Mohlo by vás také zajímat
Česko-britská jaderná spolupráce: Obětované české projekty a zbytečně promrhané miliardy?
Radek Škoda 19. listopadu 2024Česko-britská jaderná spolupráce nabírá na obrátkách, nicméně kvůli ní zřejmě skončí v zapomnění několik českých projektů malých modulárních reaktorů.
Zisk ČEZu slábne, ale navýšil celoroční výhled; inflace v Česku zrychlila a Amazon spustil outlet aneb souhrn ekonomických událostí 46. týdne 2024
Libor Akrman 15. listopadu 2024Spousta zpráv z ČEZu; státní dluhopisy šly na dračku; celosvětový odbyt elektromobilů stoupá; tučná pokuta od EU pro Metu; Čupr…
Průvodce investora prezidentskými volbami v USA
Kristina Hooper 5. listopadu 2024Prezidentský souboj v USA mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a bývalým prezidentem Donaldem Trumpem je zde. Jeho výsledek může mít výrazný…
- Komentář
Změna v dozorčí radě ČEZ aneb jak Babiš získal studnici cenných informací
O tom, že polostátní společnost ČEZ byla vždy provázána s politikou, není pochyb. Nedávná změna obsazení dozorčí rady ale posunuje toto spojení do nové dimenze. Zejména když o budoucnosti energetiky spolu diskutují na jedné schůzce prezident, premiér a šéf této firmy.
Před pár dny navštívil Prahu José Emeterio Gutiérrez. Jako generální ředitel americké společnosti Westinghouse Electric chtěl jednat s českou vládou o nových jaderných blocích, o jejichž výstavbě se uvažuje.
Nebo alespoň s někým kompetentním. Premiér Andrej Babiš neměl čas, ministr průmyslu v demisi Tomáš Hüner také ne. Náměstek pro energetiku na Ministerstvu průmyslu a obchodu dodnes není jmenován, takže nakonec nebylo koho potkat.
Gutiérrez se tak setkal jen s novináři, podíval se do ČEZ, pohovořil s několika jeho manažery a úředníky MPO (podle informací Peak.cz se s šéfem Westinghousu setkal Ján Štuller, zmocněnec vlády pro jadernou energetiku, a Hana Rambousková, vedoucí oddělení analýz a datové podpory pověřená řízením sekce surovin).
Šéf Westinghousu odjel s nepořízenou. Možná kdyby přijel až v červenci, tedy po valné hromadě ČEZ, mohl mít více posluchačů.
Nový energetický triumvirát
Valná hromada byla v režii předchozí trojdohody premiér Babiš – prezident Miloš Zeman – generální ředitel Daniel Beneš, která proběhla na pozadí Zemanova slavného pálení rudých trenek.
VIDEO: Prezident Zeman pálí rudé trenýrky (14. 6. 2018)
Zdroj: YouTube.com
Ještě před valnou hromadou ČEZ se počítalo s jeho rozdělením (ministr Hüner byl vždy proti, a proto ve vládě skončil; premiér Babiš a prezident Zeman byli původně taky proti, ale otočili a Hünera „obětovali“).
Nasnadě je předpoklad, že schůzka nesoucí se v duchu – slovy Beneše – debaty o budoucnosti české a evropské energetiky, řešila i možnou stavbu nových jaderných bloků. Byť žádný z aktérů tento fakt nekomentoval.
Vzhledem k proruskému cítění českého prezidenta lze ale předpokládat, že se probíralo i postavení nových jaderných bloků od „dvorního“ dodavatele.
„Myslím si, že to byla velmi úspěšná konstruktivní schůzka,“ citovala Beneše po schůzce agentura ČTK. Aby ne… (což se ukázalo o pár dní později právě na valné hromadě ČEZ).
Situace win-win
Schůzka týkající se budoucnosti přinesla následující ovoce všem: Daniel Beneš nebude odvolán, Andrej Babiš nahradí lidi z ČSSD v dozorčí radě ČEZ svými, Miloš Zeman „přimáčkne“ ČSSD s její nominací Miroslava Pocheho na post ministra zahraničí, aby moc neprotestovala, a přitom za nějaký čas „jeho dvorní dodavatel“ získá stamiliardový kontrakt.
Situace kolem dozorčí rady firmy ČEZ se sice v poslední době celkem dost přetřásala, ale zopakujme si základní proměnné.
