změny na 6,75 %, a to navzdory pokračujícímu růstu inflace. Většina analytiků přitom v anketě agentury Reuters předpokládala zvýšení úroků o čtvrt procentního bodu. Banka rovněž předpověděla, že inflace se do blízkosti jejího cílového rozpětí nevrátí dříve než v roce 2025. Zvyšování úroků pomáhá brzdit inflaci, obvykle má ale negativní vliv na hospodářskou aktivitu. Centrální banka ve zprávě poukázala na pokles tempa růstu polské ekonomiky. Upozornila nicméně, že situace na trhu práce navzdory tomu zůstává velmi dobrá, což se odráží v nízké míře nezaměstnanosti.
Energetické firmy: Stropy pro výrobní ceny elektřiny jsou další zátěží
Zavedení tržního stropu pro výrobní ceny elektřiny je podle oslovených firem a podnikatelů po přijetí daně z neočekávaných zisků (tzv. windfall tax) dalším zatížením pro společnosti v oboru. Vláda podle nich nevyužila žádné z jimi nabízených řešení současné krize. Opatření podle nich navíc mohou zastavit další investice v energetice a vést k odchodu některých společností do zahraničí.
Síkela vyzval Brusel k rychlejšímu řešení energetické krize
Evropská komise (EK) postupuje při řešení energetické krize příliš pomalu, řekl v rozhovoru s listem Financial Times (FT) český ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. Varoval přitom, že nedostatečné kroky by v příštím roce mohly vést ke zhoršení energetické krize a způsobit hospodářskou újmu, která by podkopala veřejnou podporu Ukrajině. Pochválil nicméně dosavadní opatření ke snížení poptávky po plynu a k rozvoji energetické infrastruktury.
Německo zablokovalo vstup čínských investorů do dvou firem
Německá vláda zamítla převzetí dortmundské továrny na čipy Elmos švédskou firmou Silex, kterou plně vlastní čínský koncern Sai Microelectronics. Oznámil to ministr hospodářství Robert Habeck, podle kterého vláda zablokovala prodej ještě další neupřesněné společnosti do rukou čínských investorů. Podle německých médií je dotčenou firmou bavorská ERS Electronic, která se věnuje rovněž polovodičům. „Německé tržní hospodářství zůstává otevřené, není ale naivní,“ zdůraznil Habeck. V některých kritických oblastech, jako jsou mimo jiné polovodiče, je nezbytné předejít závislosti, dodal.
MF pro letošek odhaduje růst HDP na 2,4 %, příští rok čeká pokles
Ministerstvo financí (MF) v nové makroekonomické prognóze zlepšilo letošní odhad růstu hrubého domácího produktu na 2,4 %. V srpnu odhadovalo růst 2,2 %. V příštím roce čeká hospodářský pokles o 0,2 %. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) novinářům řekl, že ekonomika začala klesat v třetím čtvrtletí, mezikvartální pokles předpokládá i v posledním čtvrtletí letošního a v prvním čtvrtletí příštího roku. MF pro letošní rok zlepšilo odhad inflace, která by měla činit 15 %, v srpnu přitom úřad předpokládal 16,2 %. Naopak pro příští rok se odhad inflace zvýšil na 9,5 % z dříve očekávaných 8,8 %.
Majitel Facebooku propustí přes 11 000 lidí
Americká internetová společnosti Meta Platforms propustí více než 11 000 lidí, což je zhruba 13 % její pracovní síly. Firma to uvedla v povinném oznámení pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC). V letošním roce jde o jedno z nejmasovějších propouštění v technologickém sektoru.
Meta, která je majitelem sociálních sítí Facebook a Instagram či komunikační služby WhatsApp, se potýká s rostoucími náklady a slabším zájmem inzerentů.
