Určitě by bylo zajímavé věnovat se dynamice přípravy na brexit. Avšak kromě aktuálního avíza další žádosti o prodloužení doby odchodu Británie z EU se nic nového vlastně neodehrálo (i když se znovu otevřely všechny dřívější možnosti včetně ne-brexitu).
Věnujme proto pozornost spíše zprávám z tuzemské ekonomiky. A tou hlavní bylo další zpřesnění odhadu HDP za poslední kvartál roku. A také zveřejnění podrobností o chování jednotlivých sektorů v našem hospodářství.
Ještě pomaleji, než jsme čekali
V první řadě šlo tedy o samotnou úpravu HDP, který podle nejnovějších dat rostl loni o něco pomaleji, než se doposud uvádělo. Zatímco předběžný odhad hovořil o zrychlení mezikvartálního růstu na jedno procento, první odhad snížil toto tempo na 0,9 procenta a nyní zpřesněný odhad na 0,8 procenta.
GRAF: Vývoj mezikvartálního HDP Česka
Za poslední tři roky, v procentech
Zdroj: Tradingeconomics.com
V meziročním srovnání jsme se zpřesňujícím procesem dostali z 2,9 procenta na 2,6 procenta, což samozřejmě není až takový rozdíl, který by měl vzbuzovat otázky.
Stejně tak zásadní nebylo ani přehodnocení celoročních tří procent na 2,9 procenta.
GRAF: Vývoj českého HDP v meziročním srovnání
Za poslední tři roky, v procentech
Zdroj: Tradingeconomics.com
Nakonec jde už jen o stará čísla, která vůbec nic neříkají o tom, v jaké kondici nyní česká ekonomika je. Přesto nějaké zajímavé momenty v detailních datech najít můžeme.
Rekordní investice
Tím nejzajímavějším je fakt, že loňský rok byl rekordní z pohledu celkových investic. Rovněž rekordní byly investice nefinančních podniků, které ještě pod tíhou zakázek a nedostatku zaměstnanců musely více peněz nasměrovat do nových technologií.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Mzdová inflace zvolňuje. Napětí na trhu práce by brzy mělo polevit, míní ekonom
Zpomalení a recese velkých ekonomik se na Česku krvavě podepíšou
K výraznějšímu investičnímu úsilí se vzepnul i veřejný sektor, který v tomto směru utratil třetí nejvyšší částku za posledních 20 let.
I když jde jen o „nominální“, o inflaci neupravená data, je to pozitivní obrat po delším půstu. Ten může brzy dostat další impuls v podobě potřeby vyčerpat dosud nevyčerpané peníze z pomalu končícího rozpočtového období EU nebo taky ránu ve formě úspor k udržení naplánovaných rozpočtových deficitů.
Další úspěchy
Z dalších zajímavých momentů posledních čísel lze uvést relativně vysokou ziskovost nefinančních firem.
Ta se pohybovala okolo 47 procent, což je sice vinou vyšších mzdových nákladů pět procentních bodů pod úrovní roku 2007, ale stále výrazně nad evropským průměrem.
A úspěšný byl loňský rok i pro domácnosti, jejichž reálné příjmy rostly nejrychleji od vstupu ČR do EU (o 4,7 procenta).
GRAF: Vývoj růstu reálných příjmů v Česku
Za posledních deset let, v procentech
Zdroj: Tradingeconomics.com
Může to sice vypadat dramaticky, nicméně s dlouhodobým průměrem 1,9 procenta to rozhodně nic moc neudělalo.
A s výsledky za rok letošní už nejspíše také ne.