Rada má celkem dvanáct lidí, z nich čtyři jsou zaměstnanci ČEZ (zástupci odborů) – vesměs lidé, kteří udělají cokoliv, co bude ku prospěchu Beneše. A tak se taky děje; tito čtyři loajální dělají, za co jsou placeni.
Za Sobotkovy vlády měli další čtyři lidi Ministerstvo financí – tehdy pod „nadvládou“ Babiše. Zbylí čtyři zástupci pak připadli v rámci politické dělby moci na koaliční partnery ANO – tři měla ČSSD a jednoho člověka KDU-ČSL.
Při hlasování dvanácti lidí sedm hlasů vyhrává – a to doposud byli v podstatě vždy zaměstnanci (tj. hlasy Beneše) a tři sociální demokraté. Toto složení zajišťovalo Benešovi, který v roce 2011 převzal vedení ČEZ po Martinu Romanovi, jistotu pokračování řízení firmy.
A hlavně kontinuitu finančních toků přes různé právní a konzultační firmy. Babiš se marně snažil toto nastavení několikrát změnit, ale nikdy neměl dost hlasů.
Poměr sil se mění
Změnu sil Babišovi až letos konečně zařídil prezident Zeman, s kterým se Beneš už pár let hodně kamarádí.
„Dohoda tří“ tak počítá s uchováním Beneše jako ředitele ČEZ, ale s posílením vlivu Babiše a jeho přístupem k žhavým interním informacím z doby minulé. Tedy doby, kdy si i vrabci na střeše cvrlikali o propojení lidí z ČEZ s politiky.
Odejiti z dozorčí rady byli z pátku na sobotu (valná hromada trvala 14 hodin, pozn. red.) Václav Pačes (od ČSSD), Petr Polák (od ČSSD) a Robert Štastný (od KDU-ČSL). Místo nich přicházejí tři lidé de facto od ANO: Lubomír Lízal, Karel Tyll a Otakar Hora.
Hora, někdejší viceprezident Komory auditorů ČR, byl již dříve ve výboru ČEZ pro audit, hru interních čísel společnosti tedy zná. Tyll zná Babiše z Ministerstva financí a Lízal v minulosti působil v bankovní radě ČNB.
VÍCE K TÉMATU:
Česká energetika roku 2018 nebude jen ČEZká
Stát už má plán, jak rozdělit ČEZ. Dukovany a Temelín by mohly být státní
ČEZ versus zbytek světa aneb jak si firma stojí v jaderné energetice
Takže ANO má teď kýžených sedm lidí, čímž Babišův vliv na dění v ČEZ sílí – rada může měnit představenstvo a může se dostat k „datům ČEZ“ z dob vlád ČSSD i ODS.
Kostlivci ve skříni
Nabízí se tedy otázka, k čemu by se členové dozorčí rady v režii ANO mohli dostat? Má ČEZ kostlivce ve skříni v podobě „třaskavých informací“, které by Babiše obzvlášť zajímaly?
Možná ano. Veškeré minulé akvizice a tendry ČEZ provázely kontrakty velkých právních a konzultačních společností. V podstatě všichni hráči z tohoto ranku v Česku měli možnost si „líznout“ a zapojit se (např. ČEZ měl za konzultanty firmy jako AT Kearney, EY, McKinsey, KPMG atd.).
Ať už šlo třeba o akvizice v Bulharsku či Albánii, poradenství při zpackaném tendru na nový Temelín, prodej I&C Energo, uhelné obchody s EPH, opravy a retrofity tepelných elektráren a další a další. Rozhodně bude zajímavé rozkrýt finanční toky těchto transakcí a s nimi spojeného poradenství.
Nemluvě o tom, že pod taktovou ANO nyní pracuje i „Kalouskův vynález“ – Finanční analytický úřad na Ministerstvu financí – tam si může jednotlivé transakce spárovat.
Výbušný materiál
Je to výbušný materiál jak pro minulé vlády, tak o to více i pro minulé vedení ČEZ.
Bude zajímavé sledovat, jak dlouho tento informační tlak ředitel Beneš ustojí a proč dnes Babišovi věří. Zatím stojí a padá se Zemanem.
Takže parafrázovanými slovy klasika: dávám vedení ČEZ rok, maximálně dva.
češi jsme blbci ,když zde necháme řádit babiše a ještě vypadá jak dobromil,díky 30%.. stím pomstychtivcem na hradě je to smrtící koktejl české kotliny.kdo toto zastaví???