Čistý zisk Allianz stoupl
Čistý zisk německé pojišťovny Allianz ve třetím čtvrtletí meziročně stoupl o 16,7 % na 2,5 mld. eur, k čemuž přispělo posílení její divize pojištění majetku a škod. Firma překonala odhady analytiků a zvýšila celoroční výhled. Pojišťovna, která působí také v České republice, o tom informovala ve svých výsledcích hospodaření. Oznámila též program zpětného odkupu akcií v hodnotě jedné miliardy eur.
Adidasu v třetím čtvrtletí klesl zisk
Německý výrobce sportovní obuvi a oblečení Adidas hospodařil v třetím čtvrtletí s čistým ziskem 352 mil. eur, meziročně je to pokles o 64 %. Firma ve výsledkové zprávě uvedla, že kvůli ukončení spolupráce s rapperem Ye zhoršila celoroční výhled čistého zisku na polovinu. Čisté tržby v čtvrtletí meziročně vzrostly o více než 11 % na 6,4 mld. eur. „Situace na trhu se změnila začátkem září, když se snížila poptávka spotřebitelů na západních trzích a ještě více se zhoršila situace v oblasti velké Číny,“ uvedl podnik.
Německo zvýší rodičovský příspěvek na 250 eur za dítě
Rodiny v Německu budou od ledna dostávat výrazně vyšší příspěvky na děti, než se dosud předpokládalo. Vláda sociálnědemokratického kancléře Olafa Scholze se dohodla na jednotné výši 250 eur na dítě. „Jsem ráda, že se podařilo výrazněji podpořit rodiny a zvýšit rodičovský příspěvek,“ řekla spolková ministryně pro rodinu Lisa Pausová. Poznamenala, že obzvláště rodiny s dětmi se nyní potýkají s rostoucími cenami potravin, nájmů a energií.
Britskému řetězci Marks & Spencer v prvním pololetí klesl zisk
Britské maloobchodní společnosti Marks & Spencer (M&S) v prvním pololetí jejího finančního roku klesl meziročně zisk před zdaněním o 23,7 % na 205,5 mil. liber. Skupina přišla mimo jiné o pomoc, kterou britská vláda poskytovala v pandemii, a také o zisky z Ruska, odkud odešla. Řetězec ve výsledkové zprávě zopakoval, že celoroční zisk nedosáhne úrovně předchozího roku, zejména kvůli vyšším nákladům a napjatým rozpočtům domácností.
Demokraté si vedli lépe, než se čekalo
Průběžné výsledky voleb do amerického Kongresu jsou těsné. V Pensylvánii, která je jedním z klíčových států, byl podle projekcí zvolen do Senátu demokrat John Fetterman. Průzkumy před volbami předpovídaly republikánský úspěch, situace se ale zdá být vyrovnaná a podle médií je možné, že si demokraté nakonec vedli lépe, než se předpokládalo.
Airbus dodal opět více letadel, dodávky Boeingu se snížily
Evropský výrobce letecké techniky Airbus dodal v říjnu na trh opět více strojů, celkem 60, oproti září o pět více. Dodávky amerického rivala Boeingu se naopak snížily. Airbus a Boeing to uvedly ve svých úterních sděleních. Od začátku roku do konce října poskytl Airbus zákazníkům 497 strojů. To podle agentury DPA znamená, že v posledních měsících roku musí dodat ještě 200 letadel, aby naplnil svůj roční plán 700 komerčních strojů.
Automobilka Renault se rozdělí na pět podniků
Francouzský výrobce automobilů Renault představil velkou reorganizaci svého podnikání, která má podpořit schopnost firmy vytvářet zisk. Součástí oznámených změn je rozdělení aktivit do pěti podniků, prohloubení spojení s čínskou automobilkou Geely a osamostatnění divize pro elektromobily prostřednictvím vstupu na burzu plánovaného na příští rok. Automobilka o tom informovala na prezentaci pro investory. Otazníky však zůstávají nad budoucím vztahem s dlouholetým japonským partnerem Nissan, protože Renault hledá externí investory pro každou ze svých divizí.
Výsledková sezóna:
Potěšily: ČEZ; Allianz.
Zklamaly: Adidas; Marks & Spencer.